Wpis z mikrobloga

Czołem.
Potrzebuje zrobić sterowanie napięciem dochodzącym do falownika w zakresie od 0-10V w zależności od innych warunków(zaprogramowane przełączanie) oraz sterowanie jakimś przełącznikiem, który będzie zwarty(przepuszczał 24V) albo rozwarty - brak pracy urządzenia sterowanego. Nada się do tego cos takiego micropython? Zależy mi żeby sterownik można było programować w pythonie.
Znacie jakiś przełącznik oraz potencjometr sterowany cyfrowo?
#elektronika #diy #python #plc #automatyka
  • 13
@golgol: Mikrokontroler to jedna sprawa, a dopasowanie napięć logicznych to druga sprawa. Najłatwiej to Arduino+ konwerter PWM 0-100% na 0-10V.

Próbowałeś dogadać się pod modbusie RTU? Praktycznie każdy falownik posiada taki interfejs.
Coś na swoje potrzeby czy do przemysłu? Jak dla siebie to jakaś wyspa io z modbusem albo i czymś innym do czego znajdziesz bibliotekę i malina (rapsberry pi)
@Androo po modbusie nie mogę bo musi być przełączenie na tryb ręczny poprzez zwykle potencjometry. A Arduino nie da się w pyrhonie więc odpada. @rewida17 ogarnia, ale max wychodzi z niego 5v

@zuberek1990 sterowanie temperaturą w rozdzielni
po modbusie nie mogę bo musi być przełączenie na tryb ręczny poprzez zwykle potencjometry. A Arduino nie da się w pyrhonie więc odpada.


@golgol: W Pythonie też się biblioteki do modbusa. Zawsze możesz potencjometrem sterować bezpośrednio uC.

Jeśli nie chcesz w ten sposób to tylko pozostaje kupić płytkę PWM-> 0-10V.
@golgol: 1. Jaki to jest falownik? W jaki sposób jest mierzona temperatura - czujnik, przetwornik? Może nie potrzeba żadnego dodatkowego układu sterowania, tylko wykorzystać lepiej możliwości falownika?
2. Falownik do sterowania temperaturą w rozdzielni? Co jest zasilane przez ten falownik? Opisz ten układ dokładniej, bo wygląda to dość nietypowo.
3. Wykonanie ma być przemysłowe/komercyjne czy "domowe"? Dlaczego myślisz o jakiś elektronicznych wynalazkach DIY zamiast gotowych rozwiązaniach? Musi być bardzo budżetowo? Domowe
@Wegrzynski: 1. Teraz nie mam przy sobie nazwy tego falownika. Temp będzie mierzona przez czujnik. W zależności od temp beda chodzic wiatraki albo klima. Jak na razie wszystko jest recznie. Zmiana napiecia 0-10V jako sygnał do falownika.
2. Falownik zasila wiatraki.
3. Musi być dość budżetowo. Ma być wykonane przemysłowo, aczkolwiek nie musi to byc 100% perfekt. Uzycie PLC do tego typu sterowania jest raczej przerostem nad treścią. Strata kasy.
@golgol:

W zależności od temp beda chodzic wiatraki albo klima.


1. Kiedy będą chodzić wiatraki, a kiedy klima? Może na konkretnych temperaturach - jak za ciepło, to chodzą wiatraki, a jak bardzo za ciepło, to uruchamia się klimatyzator? I wtedy wiatraki przestają chodzić? Czy chodzą razem?
2. Wiatraki to co to jest? Wentylatory na drzwiach szafy czy co?
3. Co to za klima? Typu split czy co? Czemu ona ma być
@golgol: Na wyjściu analogowym 0-10V można ustawić retransmisję sygnału lub PID, a przekaźnik załączałby klimę po przekroczeniu temperatury z dość dużą histerezą.