Wpis z mikrobloga

Platybelodon to daleki krewny dzisiejszych słoni. Żył w epoce miocenu, czyli kilkanaście milionów lat temu (4 do 15, niektóre źródła mówiły też o 20). Żył na terenach dzisiejszej Afryki, Eurazji i Ameryki Północnej.
Ich wygląd zwraca uwagę – gównie przez zniekształconą żuchwę i siekacze, które wyglądem przypominają łopatę. Przez ten wydłużony kształt pierwotnie sądzono, że platybelodony zamieszkiwały bagna, które przekopywały w poszukiwaniu wodnych roślin. Dokładna analiza śladów pozostawionych na zębach obaliła jednak tę teorię i ustaliła, że siekacze służyły do ścinania i wyrywania roślin lądowych oraz zdzierania kory z drzew. Fakt faktem te trąbowce lubiły wodę i często w niej przebywały.
Były mniejsze od słoni afrykańskich. Osiągały wzrost około 3 metrów i ważyły od 2 do 3 ton.
Nie wiadomo, czy posiadały trąby. Niektórzy naukowcy uważają, że ich pyski przypominały współczesne hipopotamy, albo że miały bardzo ruchliwą i długą górną wargę, która spoczywała na łopacie. Inni twierdzą jednak, że te zwierzęta musiały mieć trąbę, albo chociaż bardzo długi język, bo w innym wypadku miałyby trudności z wkładaniem pokarmu do pyska.
Paleontolodzy uważają, że – podobnie jak dzisiejsze słonie – nie miały za bardzo naturalnych wrogów. W tamtych czasach największymi drapieżnikami były kreodonty, które prawdopodobnie preferowały jednak mniejszą zdobycz.
Przyczyną wyginięcia była mioceńska susza, która spowodowała, że gatunek nie był w stanie przystosować się do zmienionego środowiska.

PS. Wiele źródeł nazywa te zwierzęta słoniami, co prawdą nie jest. Platybelodony nie są słoniami, nie są nawet ich przodkami, jedynie dalekimi krewnymi. Należały do rzędu trąbowców i miały ze słoniami wspólnego przodka.

Źródła:
https://www.nationalgeographic.com/science/phenomena/2009/07/16/the-mystery-of-the-shovel-tuskers/
https://www.thoughtco.com/platybelodon-flat-tusk-1093265
https://prehistoric-fauna.com/Platybelodon
http://www.prehistoric-wildlife.com/species/p/platybelodon.html

#ciekawostki #zwierzeta #wymarlegatunki #aktoumarl ten nie zyje
Pobierz ZOOlogiczna - Platybelodon to daleki krewny dzisiejszych słoni. Żył w epoce miocenu, ...
źródło: comment_1587471355DNGeOs831FTifwENRb01oN.jpg
  • 61
@KrwawyKefir: Tak, też o tym słyszałam, był nawet artysta, który odtwarzał wygląd żyjących obecnie gatunków zwierząt bazując wyłącznie na budowie ich szkieletu oraz metodach stosowanych przez naukowców. Ogólnie wyszły niezłe abominacje, które w niczym nie przypominały pierwowzoru, aczkolwiek słyszałam też głosy krytyków tych prac, którzy twierdzili, że artysta przesadził i celowo unikał podobieństwa, nie wykorzystując wielu cech szkieletu, które naprowadzały na ''normalniejsze'' kształty.


@ZOOlogiczna: Masz może link ?
Tak, też o tym słyszałam, był nawet artysta, który odtwarzał wygląd żyjących obecnie gatunków zwierząt bazując wyłącznie na budowie ich szkieletu oraz metodach stosowanych przez naukowców. Ogólnie wyszły niezłe abominacje, które w niczym nie przypominały pierwowzoru, aczkolwiek słyszałam też głosy krytyków tych prac, którzy twierdzili, że artysta przesadził i celowo unikał podobieństwa, nie wykorzystując wielu cech szkieletu, które naprowadzały na ''normalniejsze'' kształty.


@ZOOlogiczna: To było kilka artystów (i paleontologów przy okazji)
Pobierz Prekambr - > Tak, też o tym słyszałam, był nawet artysta, który odtwarzał wygląd żyją...
źródło: comment_1587479530cCL22TcBdoDXSRcSEi8aHU.jpg
@Prekambr: > Platybelodon żył 15-10 mln lat temu. W skład tego rodzaju wchodziły różne gatunki, które żyły w różnych miejscach i w różnym czasie.
Miałam problem z tym okresem występowania, bo jeszcze nie nauczyłam się analizować takich informacji, a każdy artykuł wskazywał na trochę inny okres. Finalnie podałam ten, który występował najczęściej. I tak, czytałam o wyróżnieniu czterech gatunków, ale nie wymieniałam ich nazw, bo jakoś nie widziałam powodu. W sumie
@szybki_zuk: Czasem artystę ponosi wyobraźnia. Spora część ciosów tkwi w ciele zwierzęcia, jeśli są krótkie, to w ogóle nie wystają poza obrys ciała (dziś tak słonie indyjskie czasem mają). Podobnie u młodych osobników - ciosy rosną nieśmiało, dopiero jak są większe, to się rozchodzą na boki (no i sama czaszka się poszerza). Łap foty z różnych płaszczyzn:
Pobierz Prekambr - @szybki_zuk: Czasem artystę ponosi wyobraźnia. Spora część ciosów tkwi w c...
źródło: comment_1587480482msW0iuBAZjwg008gl7Feoo.jpg
a ci dalej myślą że to natura stworzyła te zwierzęta ( ͡° ͜ʖ ͡°) tak, tak, spadł se metero i nagle powstały małe kotki, tych gatunków jest tak dużo i są tak konkretne że to na bank sprawka kosmitów