Wpis z mikrobloga

Z uwagi na nadchodzacy kryzys (zarowno ten ze strony rzadu, jak i wirusa) i to ze nawet reszta #korposwiat w Polsce tutaj #!$%@? gdy sa takie kraje jak Czechy, Lotwa, Rumunia, Slowacja, nie mowiac o dalszych kierunkach typu Indie xD to zastanawiam sie pod katem emigracji czego sie lepiej uczyc: #francuski czy #niemiecki

Obecnie juz powoli sie ucze jezyka niemieckiego, ale idzie mi to powoli, robie to od niedawna.

Pracuje w dosc waskiej dziedzinie w #korposwiat, teoretycznie jezyk angielski mi wystarczy aby robic to wszedzie w wielu miejscach swiata, ale mysle sobie w jakich krajach te jezyki moga mi sie przydac, gdzie jest duzo ofert pracy w zawodzie.
Robie sobie za i przeciw w miejscach w ktorych mogbym w przyszlosci zyc jak chodzi o znajomosc jezyka niemieckiego i francuskiego i wyszly mi nastepujace wyniki.
Jezyk niemiecki: #niemcy, #luksemburg (tylko tam ponoc wiecej osob rozmawia w j. francuskim a tam niemiecki jest tylko urzedowy),
Jezyk francuski: #luksemburg - tylko i wylacznie.No od biedy jeszcze Kanada ale tam tez tak kolorowo w mojej branzy z ofertami pracy nie jest.

Jezeli chodzi o Luksemburg to tam mialbym cholernie dobre zarobki w zawodzie i cholernie wysoki poziom zycia. Ponoc zycie tam jest nudne, ale najwazniejsza jest dla mnie stopa zyciowa. Wydaje mi sie to ciekawy kierunek. Jednak z drugiej strony jezyk #niemiecki wydaje mi sie bardziej pewny, zwlaszcza ze jakbym naprawde go sobie wymasterowal do wysokiego poziomu (c2) to do krajow niemieckojezycznych dochodzi tez #szwajcaria, gdzie tam sa nieco bardziej bardziej wysrubowane.

Gdybyscie mieli okazje do zycia w wymienionych krajach, to co byscie wybrali? Mnie kusi cholernie ten #luksemburg dlatego chce troche sie uczyc francuskiego, ale z drugiej strony #jezykniemiecki wydaje mi sie troche bardziej pewny z uwagi na wiecej mozliwosci w porownaniu do #jezykfrancuski.

#pytanie #kiciochpyta
  • 13
  • Odpowiedz
zwlaszcza ze jakbym naprawde go sobie wymasterowal do wysokiego poziomu (c2) to do krajow niemieckojezycznych dochodzi tez #szwajcaria, gdzie tam sa nieco bardziej bardziej wysrubowane.


@Ushguli: Z moich obserwacji w Szwajcarii ogłoszenia dla specjalistów zwykle są po angielsku i większość ofert nie wymaga niemieckiego, raczej jest wymieniany jako zaleta. To oczywiście zależy od specyfiki stanowiska i firmy, ale jeśli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie niewymagającej kontaktu z klientem, to raczej
  • Odpowiedz
@Ushguli: W Luksemburgu zależy, w której części mieszkasz. Południe od Luxembourg City to francuski a północ niemiecki. W korpo głównie angielski. U mnie na południu w IT wymagają angielskiego + opcjonalnie francuski. Oni wszyscy uczą się francuskiego i niemieckiego od przedszkola, więc znajomość jednego nie znając drugiego za bardzo nie sprawia problemu. Znajomi, którzy mieszkają w Trewirze i dojeżdżają do pracy w banku w City pracują po niemiecku.

Zarobki w LU
  • Odpowiedz
@Ushguli: Pisałeś do mnie na priv kiedyś i pisałeś co to za branża nie wiem skąd Ci się wzięło cholernie dobre zarobki i cholernie wysoki poziom życia xD to że na PLN przeliczysz będzie dużo, nie znaczy że w Lux będzie dużo. Z tego co pisałeś mi na priv o swoim doświadczeniu to nie będziesz miał cholernie dobrych zarobków. Btw francuski to również San Marino czy Genewa i inne części Szwajcarii,
  • Odpowiedz
@encourager: nie mowie ze teraz chce wyjechac, Luksemburg jak cos to perspektywa kilku lat (2-3), a wtedy bede troche na wyzszym stanowisku i moge liczyc na troche wyzsze zarobki, zreszta przesadzilem z tym mega wysokim poziomem zycia, no ale chce zyc lepiej niz w Polsce i tyle xD
@Hepar: nad Kanada moze kiedys pomysle, tam w sumie z angielskim byloby spoko, nawet ten francuski ktory tam jest jako drugi jezyk
  • Odpowiedz
@Ushguli: Nie wiem czy będzie jeszcze czego szukać w AML w Lux za 2-3 lata. Obecna sytuacja z wirusem spowodowała że już są poluzowane wymagania i wszystkie terminy od regulatorów są poprzesuwane. Skończy się pandemia to trzeba będzie na nowo hajs zbierać do funduszy więc myślę nikomu nie będzie w głowie narzucanie klientom wymagań.
  • Odpowiedz
@encourager: mi się jednak wydaje ze ta branza jest nieco bardziej stabilna, a działania regulatorow są chwilowe

Natomiast to czy w lux nadal będzie fajnie za parę lat... Mam nadzieję że tak, ale tego nie jestem w stanie określić :(
  • Odpowiedz
@Ushguli: przeciez AML to taki dział banku który nie przynosi żadnych korzysci finansowych ani nowych klientów, robiony z musu bo bez aml są kary - na pewno uważasz ze tam mozna liczyc na dobre zarobki?
  • Odpowiedz
@Ushguli: a to przyznam że nie wiem, wydaje mi się tylko ze tam trzeba znać terminologię żeby tłumaczyć innym co oznacza dobry język w mowie i piśmie - ja pracowałem tylko przy aml 2 lata. Popatrz może na ogłoszenia na stronie glassdoor.
Tak czy siak powodzenia!
  • Odpowiedz
@Ushguli: @Jan_Laguna: Comoliance to już inna bajka, możesz to być od investment compliance aż do sprawdzania czy strona internetowa jest w porządku, a sam AML to tylko część. A AML sam w sobie to duża sprawa, ale widzę u siebie w firmie, że w związku z wirusem już jest poluzowane bardzo. Można wyrwać dobre zarobki jak masz klientów z danego obszaru i znasz język, jesteś w stanie się z nimi
  • Odpowiedz