Wpis z mikrobloga

Drodzy pasjonaci historii,
przed nami kolejny odcinek serii ciekawostek o dwudziestowiecznych papieżach (poprzedni znajduje się tutaj). Tym razem postać dość „kostycznego” następcy Leona XIII, św. Piusa X.
----------------
1. Pius X, wł. Giuseppe Melchiorre Sarto, ur. 2 czerwca 1835, zm. 20 sierpnia 1914. Dewiza: Omnia instaurare in Christo(Wszystko odnowić w Chrystusie). Beatyfikowany w 1951, kanonizowany w 1954.
2. Przez wiele lat popularna była teoria, jakoby ojciec Piusa X był …Polakiem. Miał nazywać się Jan Krawiec (po włosku „krawiec” to właśnie Sarto) i być emigrantem z Górnego Śląska. W 2013 roku w Opolu odbył się kongres historyków, który ostatecznie udowodnił błędność tej hipotezy.
3. Był bardzo zainteresowany językiem esperanto. Uczestnikom pierwszego zjazdu katolickich esperantystów w roku 1910 przesłał swoje apostolskie błogosławieństwo, które zakończył słowami: „Esperanto ma wielką przyszłość”. To właśnie Pius X jest „oficjalnym” patronem esperantystów.
4. Konklawe, na którym wybrano Piusa X, było ostatnim, podczas którego zastosowano tzw. procedurę ekskluzywy. Polegała ona na tym, że jeden z kardynałów zgłaszał w imieniu europejskiego władcy (np. cesarza Austrii, króla Hiszpanii etc.) roszczenie do zakwestionowania wyniku konklawe, jeśli wybrano by „niewygodnego” dlań kandydata. W 1903 roku ekskluzywa dotyczyła kardynała Mariana Rampolli, co do którego było niemal pewne, że zostanie następcą Leona XIII. Franciszek Józef II (cesarz Austro-Węgier) sprzeciwił się jednak, by Rampolla mógł zostać nowym papieżem, toteż po zastosowaniu ekskluzywy część kardynałów przestała po prostu głosować na Rampollę. Sarto został wybrany w siódmym głosowaniu.
5. W odróżnieniu od swego poprzednika, Pius X był wrogiem postępu i wszelkich nowinek technicznych. Zachowało się niewiele fotografii papieża oraz kilkusekundowy film przedstawiający papieża przechadzającego się po Ogrodach Watykańskich.
6. Niechęć Piusa X do zmian w kościele była tak wielka, że w 1910 roku wprowadził tzw. przysięgę antymodernistyczną. Miała być ona obowiązkowo wygłaszana przez wszystkich księży i biskupów przed uzyskaniem święceń oraz przez nauczycieli religii i profesorów w seminariach duchownych. Przysięga została wydana, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się modernistycznych tendencji w Kościele Katolickim oraz by jasno wyłożyć katolicką doktrynę wobec tych tendencji. Za jej złamanie groziła nawet ekskomunika. Obowiązkowe wygłaszanie Przysięgi zniesiono dopiero w …1967 roku.
7. Koniec pontyfikatu Piusa X naznaczony był wybuchem I wojny światowej. Wydarzenie to przyczyniło się do osłabienia i tak nadwyrężonego już organizmu, w końcu – trzy tygodnie po wybuchu Wielkiej Wojny – papież zmarł. Pius X zakazał w testamencie przeprowadzania procedury balsamowania zwłok – dotychczas tradycja nakazywała, by lekarze wyjęli narządy wewnętrzne papieża i zakonserwowali jego ciało, by po wielu latach było w dobrym stanie. Gdy podczas procesu kanonizacyjnego w 1954 roku ekshumowano szczątki papieża, zachował się jedynie szkielet (ciekawskich odsyłam do fotografii, jest w odmętach internetu).
8. To właśnie dzięki niemu obecne siedmio- i ośmiolatki mogą przystępować do Pierwszej Komunii Świętej. Wcześniej kandydat do przyjęcia sakramentu musiał mieć czternaście lat. Decyzją Piusa X wiek ten obniżono o połowę.
9. Był świetnym śpiewakiem. W seminarium duchownym w Treviso piastował posadę profesora śpiewu łacińsko-gregoriańskiego. Jako papież wydał instrukcję dotyczącą śpiewu gregoriańskiego na mszy świętej, w której potępiał używanie języków ludowych w pieśniach.
10. Nazywany był „papieżem ubogich”. Miał w zwyczaju przechadzać się po ulicach Rzymu, rozmawiać z biedotą, rozdawać bezdomnym cukierki.

Zainteresowanych ponownie zachęcam do obserwowania tagu #papieze
#historia #gruparatowaniapoziomu #papieze #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Horkheimer - Drodzy pasjonaci historii,
przed nami kolejny odcinek serii ciekawostek...

źródło: comment_1584544146ni2xAqTmFZeoN1I0fSMa13.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@Horkheimer: chciałem poguglać trochę na temat tego veta na Konklawe i zaciekawiło mnie, że w różnych wersjach, oprócz polskiej, Wikipedii kardynał Puzyna figuruje jako Jan Puzyna de Kosielsko. Nie mogłem zaś znaleźć żadnych informacji na temat tego sufiksu, wydaje się nie istnieć w oderwaniu od osoby kardynała. Wiesz coś możne na ten temat?
  • Odpowiedz
@kossakov: Z polskiej Wikipedii: Pochodził z galicyjskiej zamożniejszej linii Puzynów, która nie zabiegała o potwierdzenie tytułu książęcego w Austrii, stąd tytułował się, podobnie jak jego krewni, tytułem kniaź na Kozielsku. Na oficjalnej stronie Parlamentu Austrii, w dziale z biografiami historycznych członków, figuruje on jako Puzyna, Jan Ritter (Kniaz) von Kozielsko Dr. iur.
Sufiks "de" albo "von" używany był zamiennie, w zależności, czy chodziło o modłę francuską czy niemiecką. ( ͡°
  • Odpowiedz
@sublatio_cum_laude: Bractwo Kapłańskie św. Piusa X zostało założone w 1969 roku, więc nie widziałem większej potrzeby, by pisać o nim przy ciekawostkach o Sarto. Przecież nie miał on z nim nic wspólnego, poza tym, że ktoś się na niego powołał wiele lat po śmierci. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz