Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Dobry wieczór Mirki z #piwowarstwo. Mam pytanie. Przymierzam się do pierwszego warzenia z zacieraniem. Chciałbym robić warki około 20 litrowe, ale do mojego garnka bezpiecznie mogę wlać 15-16 litrów. Stąd moje pytanie: czy mogę jakoś zagęścić brzeczkę żeby gotować 15 litrów, a potem dolać do fermentora zimnej wody do 20 litrów? Czy to nie ma sensu i musiałbym użyć większej ilości słodu?
  • 13
@napoleon17: Możesz gotować tyle brzeczki, ile zmieścisz w garze i przed fermentacją ją rozcieńczyć do zakładanej gęstości - wiąże się to z użyciem większej ilości słodu oraz w jakimś stopniu chmielu (izomeracja a-kwasów w większych gęstościach przebiega mniej sprawnie). Przy standardowych gęstościach nie zauważysz drastycznych różnic. Poczytaj sobie o HGB - high gravity brewing.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Posiadam wszystko co potrzeba do warzenia z ekstraktów (fermentory, garnek, hop spider, refraktometr, chłodzę w wannie z lodowatą wodą itp), kupię termometr, zamierzam zrobić sracz wężyk, jest jeszcze coś niezbędnego w co muszę się zaopatrzyć?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@flamezz: To już kupiłem do warzenia z ekstraktów. Starsan+desprej. @Nemrod: Tylko, że ja właśnie zamierzam następna warkę robić z zacieraniem już. Za mną 5 ekstraktów, fermentacje mam już w miarę opanowaną, więc chciałem spróbować zrobić piwo od podstaw. @RomeYY: Jak już mam spędzić nad tym pół dnia to wolę mieć warkę 20 litrów, bo lubię rozdzielić na 2 wiadra i eksperymentować.