Wpis z mikrobloga

Witam. Chcę zrobić instalację elektryczną w moim garażu. Mam w skrzynce w domu takie zabezpieczenie do którego chcę się podpiąć-MCN 320E. W garażu chcę mieć 10 gniazdek 1 wtykę siłową, bramę na pilota i 3-5 świetlówek (lamp garażowych) I teraz moje pytanie. Jak ma wyglądać skrzynka w garażu (chce mieć zabezpieczenie które będzie wybijało się szybciej niż to w domu) jakie esy, jak je podzielić, jakie przekroje kabli zastosować. Jeśli ma ktoś ochotę mi to na chłopski rozum rozpisać, to byłbym bardzo wdzięczny.
#elektryka
wojo_master - Witam. Chcę zrobić instalację elektryczną w moim garażu. Mam w skrzynce...

źródło: comment_1586762375SVitb1mr4roAVzpD1Vu6wn.jpg

Pobierz
  • 40
@soadfan: @rafal23s23: @MilionoweMultikonto: @ptasiek2: panowie z elektrody? :D

@wojo_master:
Skoro pytasz, to zakładam, że nie do końca znasz się na tym temacie, moja propozycja jest następująca.
Poczytaj sobie trochę o zasadach w elektryce, pomyśl do których gniazdek co będziesz podpinał. Zobacz sobie to co jest na przykład wyłącznik różnicowo-pradowy. Weź potem na kartce spróbuj sobie rozrysować jak chcesz to mieć połączone. Dopiero wtedy podejdź do jakiegoś elektryka.
@soadfan:
A dlaczego by nie tłumaczyć? To jest jakaś wiedza tajemna? Skoro ktoś ma chęci wykonać coś sam, to nie nalezy mu tego zadania utrudniać tylko raczej pomóc, nakierować go na właściwe tory by sobie i komuś krzywdy nie zrobił.
Sugerowanie "nie znasz się, nie dotykaj" jest bardzo złym podejściem w tej sytuacji, takie zaściankowe myślenie ludzi którym się wydaje, że nie wiadomo co umieją.
Fakty są jednak takie, że gdy
@wojo_master: podpowiem jeszcze, że elektryka nie jest aż tak skomplikowanym tematem jak ją niektórzy malują. Jednakże jest bardzo dużo ludzi którzy robią wszystko byle jak nie zważając na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pamiętaj, że jeżeli się zdecydujesz i nie zrobisz tego poprawnie, prąd który tam płynie, jest w stanie zabić Ciebie, czy osobę która będzie korzystać z tej instalacji. I to nie jest tak, że stanie się to od razu. Po prostu
@wojo_master: Ja bym zrobił małą rozdzielnice w garażu z zabezpieczeniami:
FI 40A taka jak masz w domu albo 20A z niego jedziemy na automaty.
Gniazdo siłowe 3x16A lub 3x20A, nie wiem jakie chcesz małe czy duże, kabel 4mm2 albo 6mm2,
Gniazdka 240V np. po 3 gniazdka na jeden bezpiecznik 16A, kabel 3x2,5mm2 -podzielone równo między 3 fazy tzn 3gniazdka na L1 -16A automat, 3na L2 16A automat, reszta na L3 i
@ksiak: to faktycznie jest proste ale jeżeli ktoś zamiast przekrój przewodu pusze grubość kabla i zamiast gniazdo 3~ pisze siłowe to raczej nie ma pojęcia co robi i lepiej żeby się tego nie dotykał, nawet jeśli zna podstawy. Sam pracując w zawodzie, po 4 latach technikum, myśląc co i jak zrobić czasem sprawdzałem normy i wytyczne w podręcznikach a przed uruchomieniem sprawdzałem wszystko kilka razy. Pozatym usługi normalnego elektryka nie są