Wpis z mikrobloga

Tldr: poczekajcie ile się da z tankowaniem do pełna.

Ostatnio Ropa po 30$ była w 2015 roku (luty) i benzyna95 na mojej stacji kosztowała 3,75zł. Niestety od tamtej pory podniesiono i dodano wiele podatków paliwowych.

Rosja- BARDZO ciekawa sytuacja. Próg rentowności ceny ropy URALS to 50$. Także tego- Rosja musi przejadać teraz rezerwy walutowe a ma ich sporo. Problem w tym, że Ropa nie płaci, gaz nie płaci (fatalna sprzedaż, ciepła zima, LNG tańszy), węgiel nie płaci. Przez kilkanaście miesięcy Rosja da radę- ma rezerwy, gorzej, jeśli sytuacja utrzyma się przez kilka lat z rzędu...

Białoruś- Łukaszenka to ma fart! szukał po świecie taniej ropy i CYK! może kupować gdzie chce. Problem w tym, kto mu dowiezie ropę do rafinerii. prawie 30 milionów ton ropy rocznie z bałtyckiego portu pociągami to nie lada wyzwanie...

Arabia Saudyjska- stwierdziła że ma to w dupie i skoro Rosja nie chce ciąg wydobycia, to oni też nie obetną a nawet zwiększą, dla nic rentowna jest nawet cena 20$ za baryłkę.
Gorzej, że wydatki też mają spore bo wojna w Jemenie kosztuje ich naprawdę dużo. Może będą musieli się zwijać stamtąd? czas pokaże.

Także Mirki, jeśli macie puste baki, poczekajcie trochę z tankowaniem bo przy obecnych cenach ropy cena benzyny jest o ok 1,0 zł za wysoka... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ropa #rosja #bialorus #arabiasaudyjska #benzyna #cenypaliw
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mieli mu uruchomić rewers a jamale


@Toomoo: problem w tym, że to niemożliwe, dopóki ropa płynie z Rosji na zachód do Polski i Niemiec. Poza tym na rewers musi się zgodzić Rosja, której lata temu sprzedano białoruski odcinek ropociągów.

Amerykanie ostatnio zaproponowali Łukaszence tani kredyt na budowę ropociągu z portów bałtyckich.

Myślę, że transport koleją mógłby się udać, tylko przy takich wolumenach pociągi musiałyby jeździć NON STOP i zaangażowane musiałyby
  • Odpowiedz
@murdoc: trochę w tym racji jest, ale... przy cenie paliwa obecnie za wysokiej o 1zł przy tankowaniu do pełna 40l przepłacasz 40zł. Może kwota symboliczna, ale niektórzy nie chcą przepłacać. Powiem więcej: zauważyłem, że im człowiek bogatszy tym mniejszą ma ochotę przepłacać. Pozdrawiam!
Biedny oszczędza bo musi, bogaty bo tak chce.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Unifokalizacja: "zauważyłem, że im człowiek bogatszy tym mniejszą ma ochotę przepłacać." - a powiesz gdzie to zauważyłeś i jakie masz na to przykłady?
  • Odpowiedz
@murdoc: to nie jest główny temat, ale odpowiem: po osobach, których dochód znam. Ci najlepiej sytuowani szukają okazji i niższych cen i nie są skłonni płacić marż. Ci z niższym dochodem kupują na bieżąco detalicznie i nie zastanawiają się nad tym czym jest marża i od czego zależy.
co ciekawsze dotyczy to też "śmiesznych" kwot.
Znam jeden wyjątek, człowieka który od dziesiątek lat notuje wysokie wpływy i majątek liczony w
  • Odpowiedz
@murdoc: litości. Jak ty sobie to wyobrażasz? jakich faktów oczekujesz innych niż moje własne doświadczenie? opinii biegłych psychologów na ten temat? pomijam fakt, że nie jest to tematem założonego przeze mnie wątku i trochę mi go zaśmiecasz.
  • Odpowiedz
Przez kilkanaście miesięcy Rosja da radę- ma rezerwy, gorzej, jeśli sytuacja utrzyma się przez kilka lat z rzędu...


@Unifokalizacja: nikt nie zagwarantuje że ropa nie spadnie poniżej 30$. Arabia Saudyjska twierdzi że jest przygotowana nawet na 20$/baryłkę. Jednocześnie Putin zaplanował spory socjal czyli drenowanie rezerw może być błyskawiczne. Rubel leci w dół razem z ropą i będą go też ratować a to kosztuje (poprzednio wydali na to 76 mld $).
  • Odpowiedz
@SecretOfTheSteel: trzymam kciuki niech pieniądze Rosji skończą się najszybciej! Może w końcu zobaczymy niepodległą Jakucję robiącej na własną rękę interesy z Chinami bez pytanie o zgody dalekiej Moskwy?
Może w końcu przy załamaniu się Rosji na Białorusi dojdzie do rewolty a'la Ukraina i Polska tym razem wykorzysta szansę i wepnie Białoruś w swój system gospodarczy? może trochę za daleko wybiegam marzeniami..
  • Odpowiedz
Przez kilkanaście miesięcy Rosja da radę- ma rezerwy, gorzej, jeśli sytuacja utrzyma się przez kilka lat z rzędu...


@Unifokalizacja:

Rosyjskie Ministerstwo Finansów ogłosiło, że Rosja ma środki, żeby wytrzymać przez 6-10 lat cenę 25-30 za baryłkę.
  • Odpowiedz
może trochę za daleko wybiegam marzeniami..


@Unifokalizacja: Może wcale nie tak daleko. Ten kraj jest nieuleczalnie chory ale dotychczas wszelkie objawy były łagodzone przez wysokie ceny ropy i gazu. Obecnie sytuacja tak się dramatycznie zaczyna zmieniać, że rozpoczną się różne wewnętrzne procesy których konsekwencje mogą przejść wszelkie oczekiwania.
  • Odpowiedz