Wpis z mikrobloga

Czyli jak jakiś bank jest brokerem a ktoś ugrał by jakimś cudem niebotyczną kwotę to bank upada?


@filip-zabkowski: @blindguardiano wprowadza cię trochę w błąd.
Brokerzy działają tak, że ludzie u nich otwierają tysiące pozycji, często te pozycje te są często przeciwstawne sobie czyli się zerują (a spread i tak wpada dla brokera) ale jest pewne odchylenie i to odchylenie w teori powinien broker wrzucić na rynek aby zabezpieczyć się przed tratą.

Czyli jeżeli ty dasz LONG za milion ja SHORT za milion to broker nic nie musi. Jeden z nas traci jeden zyskuje a broker zgarnia prowizję
  • Odpowiedz
Teraz już kompletnie nie rozumiem, kupno jest zawsze tańsze od sprzedaży, czyli ja kupuje tak jakby od brokera a potem mu to sprzedaje?


@filip-zabkowski: hm..to jest naprawdę prosty temat :)
Jednak dla celów edukacyjnych przyjmij, że od każdej transakcji bierze prowizję (która jest zależna od wielkości jaką kupisz)

I tę prowizję bierze do razu, niezależnie czy potem wyjdziesz na plus czy nie
  • Odpowiedz
Czyli to nie działa w ten sposób, ze broker pożycza pieniądze na grę? Bo jeżeli ja osobiście swoimi pieniędzmi wejdę to nikt nie straci.


@filip-zabkowski: Jeżeli grasz dźwignią (a nie musisz, możesz grać 1:1) to pożycza bo przecież nie dysponujesz takim kapitałem.

(Mówimy o brokerze MM)
Możesz też sobie to wyobrazić, że przyjmuje zakłady na kurs ;)
ale gdy wartość tych zakładów nie równoważy się to się zabezpiecza realną kasą
  • Odpowiedz
@filip-zabkowski: Powiem Ci tak, polecam poczytać trochę krok po kroku bo widzę, że każdy aspekt jest dla Ciebie nowy.

Zaraz będziesz pytał, jak to jest możliwe, że moższ kupić (long) a możesz też (short) sprzedać tę samą walutę nie kupując jej wcześniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@LowcaG: W porządku, polecasz jakieś dobre źródło na początek?

Bo myślałem ze działa to w ten sposób ze jak gram na jego 100K na kursie czegoś tam 1.0 i kurs wejdzie na 1.1 to ze pieniądze są przewalutowane i wtedy jest 110K.
  • Odpowiedz
Bo myślałem ze działa to w ten sposób ze jak gram na jego 100K na kursie czegoś tam 1.0 i kurs wejdzie na 1.1 to ze pieniądze są przewalutowane i wtedy jest 110K.


@filip-zabkowski: No trochę tak jest, a zabezpieczasz tę różnicę swoim kapitałem, czyli jak zejdzie do 90k a ty miałeś na na koncie 10k to transakcja jest zamykana Ty tracisz wszystko i koniec gry. (jest to trochę bardziej
  • Odpowiedz