Wpis z mikrobloga

@MMARS: To nie do końca tak działa. Pierwszy problem - logika klasyczna.
Zdanie "Jeżeli jeżdzą samochody spalinowe, to powietrze jest zanieczyszczone" jest implikacją materialną. Tabela prawdy dla implikacji mówi, że w przypadku gdy samochody nie jeżdżą, ale nadal powietrze jest zanieczyszczone, to taki przypadek nadal nie falsyfikuje tego zdania. Falsyfikacja nastąpiłaby w momencie, gdyby samochody jeździły, ale powietrze nie byłoby zanieczyszczone.
Ale logika klasyczna jest tu kiepskim narzędziem, bo kwantyzując ruch drogowy do "jeżdżą/nie jeżdżą" i zanieczyszczenia do "są/nie ma" tracimy kupę danych.

By zbadać wpływ emisji spalin przez samochody, trzebaby zrobić porządną analizę statystyczną w oparciu o model dynamiczny(ponieważ zawartość spalin nie jest statycznie zależna - rozpraszanie zanieczyszczeń w powietrzu ma charakter inercyjny). Potrzebne byłyby dane na temat ruchu drogowego w funkcji czasu, rozkładu emisyjności samochodów uczestniczących w ruchu i ostatecznie dane o zanieczyszczeniach ze stacji pomiarowych w funkcji czasu. I odpowiedzą na zagadnienie nie byłoby "Emisja spalin przez samochody ma/nie ma wpływu na zanieczyszczenie powietrza". Analiza statystyczna mówiłaby o zmierzonej wielkości efektu, o prawdopodobieństwie hipotezy zerowej(braku związku) dla przyjętych danych. I gdyby ktoś napisał recenzowany artykuł naukowy na ten temat, to prawdopodobnie kończyłby się zdaniem "Dane przy założeniu modelu X sugerują Y, ale potrzeba więcej badań w tym
  • Odpowiedz
@bachus: O ile mnie pamięć nie myli, to w Gliwicach ruch samochodowy spadł o 70%, a zanieczyszczenie powietrza jakie było, takie jest xD
@Bellie: Gdyby w Polsce było choć 20% ścieżek rowerowych dostosowanych do ruchu rowerowego, to byłoby dobrze. Nie wiem jak sobie wyobrażasz przypadek, w którym wszyscy (no dobra, nie wszyscy, dajmy na to co druga osoba) dojeżdżająca do pracy przesiądzie się na rower. To będzie istny
  • Odpowiedz
@krabozwierz: infrastrukturę można budować. Im większe zapotrzebowanie tym więcej inwestycji. Nie wiem co ma na celu porównanie klocków w autach z klockami w rowerach. Auta oprócz startych klocków wydzielają spaliny.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AkyszLewusie: ok, jak by to było po górach i dolinach to faktycznie, ale w mieście przeważnie masz w miarę rowne drogi i możesz sobie chillowo jechać. Po prostu jak się jeździ na rowerze sporo to już nie jest żaden specjalny wysiłek. Ja np. na siłowni na bierzni faktycznie po 15 min jestem mokra, a na rowerku mogę siedzieć dwie godziny na średnim oporze i nic. Zresztą trenerzy też się śmieją
  • Odpowiedz
@Bellie: xDdddddddddddd w Holandii jest syf. Czy ty wiesz ile stfu z barek ze statków do wody leci ? Tam cała tablica pierwiastków pływa. Aut tez w #!$%@? jeździ. Przemysł w Rotterdamie i amsterdamie pompują ten syf w powietrze i w wodę a Ty mi mówisz ze tam ładnie jest ... Jak bym miał wybrać Holandię czy Polskę to zawsze wybiorę Polskę chociaż bym miał gruz ze ściany #!$%@?
  • Odpowiedz