Wpis z mikrobloga

Kim Wexler - najlepsza i najseksowniejsza postać kobieca w historii telewizyjnych seriali od czasu Scully z "X-files".

Blisko tego ideału była Clare Underwood, do czasu jak z kobiety, która na równi z Frankiem brała co chciała, stała się rozwrzeszczaną bojowniczką o to, że jej się należy, bo jest kobietą.

Netflixowa Yennefer również mogła nią być, do czasu, aż zaczęła jęczeć, że jest kobietą i ma przechlapane. Nie wspominając już o tym, że została przedstawiona widowni jako "wrażliwa garbuska", co zupełnie zniszczyło tę postać.

Kim Wexler nie jęczy. Kim Wexler działa - dodatkowo mając słabości (bo ma), mając rozterki życiowe (bo ma), borykając się z tym, że świat nie działa jak powinien, przechodząc swego rodzaju traumę z powodu uświadomienia sobie, że ci najbardziej skuteczni (jak Jimmy) nie zawsze działają "moralnie", borykająca się więc ze swoją "ciemnością", ale ciągle stawiająca czoła światu i mająca jeszcze czas, by wspierać swoją miłością. Tak po ludzku.

Kim - jak na razie - stanowi dla mnie idealny portret tego, jak wygląda silna i dobrze rozpisana postać kobieca. To po prostu świetnie rozpisana postać - kompletnie nie w oparciu o to, jakiej jest płci/orientacji/koloru skóry*, ale o to, by była integralnym elementem opowieści, pełnowymiarową postacią, która ma i wzloty i upadki.

IMHO, serial "Better Call Saul" dawno przestał być serialem jednego aktora - Boba Odenkirka (który bezsprzecznie jest GE-NIAL-NY w swojej roli, po prostu urywa jaja i wciska w fotel), ale to właśnie postać Kim - na równi - ciągnie cały ten show.

PS
Nie, nie zapomniałem o Mike'u. Mike i jego wątek to zawsze jest brylant, ale mimo wszystko - to drugi plan. Chociaż ten serial dużo by stracił, gdyby go nie było.

* mam wrażenie, że dzisiaj bardzo dużo postaci rozpisuje się na takiej zasadzie. Nie - kim są, skąd pochodzą, jakie mają cele, ale: jakiej są płci, orientacji i koloru skóry. I dla mnie właśnie to jest przejawem seksizmu/rasizmu. Bohaterowie przede wszystkim muszą być pełnowymiarowymi postaciami.

#bettercallsaul #seriale #ogladajzwykopem
Cedrik - Kim Wexler - najlepsza i najseksowniejsza postać kobieca w historii telewizy...

źródło: comment_1584116033FrXnDmfGWmeDc6KAgD8Mu5.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz