Wpis z mikrobloga

Mirki, idę w Linuksa. Od momentu, kiedy sam w zasadzie skonfigurowałem sobie dostęp do VPN (IT tylko je włączył, podał adresy) myślę, poznaniu zasad administrowania siecią. Najpierw dla siebie a potem może zarobkowo. Czas tej separacji w domu to dobra okazja, żeby poznać narzędzia sieciowe, zbudować jakąś sieć w domu (mam router b351 i jakiś stary linksys). Udostępnianie plików, bezpieczeństwo. Od czego zacząć? Ktoś pokaże mi drzwi przez które najpierw mam przejść? #linux #siecikomputerowe #kiciochpyta
  • 12
  • Odpowiedz
@cacum3: nie obraź się, ale konfiguracja swojego VPN-a to nie jest administracja, tego wymaga się od power-usera.
Nie piszę, że nie dasz rady, ale stoisz na brzegu oceanu z entuzjazmem dzierżąc kartę pływacką.
Doradzić mogę - zacznij uczyć się stolarki. W łódce oceanu i tak nie przepłyniesz, ale jakieś jeziorko możesz ogarnąć.
Wejdź na stronę producenta sprzętu sieciowego, pozbieraj katalogi, zaprojektuj sieć dla małego domku jednorodzinnego - policz to w sprzęcie.
  • Odpowiedz
@cacum3: jakieś podstawy zawsze spoko sobie ogarnąć, adresowanie, jakieś routingi w cisco packet tracer, ogarnięcie linucha, wirtualizacja to też must have, ale bez praktyki z fizyczną szafą ze sprzętem w jakiejś firmie z co najmniej 50-100 urządzeniami sieciowymi + kompy to #!$%@? się idzie nauczyć tak naprawdę. W CPT wszystko spoko fajnie jak sobie patrzysz jak ICMP #!$%@? po sieci, ale bycie adminem to też jeszcze często wybór sprzętu (odpowiednie serwery,
  • Odpowiedz
@cacum3: O chłopie ale jak chcesz zaczac zarabiac, administrować w firmach czy być konsultantem skoro nigdy się tym nie interesowałes i nie zajmowales? Co do sieci mozesz poszukac sobie materiały na temat CCNA ponieważ podejrzewam, że jesli chodzi o sieci nie wytłumaczysz maski sieciowej lub nie podasz mi adresu sieci czy broadcast. Tutaj kursy masz za darmo do końca kwietnia. https://www.pluralsight.com Równiesz możesz bawić się w wirtualizację, virtual box jest za
  • Odpowiedz
@alfabetaborzy: Daj spokój, w urzędach poniżej pewnej skali tak jak napisales bedziesz it guyem od wszystkiego, zeby dzialac z sieciami trzeba by pracowac u jakiegos operatora (ale tez od pewnej skali, zeby nie byc technikiem/monterem od instalowania anten czy swiatlowodu u klientow, tak sie nie rozwiniemy za bardzo) czy większej firmy która potrzebuje kogoś od sieci. Nawet wydawaloby się w duzych urzędach nikt ci nie da konfigurować switcha, routera, ba nawet
  • Odpowiedz
@krzywy_kanister: @alfabetaborzy: @wykopyrek: Dziękuję Wam za wszystkie uwagi. Może przesadziłem z tym zarobkowaniem. Przedefiniuję - chciałbym po prostu wiedzieć więcej niż użyszkodnik, żeby ewentualnie wiedzieć, czy warto zapisać się na powiedzmy dwuletni kurs/studium z zarządzania i administrowania siecią. Chcę spróbować nauczyć się czegoś nowego, dla siebie, co nie wykluczy przebranżowienia się. Dziękuję za chłodzenie entuzjazmu i otrzeźwienie.
  • Odpowiedz
@cacum3: Kursy, materiały mozesz poszukac w necie, na udemy sa chociazby materialy Chrisa Bryanta za okolo 50 PLN, chociaz mozesz sie troche wstrzymac zeby wypuscil wersje dla nowego certyfikatu CCNA. Sa tez oficjalne podreczniki na przyklad Cisco Study Guide, tutaj moze jakies pdfy kraz po internecie. Zawsze mozesz poszukac listow tematow na egzamin i samemu sprawdzac rozne tematy w necie.
https://www.ciscopress.com/store/ccna-200-301-official-cert-guide-volume-1-9780135792735
  • Odpowiedz
@cacum3: do sieci to trzeba mieć głowę, możliwości i entuzjazm, a potem czas. Na jakimś niedrogim kursie to wiele się nie nauczysz bez powyższego. Z powyższym wystarczy ci internet i biblioteka jakaś lepsza.
Ja zacząłbym od zdobycia umiejętności, żeby samemu sobie sieć w domu porobić. Kompleksowo, od projektowania, po montaż (wiercenie między piętrami, rycie korytek), przez debuging dlaczego przycina, i jak zrobić nadmiarowość, żeby mieć z tego zysk a nie tylko
  • Odpowiedz
Ja zacząłbym od zdobycia umiejętności, żeby samemu sobie sieć w domu porobić.


@wykopyrek: no to to... najpierw to co w domu, z tym, co mam a potem, jak mnie to wkręci i będzie szło dobrze, pomyślę o podyplomówce (jakiejś porządnej). Ja zacząłbym od zdobycia umiejętności, żeby samemu sobie sieć w domu porobić. W najgorszym wypadku nauczę się kilku przydatnych rzeczy.
  • Odpowiedz