Wpis z mikrobloga

Ta sprawa była głośna 10 lat temu kiedy to na aukcji sztuki pojawiły się sztychy pod tytułem: “A chess game: Lenin with Hitler – Vienna 1909”. Do szkiców dołączony był zestaw szachowy, dokładnie ten sam, który był narysowany. Dodatkowo na odwrocie jednego ze szkiców znajdowały się podpisy Adolfa Hitlera i Vladimira Lenina. Gazety rozpisywały się o sprawie, zachęcając ludzi do wzięcia udziału w aukcji. Gruba akcja, co nie?

Dla poprawienia wiarygodności okazało się, że prawnuk człowieka, który przytulił te skarby podczas ucieczki właścicieli Żydów z Wiednia, znalazł je gdzieś u rodziny na strychu i... i już jest nabywca! Nieznany Nabywca... i za 40k funtów. Otóż jest on pewny oryginalności artefaktów. Skąd ta pewność? Otóż jego Nieznany Ojciec spędził całe życie aby sprawdzić czy to przypadkiem nie podróbki. No i sporządził 300-stronicową ekspertyzę potwierdzającą papier z poczatków XX wieku, oryginalność podpisów na odwrocie na 80%, i inne takie duperele.

Wtedy do akcji weszli historycy i oczywiście internet, i tak:
- Lenin w 1909 oficjalnie nie był w Wiedniu, przebywał we Francji,
- Osoba na sztychu ma włosy, a Lenin był łysy,
- Osoba na zdjęciu jest leworęczna, a Lenin był praworęczny,
- Pozycja szachowa nie jest taka jak w prezentowanej partii,
- i parę innych nieścisłości.

Oczywiście aukcjoner znał odpowiedzi na wszystkie wątpliwości. Lenin wpadł do Wiednia incognito, bo nie chciał się ujawniać, był na wygnaniu. W Wiedniu działało wiele kół konspiracyjno-politycznych. Na sztychu na pewno jest w paruce, bo wiecie - konspiracja. A w ogóle to sztychy powstały jakiś czas po partii, więc artystka (Żydówka - nauczycielka sztuki Hitlera) nie pamiętała szczegółów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tutaj popełniłem film na youtube:
https://youtu.be/7fF15AZWeL8

Zapraszam do zaparzenia sobie herbatki i spędzenia miłych 18 minut z odrobiną historii.

Oczywiście wszelkie #zebrolajki i #zebrokomentarze - poproszę na youtube. Ledwo wystartowałem i walczę z algorytmami youtuba, nierówna to walka... idzie jak krew z nosa... tak, tak... czuję się znokautowany jak Szpilka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#mordimerchess #szachy ##!$%@? #youtube #contentnadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #grybezpradu #gryplanszowe #gry #hitler #lenin
Vit77 - Ta sprawa była głośna 10 lat temu kiedy to na aukcji sztuki pojawiły się szty...

źródło: comment_1583665906zVZulkSeLZUVdl2MQ0yM4t.jpg

Pobierz
  • 2
Właśnie mi jakiś subskrybent napisał, że koleżka po prawej bardziej wygląda jak Trocki. Sprawdziłem jego biografię i okazuje się, że w latach 1907-1914 Trocki zabawiał w Wiedniu... ciekawe :)