Wpis z mikrobloga

jak to wyglada z firmami wyplacajacymi dywidende? np takie pekao ma dywidende 13 %, kupie to na mbank i co bede dostawac jakas kase za to ze mam ich akcje kupione? wytlumaczy ktos?
#gielda
  • 20
@Jamniki2: nie wiem skąd bierzesz te procenty, pewnie to dane historyczna ostatnia dywidenda wypłacona/aktualny kurs. Nie kieruj się tym.

Jak jaka spółka wyda komunikat, że wypłaci dywidendę to wtedy zobacz jak wygląda ta wartość w stosunku do aktualnego kursu. Wtedy dostaniesz to czego szukasz.
Tylko uważaj żeby nie kierować się propozycją zarządu a już podjętą decyzją. W tym roku sporo spółek najpierw ogłosiło że zarząd rekomenduje coś wypłacić a potem się
@Jamniki2: Tak, jesli spółka płaci dywidendę, a ty masz jej akcje w record date (dacie dywidendy), to dostaniesz dywidendę, choćbyś je dzień później sprzedał. na ogół dostaje ją twój broker/dom maklerski i przelewa na konto u brokera/ w dm. Czasem na Twoje prywatne zależnie od umowy.
@Chekatomba: akurat podatki to kto inny nałożył na KGHM, PiS jest bardziej wyrafinowany niż PO ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Jamniki2: jak najbardziej są spółki, które wypłacają dywidendę i jest cały indeks polskich spółek, które to robią - nazywa się WIGdiv. W temat warto wejść, gdy myślisz o długoterminowej grze i oszczędzaniu, np. na emeryturę.
@Chekatomba: różnica w mechanizmie. Podatek nie pozwala zarobić, a na przykład wykupienie Energi przez Orlen pozwoliło co bystrzejszym załapać się na wezwanie (: i nie, nie każdy miał Energę w portfelu, gdy była wyceniona zgodnie ze swoją wartością.
@Chekatomba napisałem to na forum ogólnym prawda? To sprawa indywidualna każdego inwestora za ile i w co wchodzi, a ryzyko związane z upolitycznieniem spółek skarbu państwa jest powszechnie znanym faktem - po prostu chciałem sprostować to co napisałeś. Niezależnie od władzy, akcjonariat SP to pewne ryzyko.
@Chekatomba: o #!$%@?, o #!$%@?, teraz to mi się w głowie #!$%@?. No #!$%@? zero sensu widzę. Ja myslalem, że dywidendy są obowiązkowe i ludzie kupują akcje bo zamysł początkowy był taki, że kupujesz i się pox latach zwraca z dywidendy.