Wpis z mikrobloga

#mikrokoksy #zdrowie #medycyna

miał ktoś z was jakieś poważniejsze problemy z nadgarstkami które zaleczał? od kilku lat zmagam się z ganglionem w prawej ręce, lekarz mówi że jest za mały i ryzykowne jest się go pozbywać bo można coś innego naruszyć no i tak raz na kilka miesięcy włącza mi się ból co wyklucza mi przez 2 tyg ruszanie nadgarstkiem.

Jakby tego mało z miesiąc temu #!$%@?łem sobie nadgarstek w lewej ręce przy wyciskaniu. Miałem założone ochraniacze, ciężar nie był jakiś duży i mam tam jakiś uraz który cały czas czuje ale do lekarza nie idę przez tą pandemię bo gdy nie wykonuję gwałownych ruchów to tego nie odczuwam. dodam że przy wyciskaniu nie "łamie" sztangi do zewnątrz może to było przyczyną.

I tak to jest, najgorszy staw do #!$%@? już siada w młodym wieku, sam nie wiem czy lepiej iść do fizjo, czy do lekarza sportowego czy do zwykłego internisty na prześwietlenie.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Allbis:
Upewnij się, że masz dobrą technikę przy ćwiczeniach. Sztanga powinna leżeć w dłoni tak, żeby nie pogłębiać dyskomfortu. Niech fizjo lub jakiś ogarnięty trener pokaże Ci jak to ma wyglądać, lub poszukaj w internetach. Łamanie sztangi, jeżeli będziesz je robić rękoma zamiast plecami też będzie dla nadgarstków mocniej obciążające. Nie ma czegoś takiego jak ochraniacz na nadgarstek. Tak samo jak pas nie ochrania kręgosłupa. To ma Ci umożliwić utrzymanie
  • Odpowiedz
@bdm_bq: co do ochraniaczy to one + zwis na drążku zdecydowanie pomogły na mój prawy nadgarstek bardziej niż zaprzestanie treningów całkowicie aż sam się zdziwiłem, co do wyciskania to retrakcja + depresja jest ale właśnie na każdym filmie o technice jest to "łamanie" i myślałem że może to dzięki temu. Poprostu genetycznie mam ten staw bardzo słaby, tylko nie wiem czy teraz po #!$%@? jest sens robić jakieś ćwiczenia wzmacniające
  • Odpowiedz
@Allbis:
co to znaczy, że genetycznie masz ten staw słaby? może to przedramie jest słabe? Jeżeli jestes w stanie robić coś bez bólu to bym robił. Masz kettle? świetnie sprawdza się bottom-up kettlebell hold.

Co do łamania sztangi to spoko tip, tylko, że część osób skupia się na złamaniu sztangi zamiast na ściągnięciu łopatek do depresji, wyproscie w odcinku piersiowym i ściągnięciu najszerszego, a później na łamaniu sztangi i łokciach
  • Odpowiedz
@bdm_bq: > co to znaczy, że genetycznie masz ten staw słaby?
mały obwód, jak widać kruchliwość. Co do kettli to nie potrzebuje bo mam dostęp sam do całej siłowni ale na ten moment i tak nie chodzę bo bolą mnie oba nadgarstki przy najprostszych ćwiczeniach. Przedramie jest mocne, poprostu mała dłoń, małe palce, mały kruchliwy nadgarstek ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@Allbis Ganglion masz w tym samym w którym ostatnio doznałeś "urazu"? Duży jest? W którym miejscu? Zaburzenie zakresu ruchu z jego powodu? Robione RTG żeby zobaczyć go od wewnątrz? Tyle zmiennych, że nic się bez powyższych odpowiedzi Ci nie doradzi co masz robić.
Obecnie to musisz przeczekać aż otworzą komercyjne placówki dla nie wymagających nagle rehabu, wtedy robisz RTG i idziesz do fizjo, który najlepiej jakb siedział w Kaltenbornie albo Mulliganie
  • Odpowiedz
  • 0
@Allbis
Nie doceniasz zdolności adaptacyjnych ciała. Jeżeli sam wyciągnąłeś taki wniosek w oparciu o obwód nadgarstka i budowę kośćca to jest to raczej bzdura i dobra wymówka. Zwłaszcza, że chyba jesteś początkujący i nie operujesz na dużych ciężarach. Przykładów, że ta zależność nie jest oczywista mógłbym podać Ci mnóstwo, ze mną czy @Kasahara włącznie.
Nadgarstki i przedramię do wzmocnienia, technika do sprawdzenia i najlepiej wizyta u kogoś kto powie co
  • Odpowiedz
@bdm_bq: Imho to może być technika albo mobilność; ja nigdy podczas wyciskań nie czułem nadgarstków; jedyne co mnie ora to low bar squat i tam głównie są potrzebne mi owijki; ale to już są po prostu duże cieżary, które nisko trzymam na plecach, ale nie sądzę aby jakoś nawet 300 kg+ mi jakoś coś specjalnego robiło oprócz chwilowego dyskomfortu. A na wyciskaniu, póki nadgarstek jest przedłużeniem przedramienia bez wygięcia dłoni,
  • Odpowiedz
@Poemat: Ganglion mam na prawym nadgarstku a ostatni uraz na lewym jak wyżej pisałem, ganglion jest dość mały ale raz na kilka miesięcy wychodzi i jest tak uporczywy że przez tydzień-dwa nie mogę ruszać dłonią bez bólu. Zrobione było prześwietlenie lekarz powiedział że jest zbyt mały żeby go usuwać i żebym go dociskał jakimiś opaskami np. (lekarz na nfz), no i właśnie zaciskami przed treningiem mocno ten nadgarstek zaciskałem że
  • Odpowiedz
@bdm_bq: Dzięki za chęć pomocy ale teraz raczej nie będę nic wzmacniał póki nie zaleczę tego urazu, technika jak najbardziej może być do poprawy ale przedramienia jestem pewny bo bardzo się na nim skupiałem. A udać się do kogo? do fizjo jak pisał Poemat?
@Kasahara: no tak ale każdy organizm jest inny, możesz mieć również mały obwód ale silniejszy kościec czy same stawy, sam nie wiem ale jebią
  • Odpowiedz
@Allbis:
słuchaj @Poemat - czyli prześwietlenie i fizjo. W ciemno ciężko coś konkretnie doradzić. Co do siły stawu, kośćca to tak jak pisałem - w dużym stopniu to kwestia adaptacji i nawet jeżeli masz te nadgarstki/kościec słaby, to niewiele rzeczy jest w stanie pomóc tu bardziej niż trening siłowy. Mechanizm kontuzji to złożona rzecz, nie zawsze zero-jedynkowy jakby się mogło wydawać.
  • Odpowiedz