Wpis z mikrobloga

Mam następujący błąd w Intellij Idea:

Error creating bean with name 'entityManagerFactory' defined in class path resource
Jest to błąd z projektu z książki Spring w akcji wydanie V - rozdział trzeci Taco JPA.
Repozytorium kodów z książki znajduje się tutaj: link

Pomogło to co jest opisane w tym miejscu: link przez Simon Martinelli.

Jednak napisał on również, że powinno to wszystko działać z Javą w wersji 8.
Taką właśnie w IDE ustawiłem, jednak to nic nie pomogło.
Jakieś pomysły? Nie chciałbym zmieniać wersji spring framework boot, a dostosować IDE pod projekt.

#ide #intellij #java #programowanie
  • 21
  • Odpowiedz
@marylin17: aha. Dodatkowo po ustawieniu standardowego openJDK w systemie jako 8, z posiomu konsoli z mavenem wszystko wystartowało ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z IDE jednak dalej mam problem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@marylin17: powiedziałbym, że to jest ta "normalna" wersja. Tak to utrzymujesz jednocześnie dwa toole do budowania, ten w intellij oraz ten w mavenie.
Tak samo robi się z gradle, intellij wywołuje tylko taski zdefiniowane w buildtoolu
  • Odpowiedz
@globalbus: to w jaki sposób mogę uruchomić mavenowski build z intellij, a wyłączyć ten z IDE?
Bo z tego co widzę jak wpiszę w build clean install, to chyba to przelatuje, a późźniej próbuje dodatkowo się uruchomić ten z IDE i wyrzuca błąd.
  • Odpowiedz
@marylin17: bo pewnie źle buduje classpath, bez jakiegoś wymaganego jara w środku ¯\_(ツ)_/¯
To są problemy, na których analizę szkoda czasu

Pamiętaj, że plugin od springboota dokłada do mavena szczyptę "magii" i ukrywa parę rzeczy przed developerem.
  • Odpowiedz
@globalbus: ok. Czyli mówisz pozostać lepiej przy tym rozwiązaniu, tak?
A powiedz mi, jak to będzie z buildowaniem aplikacji? Też mogę to przełączyć jakoś na buildowanie z mavena?
  • Odpowiedz
@globalbus: no, ale jeszcze jedno.
Jak skorzystałem z tej porady: lnik, żeby zmienić wersję spring-framework-boot, to wszystko odpaliło.
Autor odpowiedzi Simon Martinelli, wspomniał że jest to problem z tym że, żeby odpalić oryginał, muszę uruchomić to w wersji javy 8. Tak robię i dupa ( ͡° ʖ̯ ͡°) Chyba, że on coś jeszcze pomylił, albo ja źle robię ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@marylin17: powiem jak devops. Po pierwsze to musi się budować z commandline, aby mógł to budować serwer CI. Współpraca projektu z IDE to rzecz wtórna.

W razie "problemów" z dziwnymi projektami, możesz sobie klikać maven lifecycle w pasku 'maven' intellij. Można też sobie definiować run taski w menu (tam jest możliwość ustawienia zmiennych środowiskowych, dodatkowych classpath, profili itd).
Tak jak wspomniałem, springboot dokłada swoje dodatki w pluginie mavena, a to niekoniecznie
  • Odpowiedz
  • 0
@globalbus dzięki, nie brałem pod uwagę tego, że nowsze IDE może nie współpracować poprawnie ze starszym Springbootem, skupiłem się na wersji Javy, że pewnie coś tutaj nie tak robię, ale to chyba nie w tym miejscu był problem. Człowiek całe życie się uczy. Btw. jeśli można spytać, programujesz, czy bardziej devops?
  • Odpowiedz