Wpis z mikrobloga

@chew_fatman: Churchillowi, tak samo jak Bismarckowi, często przypisuje się cytaty, których nie powiedział, albo które są mocno wątpliwe. Z tego co wiem, tak było i w tym przypadku. Ani na wikicytatach, ani w żadnym podobnym pewnym zbiorze cytatów znanych ludzi nie udało mi się znaleźć tego cytatu. I tym bardziej nie udało mi się znaleźć informacji, kiedy Churchill to powiedział. Więc to pewnie fake.
  • Odpowiedz
przypomnę tylko że jeden bardzo szanowany pan stwierdził że niemce powinny być bombardowane profilaktycznie co 50 lat bez podania przyczyny


@chew_fatman: Przypomnę tylko, że rozpowszechniasz internetowe fejki, przypisując Chrchillowi aż tak głupie i zbrodnicze (w warunkach europejskich, w Afryce czy Indiach rządy owego noblisty kosztowały życie kilku milionów, acz do nazistów się go nie przyrównuje) wypowiedzi. Jeszcze zacytuj "Stalina" (a faktycznie antynazistowskiego Niemca Kurta Tucholskyego) o jednostce, milionach i statystyce.

bombardowanie
  • Odpowiedz
  • 3
@rybsonk nic. Powiem więcej, w ogóle nie ma nic fajnego w wojnie, a jeśli już się bombarduje to raczej cele strategiczne i militarne gdzie niestety i tak cywile mogą się znajdować, chociaż z tego co się orientuję pod koniec wojny były również bombardowane cele cywilne jednak Niemcy zaczęli pierwsi bombardując Londyn
  • Odpowiedz
@Qbiik: znam historię, wiem że Niemcy zaczęli ale to nie znaczy że Niemców należało też zamykać w obozach i gazować bo byśmy się stali tak samo źli jak oni.
  • Odpowiedz
raczej cele strategiczne i militarne


@Qbiik: Brytyjska i amerykańska doktryna wojny powietrznej przewidywała, na podstawie prac teoretycznych włoskiego wojskowego i teoretyka wojskowości Giulio Douheta, że bombardowania mają mieć wymiar również (a może nawet głównie) psychologiczny, poprzez sterroryzowanie ludności cywilnej, która ze strachu przed utratą życia i całego dorobku wpłynie na władze bombardowanego kraju i zmusi je do pokoju. Założenie to niekoniecznie spełnić się mogło w kraju z władzą totalitarną jak Rzesza,
  • Odpowiedz
  • 3
@rybsonk pewnie, że tak. Stąd proces Norymberski. Czy to też było źle i niesprawiedliwe i zrobiło z nas zwierzęta?

@Ortalionowy_Rycerz no chyba to, że mieliśmy prawo się bronić i tyle. Z tym, że żeby się obronić trzeba było wojnę wygrać, a żeby ją wygrać trzeba było atakować tak? Czy ja czegoś nie rozumie? Bombardować cele cywilne zaczęli Niemcy i podejrzewam, że stąd takie odwety. Nie jestem specjalistą w tym temacie, nie ja
  • Odpowiedz