Wpis z mikrobloga

Pytanie odnośnie NAS Asustor AS1002TV2 (ok. 690 zł) czy Synology DS220J (ok. 780 zł), czy Qnap TS-228A (ok. 760 zł)? Zależy mi na "odpowiedniku" dysku google (dostęp z zewnątrz itd. oraz aplikacji podobnych do google keep, czy google photos). Dyski to 2x1TB (albo 2x2tb, tutaj jeszcze się zastanwiam) Ironwolf w RAID1. W pracy korzystamy z Synology i wiem jak ich system wygląda ale co do pozostałych dwóch, to nie mam pojęcia jakie mają możliwości. Oczywiście pomijając usługi mobilne chodzi też o kopie komputerów itd.
#nas #asustor #qnap #synology #serwery #serwer
  • 12
@MatiJas1231: asustora nie znam, synology i qnap to dwie sprawdzone marki; w obu będziesz mógł mieć "dostęp z zewnątrz", serwer VPN pozwalajacy na dostęp do sieci lokalnej z zewnątrz i dziesiątki innych usług.
Przy wyborze konkretnego modelu popatrz tylko, kiedy był wprowadzony na rynek, tak by wsparcie/aktualizacje potrwało Ci z 5 lat a nie 1 rok.
TS-228A jest chyba z 2018.

Swoją drogą poszukaj, niektóre modele qnapa mają wyjście HDMI, więc
Swoją drogą poszukaj, niektóre modele qnapa mają wyjście HDMI, więc od biedy mogą też robić jako mediastation podłączony do projektora/tv


@uhu8: współczesne TV (tj. 5-10 lat wstecz ;) ) albo wspierają DLNA, czy smb, albo możne zainstalować na nich dodatkowe appki (plex, czy autorskie producenta serwera, np, DS Video). Zawsze mnie zastanawiało to ciąganie dodatkowych przewodów...
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@j0seph: one mają dlna. Ale hdmi docenilem:
- jak w wyniku zlej konfiguracji po przejsciu w uspienie nas nie obudzil dobrze interfejsow sieciowych, reboot nie pomagał; dlna nie mialoby sie jak polączyc, ssh też nie. Tv + klawiatura i można byłk szybciutko przywrócić do życia bez reinstalki
w wyniku zlej konfiguracji po przejsciu w uspienie nas nie obudzil dobrze interfejsow sieciowych, reboot nie pomagał; dlna nie mialoby sie jak polączyc, ssh też nie.


@uhu8: Ale to chyba sytuacja która nie powinna mieć miejsca?

A masz może porównanie interfejsów między Synology, a Qnap?


@MatiJas1231: Na stronach producentów powinieneś mieć demo systemów

Najczęstsze opinie są takie że Qnap w tej samej cenie ma trochę lepszy sprzęt, Synology bardziej dopracowany
@uhu8 ok, dzięki za odpowiedź :D

@j0seph Synology wiem jak działa i wygląda, i zawodowo jesteśmy bardzo zadowoleni. Wiadomo, że nie będzie to tej samej klasy urządzenie (w firmie mamy 12 dyskowego) ale system jest taki sam. Demo Qnapa niestety mi się nie odpaliło.

W każdym razie po filmach na yt również zdecyduję się na Synology. Dzięki za odpowiedzi!
Synology wiem jak działa i wygląda, i zawodowo jesteśmy bardzo zadowoleni. Wiadomo, że nie będzie to tej samej klasy urządzenie (w firmie mamy 12 dyskowego) ale system jest taki sam.


@MatiJas1231: Więc pewnie model +/xs. Trochę więcej mają jeżeli chodzi o funkcjonalność: active backup for business, VM, docker, mail+, HA i pewnie coś jeszcze...
ale z punktu widzenia domowego usera to system będzie w 95% identyczny.
W domu mam serię Value
użytkownik może coś źle skonfigurować, co okaże się dwa lata później,


@uhu8: Użytkownik może np. po 2 latach zapomnieć hasła - mój przykład z życia ;)
W Synology mając fizyczny dostęp do urządzenia jedną z funkcji resetowania (ten mały pin) jest hasło admina, konfiguracja sieci i coś tam jeszcze podstawowego - też by zadziałało w Twojej sytuacji.

na normalnej maszynie (klasyczny linux, bsd czy nawet windows) - pewnie już było by