Wpis z mikrobloga

@AllieCaulfield:

Fistaszki (ang. Peanuts) – seria czterokadrowych komiksów, których scenariusz i ilustracje stworzył amerykański ilustrator, Charles Schulz. Nowe części ukazywały się od 2 października 1950 do 13 lutego 2000 roku (dzień po śmierci Schulza)
Głównymi bohaterami komiksu są: pies rasy beagle o imieniu Snoopy i jego właściciel Charlie Brown.

Komiks ten jest uznawany za jeden z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych dzieł tego gatunku, opublikowano 17 897 historyjek, Fistaszki ukazały się w wydaniach ponad 2 600 gazet (wliczając w to polską „Gazetę Wyborczą”), miały 355 milionów czytelników w siedemdziesięciu pięciu krajach i zostały przetłumaczone na dwadzieścia jeden języków. Przyczyniły się do wprowadzenia czterokadrowego stylu tworzenia komiksów jako standardu w Stanach Zjednoczonychi przyniosły swojemu autorowi ponad miliard dolarów zysku. Ciągle ukazują się przedruki komiksu.

Skupimy się jednak na jednej postaci...

Snoopy

Postaci nie trzeba raczej przedstawiać.
Dlaczego to właśnie Snoopy pojawił się w programie kosmicznym Apollo?? Dlaczego pojawił się na tarczach zegarków Omega??
Kto wie, ręka w górę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wołam kolegę @kabzior To jemu dedykuję wpis.

W 2003 roku Omega wypuściła na rynek limitowana edycję zegarków Speedmaster ze Snoopy'm na tarczy i deklu zegarka. Snoopy miał na sobie hełm astronauty. W tle znajdowały się gwiazdy a nad wesołym beaglem widniał napis "Eyes On The Stars".

Snoopy pierwszy raz został skojarzony z lotami w przestrzeń kosmiczną wraz z rozpoczęciem misji Apollo 10. Była to próba przed pamiętną misja Apollo 11, która umieściła człowieka na księżycu.

Moduł dowodzenia Apollo 10 nazwano "Charlie Brown" (również postać z komiksu Peanuts), natomiast Lądownik Księżycowy (Lunar Excursion Modul) został nazwany Snoopy. Dlaczego?? Ponieważ jego zadaniem było rozejrzec się czyli z angielskiego "snoop around", za dogodnym miejscem do lądowania dla lądownika Apollo 11.

W latach 60' komiks "Peanuts" był u szczytu popularności i pewnego rodzaju fenomenem kulturalnym.

NASA poszukiwała sposobu na uhonorowanie ludzi którzy w dużym stopniu przyczynili się do programu kosmicznego. W 1968 roku wymyślono nagrodę
"Silver Snoopy Award". Nagroda ta była dość specjalna, ponieważ była nadawana przez astronautów. W ramach wyrażenia wdzięczności za profesjonalizm, dedykacje, i pomoc w załogowych misjach kosmicznych.

To prowadzi nas do misji Apollo 13. Na te misję mówi się dzisiaj że była to najbardziej udana z nieudanych misji Apollo. Misja ta odbywała się w czasach kiedy ogólne zainteresowanie misjami kosmicznymi spadło niemal do zera. Jednak w dokładnym czasie trwania misji przypadającym na 55:54:53 (55 godzin, 54 minuty I 53 sekundy trwania misji), jeden z dwóch zbiorników z tlenem eksplodował powodując zagrożenie dla astronatow i uniemożliwił kontynuowanie misji.

Nie będę rozpisywał się o szczegółach. Bardzo dobrze jest to pokazane w filmie Apollo 13. Gorąco polecam zainteresowanym.

Jednakże jeden motyw odbił się znacząco w tym wydarzeniu. Otóż kosmonauci odmierzali używając zegarka Onega Speedmaster dokładnie 14 sekund odpalenie silników aby skorygować ich lot w kierunku ziemi.

To odpalenie silnikow na 14 sekund tak dokładnie skorygowało lot iż astronauci wylądowali tylko jedną mikę od planowanego miejsca ładowania na ziemi.

