Wpis z mikrobloga

@GarGalin: dasz jakiś skrócony opis jak go robiłeś i jakie narzędzia były potrzebne? Da radę jakiś prosty piec zrobić jakbym chciał zrobić jeden czy dwa noże zrobić just for fun?
@fimino: pewnie, z narzędzi użyłem kątówki czyli diaxa, do niego dwie tarcze, tnąca i szlifująca. Jeszcze potrzebna wiertarką i piła do drewna. Z kawałka stali z grubsza wyciąłem kształt i potem doszlifowałem mniej więcej by było ok. Piłą do drewna wyciąłem dwie listewki na rączkę i przyłożyłem je do części metalowej i na wierciłem otwory na bolce. Wiertło dobrałem do takiego bolca jakiego miałem. I jak udało się wszystko spasować to
@GarGalin: dziękuję że ci się chciało opisać. Może w tym roku w końcu uda mi się za to wziąć. Mogę mieć jeszcze parę pytań? Skąd miałeś stal? Jakimi narzędziami wyprowadzałeś ostrze? Masz jakieś zdjęcie pieca? Skąd wiedziałeś że jest już odpowiednio nagrzany? Jak długo trzymałeś tam nóż?
Zwykłe ognicho tylko cegły położyłem - szamotowe! Zwykłe albo kamienie mogą wybuchać! To nie żart!

Trzymałem aż był cały czerwony i się świecił, trochę na czuja to robiłem. Hartowac można w oleju albo wodzie, ale bezpieczniej w oleju. Ostrze wyprowadziłem diaxem z tarczą do szlifowania, a potem jeszcze papierem ściernym. Stal to był zwykły profil zamknięty. Wszystkie użyte narzędzia wymieniłem w pierwszym poście.

Ogólnie potworna amatorka, jakbym chciał już serio dobry nóż
GarGalin - Zwykłe ognicho tylko cegły położyłem - szamotowe! Zwykłe albo kamienie mog...

źródło: comment_15867927852IqcPJkDjyeCcUnvWLKLK5.jpg

Pobierz
@fimino: gdybym, tak jeszcze rozwijając, chciał zrobić tak super profesjonalnie, to po pierwsze kupił by szlifierkę taśmową i taką małą ręczną, do detalu. Ta do detalu żeby właśnie jakiś fajny detal, totalnie zbędny, ale ładny, dodać.

Do tego palnik gazowy do rozgrzania stali, z węglem jest za dużo roboty moim zdaniem. T-burner łatwo zrobić, masa filmików na YouTube, koszt ~100 złotych jak jakiś czas temu patrzyłem w leroyu.

Stal bym kupił.
@fimino: na pewno lepsza niż tarcza do diaxa :p

Dużo roboty żeby rozgrzać i rozgrzać tam gdzie powinno być rozgrzane. Albo się szybko kończy. Jak jest ktoś pewnie wprawiony i ma normalne palenisko to luz, ale z tego co zauważyłem to:

Brykiet jest do dupy

Drewno szybko się kończy i ciężko temperaturę złapać

Węgiel drzewny lepszy ale szybko się konczy

Węgiel kamienny najlepszy ale miałem sytuacje gdzie rozgrzało się kompletnie nie