Wpis z mikrobloga

Mirabelki i Mirunie,

Biorac pod uwagę, że mam za dużo czasu, bo #koronawirus w polaczeniu z zmniejsonym zakresem obowiazków i #zostawdomu oraz przebywania 24/7 z #rozowypasek, ktorej przeszkadza, ze za duzo gram, zaczalem rozkminiać rozne dziwne rzeczy. Z gory przepraszam bo bedzie to dlugie, jak wam sie bedzie chcialo to przeczytac - szacun, jak nie ... to nie.

Zaczalem zadawac sobie glupie pytania i powaznie zastanawiac sie nad odpowiedzia. Wiec ... jakie wyksztalcenie bym wybral majac dzisiaj 19/20 lvl z mysla zeby miec satysfakcjonuajca,dochodowa prace, za powiedziedzmy nascie lat?

I kurde mam problem, z rozkminek wychodzi mi, że prawie kazdy z zawodow dzisiaj okreslany jako prestiżowy, zacznie znikać.

Lekarzy wytepi big data w polaczeniu bioinżynieria. Mozecie się śmiac, ale to juz zaczyna byc widac. Wydajnośc BigData analytics + Uczenie Maszynowe pozwala rozpoznać czerniaka w 97% przypadkach przy 5 sekundowym badaniu (fotka + analiza), a lekarze przy kilkudniowym badaniu zblizaja sie do 60%. Jak do tego dodamy wszelkiego rodzaju gażdety w stylu smartwatchy, autonomicznych pomp insulinowych, które w locie badaja Ci krew i dostosowuja dawke insuliny, to za jakiś czas lekarza nie bedzie, bedzie Twój osobisty asytent medyczny, który bedzie miał dostęp do pierdyliarda danych, statystyk, analiz itp. Ba, a jak sie stanie łatwe wdrozenie nowych terapii? Gdy coś gdzies ktoś wymysli i potwierdzi to w ciagu jednego uderzenia serca każdy Asystent medyczny dostanie aktualzacje....

Sędzia - tutaj przyznaje, bedzie prawdopodobnie najdluższy okres panowani człowieka, bo nie mieści sie nam w głowie, że bedzie nas sadził i wygłaszał sady algorytm. A moze sie okazać, zę docelowo bedzie duet? AI + Ludź? Ale w końcu prawo jest jasne i łatwe do opisania w algorytmie. Jeżeli ukradłeś cos za 1000 to grozi Ci kara od 6 miesiecy w zawieszeniu do 4 lat (wymyslam bo nie wiem jakie sa kary). Do tego dojesz warunki (pierwszy raz - kara minimum) za kazdy następny wybryk + 1 rok np. - 6 miesiecy cieżka sytuacja materialna + 6 miesiecy szkody materialne itp itd Juz nie mówiac o adwokatach, asesorach czy prokuratorach. Sędzia rodzinny jest poza skala i nie w ten punkt

Policjant - policja drogowa wypadnie szybko. Kamery, analiza danych bardzo szybko wystawi Ci mandat i prześle do pracodawny żeby Ci zdjac z nastepnj wypłaty jakas czesc, albo wysłac patrol w celu sprawdzenia czemu tak dziwnie jedziesz - bo AI powie, że mu wychodzi, że mozesz coś szmuglować (prochy, fajki etc), a dodatkowo obliczy prawdopodobnieństwo tego, że jesteś uzbrojony. Potem duet żywy gliniarz + jego AI ma podja zatrzymianie. I to AI bedzie liczyc szanse i podpowiadac swojemu ludziowi, co mam mówić czy robić. Wszelkiej maści detektywi wyleca szybciutko,
bo to jest standartowa analiza danych. A jeżeli zbieraniem śladów też bedzie sie zajmować AI to słabo wróżę w ogóle Policji.
A oprócz tego to nie koniecznie jest zawód które widzę jako prestiżowy i dochodowy ;)

Programiści - juz dzisiaj widać powoli, że algorytmy sie potrafia same pisac (algorytmy genetyczne), ale to jeszcze powijaki sa, za to widać ze sa systemy, które nie tylko sprawdz Ci literówki ale też błedy logiczne w kodzie.

Architeci (budynków, IT, zieleni itd) wygina, bo to NP widziałem nakładkę na AutoCada która sama sobie potrafiła zaprojektować prosty most. Brzydki i ale całkowicie funkcjonalny, spełniajacy wszystkie normy.

Co mi zostało ?
moze powiniem zostać pielgniarzem, opiekunem starszych, hydraulikiem ... albo filozofem?

Jezeli doczytałeś az dotad, to jesteś twarddzielem Mirabelko/Mireczku i mozemy podyskutować jak Ci sie chce.

A jak nie to idźPanwChuj
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Miorz:
Hm.
beda wspomagani, ale tak naprawde woja sama w sobie też sie zmieni, tylko, że w dłuższym okresie czasu.
Nie bedzie raczej żołnierza w takim aspekcie jak dziaiaj, a po drugie bedziesz musiał spełnić dużo warunków brzegowych. Czyli jezeli bedzie popyt na pewne wysrubowane cechy, to moze można będzie zarobić. Ale to nie praca tylko służba..... .;)
  • Odpowiedz
@Miorz: A co do żołnierza masz racje to też praca. Ale bedzie bardzo nebezpieczna i bardzo elitarna .. .więc w sumie moze być tak, ze należałoy sie kształtować (bo to nie tylko wykształcenie) w tym kierunku.
a swoja droga ciekawe jak żołnierz sie zmieni w przyszłości
  • Odpowiedz