W ramach podziękowania dla firmy Omega, astronauci przekazali nagrodę Silver Snoopy Award w 1970 roku.

tak wyglądał dyplom

Na dyplomie widać podpisy członków załogi.
Jim Lovell, Jack Swigert i Fred Haise.

Wraz z dyplomem przekazywana była przypinka ze Snoopy, która była w przestrzeni kosmicznej wraz z misjami Apollo i później w misjach promów kosmicznymych.

wygląda tak

Ponownie dopiero w 2003 roku Snoopy pojawił się na zegarkach. Powstało 5441 egzemplarzy zegarka. Tutaj trzeba uważać kupując taki zegarek ponieważ wiele z nich powstały jako normalne Omega Speedmaster, później przerobione jako że popyt na te modele znacznie wzrósł.

zegarek o którym mowa

W 2015 roku powstala inna wersja Speedmaster ze słynnym beaglem.

tutaj zegarek

Na tarczy umieszczono słowa "What could you do in 14 seconds?" zegarek został limitowany do 1970 sztuk.

Na zdjęciu poniżej dowódca misji Apollo 10 Tom Stafford. Maskotka Snoopy jest trzymana przez Jayme Flowers (sekretarka astronauty Gordona Coopera)

Mam nadzieję, że dotrwaliscie ze mną do końca i wpis się podobał.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i jak zawsze... trzymajcie się w tych zwariowanych czasach.

#zegarki #zegarkiboners #watchboners #ciekawostki #historia również #qualitycontent i #gruparatowaniapoziomu
AllieCaulfield - @AllieCaulfield:

Fistaszki (ang. Peanuts) – seria czterokadrowych...

źródło: comment_1587157470iBgt3FbRCHsI4bTooXEhyw.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
Wołam kolegę @kabzior To jemu dedykuję wpis


@AllieCaulfield: WOW, dziękuję, jak miło :)
Mimo że jestem wielkim fanem programu Apollo (i dużym fanem Omegi) to dowiedziałem się czegoś nowego :) Może dlatego że nie jestem wielkim fanem Snoopyego ;)
Co ciekawe, "co możesz zrobić w 14 sekund" na zegarku z 2015 jest fajne, natomiast trochę nie pasuje mi "Porażka nie wchodzi w grę" bo to jest bardziej fraza wymyślona przez scenarzystów
  • Odpowiedz
@kabzior: nie ma za co :) już dawno chciałem zrobić coś o zegarkach i kosmosie. Widziałem że interesują Cię obie sprawy. Tak naprawdę mam na myśli jeszcze inny temat ale o tym nieprędko bo jest dużo do opisania :)

Pozdrawiam serdecznie kolego.
  • Odpowiedz
@AllieCaulfield: chyba zgubiłem ale nie wspomniałeś że ma być kolejny speedy z beaglem (insta snoopy sugeruje i na grupach omegi plotki) ma już pomoc nie być limitka, co do apollo to wykorzystywano snoopiego wiele razy też np słynna seria Snoopy vs red baron
  • Odpowiedz
@aderonis: wpis zrobił się już bardzo długi (ciekawe ludzie i tak będą czytać cały ;) a miał być tak naprawdę zbudowany wokół tego zdjęcia załączonego do wpisu. Osoby zainteresowane będą wiedziały jak znaleźć więcej.

Co do kolejnych zegarków że Snoopym to osobiście uważam że Omega nie powinna w nieskończoność "doić tej krowy" . To tylko negatywnie wpływa na te poprzednie modele.
  • Odpowiedz
@Darth_Gohan: a wiesz, to było główne zamierzenie wpisu. Przez przypadek jeden z zegarkowych "YouTuberów" zadał to pytanie oglądającym jego kanał. Sam nie wiedział. Ja nie chciałem tłumaczyć jemu... Ale społeczności tutaj jak najbardziej :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@msta: nie, nie będą. Grawitacja wprawia wachnik a ruch przy ruchu nadgarstka. Bez grawitacji ten wachnik nie będzie się obracać. Zostaje manualny naciąg.
  • Odpowiedz