Wpis z mikrobloga

Wybieramy się niedługo do Nepalu na 2 tygodnie, lądujemy w oczywiście w Katmandu.
Wymyśliliśmy sobie, że chcemy zobaczyć Mount Everest, ale też bez przesadnego tekingu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jak dotąd wymyśliłem dwie opcje

> punkt widokowy w Nagarkot


Blisko od Katmandu (~30km). Podobno piękne wschody, można Everesta przy dobrej pogodzie zobaczyć.
Jest to jednak daleko, więc Everest jest jedynie jednym ze szczytów na horyzoncie...
Gdyby padła ta opcja, co polecacie zobaczyć w pozostałem 8/10 dni?

> Namche Bazar



Pierwszy punkt widokowy na trasie Everest Base Camp Trek, bardziej ambitna opcja, zbliżenie się do Mt Everest.
wybór pewnie padnie na tę trasę.

Jako że jestem zielony jeśli chodzi o chodzenie po górach ( ͡° ͜ʖ ͡°) chciałbym zapytać jak mniej więcej się przygotować?

Na początek nie wiem do czego się spakować.. mam torbę podróżną, jednak ona pewnie nie nada się na wycieczkę po górach ( ͡° ʖ̯ ͡°) plecak turystyczny 80L będzie optymalny na taką wyprawę? jaki w rozsądnej cenie kupić?

jest może opcja pozostawienia gdzieś po drodze części bagażu na przechowanie? (Nepal robimy przy okazji, więc będziemy mieli ciut niepotrzebnych w trakcie wycieczki rzeczy, a dźwiganie tego na plecach może być uciążliwe)

jakie ubrania? jaka kurtka? softshell wystarczy, czy lepiej brać cieplejszą zimówkę? (pogoda pokazuje w Katmandu ponad 20 stopni, jednak już w Namche okolice 10, a w nocy poniżej zera ( ͡° ʖ̯ ͡°) )

aktualnie inne pytania mi wyleciały z głowy, chociaż powinno ich być pewnie o wiele więcej xD to pewnie przeglądania tych wszystkich opcji podróżniczych xD
jeśli macie jakieś złote rady dla żółtodzioba, to piszcie proszę ()

#gory #himalaizm #himalaje #nepal #mounteverest
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Asen0101: czytam, czytam.. ale jest tych blogasków tyle, że można oszaleć xD
koniec końców się pewnie coś swojego skleci, ale fajnie też byłoby mieć jakieś polecenia od Mirasków ʕʔ
  • Odpowiedz
@Marcinnx 8-10 dni powinniście spokojnie zrobic ABC a jeszcze krócej Poon Hill, który na pewno zaspokoi Wasze chęci zobaczenia widoków(może nie everes ale panorama annapourny)Ciuchy najlepiej kupić w Katmandu na Thamelu. Jakość nienajgorsza, a ceny o jedno zero niższe niż u nas. Co do plecaka to ja mam drugi rok Trek 900 z dechatlonu(50+10) i mimo ze nastawiałem się na droższe marki wygrał szeroki otwieramy front plecaka. Jeśli idziecie ma trekking
  • Odpowiedz
@Januszzlasu: tak naprawdę to lecimy tam grupką kilku osób i celem podstawowym była wycieczka w kierunku Annapurny ( ͡° ͜ʖ ͡°) jednak w trójkę wpadliśmy na pomysł oderwania się od grupy i zobaczenia Mt Everest, przy okazji mając zamiar nie przemęczania się zbytnio.. ale jak dziś sprawdziłem możliwe sposoby dotarcia do jakiegoś widoku, to okazało się, że to też takie proste nie jest i mimo wszystko trzeba kawałek bliżej podejść xD

jak sądzisz, która trasa będzie prostsza? ABC/Poon Hill, czy może do Namche Bazar? (tutaj jakiś opis wycieczki na Namche)

dla pewności, na jakie ciuchy polować? ( ͡° ͜ʖ ͡°) śpiwór też
  • Odpowiedz
@Marcinnx: Na abc i poon hill jade z siedmiolatką wiec...to nie jest jakaś wspinaczka. Jeśli jedziesz z walizka to i plecak wyrwiesz za grosze na miejscu. Jeśli chodzi o@pojemniesc to zależy od twoich potrzeb. W góry idealnie jest mieć ze 12kg wiec nawet w 45L da się zmieścić. Ja biore 50L na dwie osoby, a młoda to tam do swojego wodę i jakaś zabawkę tylko weźmie. Ciuchy poprostu trzeba oglądać.
  • Odpowiedz
Hotel może wziąć pare groszy za przechowanie. Tak samo za drobne „przysługi” załatwienie biletu, taksówki czy kupienie ci czegoś czego nie możesz znalezc, ale są to drobne kwoty
  • Odpowiedz
@Januszzlasu: chłopaki trochę straszyli, że jednak jakaś kondycha się przyda, ale to może faktycznie żarciki były, albo też do końca nie wiedzą jak ta trasa będzie tam wyglądać xD
właśnie do końca nie jestem pewien jakie będę miał potrzeby do spakowania się na powiedzmy ~10 dni podróży ( ͡° ʖ̯ ͡°) ale z drugiej strony też nie ma co przesadzać, bo później trzeba będzie trzeba to dźwigać xD
więc mówisz, żeby plecak też na miejscu kupić? ( ͡° ͜ʖ ͡°) no to pomyślę jeszcze..
a w jak te bagaże tam ten
  • Odpowiedz
@Marcinnx: Dla turystów wiadomo , ze ceny wyższe. Wszędzie się targuj. Wszystko kupisz za 40-50% ceny startowej. Taksówki targuj przed kursem. W okolicach anapurny jeśli chodzi o trudności techniczne to szlaki jak w Beskidach pomijając wysokosc. Do abc sporo schodów. Z pakowaniem zrób odwrotnie jak ja ostatnio. Myśmy nawet kawiarke mieli :) . Im mniej tym lepiej, bo powyżej 3500 wszystko waży dużo więcej. Bagaże poprostu zostawiliśmy na recepcji. Nepalczycy
  • Odpowiedz