Wpis z mikrobloga

Taka ciekawostka, o której pisałem chyba w grudniu, ale się spełniła częściowo - blockchain Ethereum synchronizowany przez GETH już waży więcej niż Blockchain Bitcoina.

Blockchain Bitcoina - 263GB
Blockchain ETH - 266GB

#bitcoin #kryptowaluty #ethereum
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ZbylutOwrzodzien: Chyba, że się pomyliłem, ale to chyba MW jest tak zbudowany, że nie potrzeba całego blockchaina synchronizować, tylko ostatni tydzień i tak domyślnie działa.
  • Odpowiedz
@fervi: To nie jest tak , że synchronizujesz ostatni tydzień ale faktycznie zbędne dane są wycinane ...bo tak naprawdę po co komu historia sprzed lat ? Wystarczy potwierdzenie że tak było i się wszystko zgadza.
  • Odpowiedz
@ZbylutOwrzodzien: No ok. Moim zdaniem kompromis jest taki, że:
- Na komputerze trzymasz jeśli to możliwe - cały blockchain (bo nie zawsze jest to możliwe oczywiście)
- Na telefonie masz Neutrino i trzymasz swoje najważniejsze rzeczy (a nie innych).

W razie apokalipsy Zombie czy czegoś - na podstawie komputera jesteś w stanie odtworzyć daną kryptowalutę, a Neutrino o tyle dobre, że jest bardziej anonimowe niż SPV
  • Odpowiedz
@fervi: Cały blockchain to jest pojęcie względne... Bo w przypadku btc ten blockchain zawiera dużo niepotrzebnych a nawet niebezpiecznych danych... W zasadzie blockchain , który zawiera całą historię transakcji na adresach jest zły bo wystawia cię na ryzyko otrzymania brundych coinów i powiązania cię z jakimiś ciemnymi interesami.

Dlatego pojęcie całego blockchaina powinno się sprowadzać do tego kto ile ma a nie skąd ma , komu wysyła , kiedy ...itp...
  • Odpowiedz
@ZbylutOwrzodzien: Zależy od definicji niepotrzebności. Posiadanie całego blockchaina informuje, że nikt cię nie jest w stanie oszukać - bo jesteś w stanie dokładnie prześledzić całą historię, czy w ogóle te coiny ma. Nie wiem jak to jest w MW dokładnie zrobione. Co do brudnych coinów - trzeba to ogarniać i tyle. Usprawniać, usprawniać i usprawniać.
  • Odpowiedz
@fervi: Co to znaczy " ogarniać" ? dostajesz coiny z jakiejś zagranicznej giełdy i skąd masz niby wiedzieć z czym są powiązane adresy przez które one przeszły zanim je dostałeś ? Dlatego tylko prywatne anonimowe kryptoealuty mają sens.
  • Odpowiedz
@fervi:

Posiadanie całego blockchaina informuje, że nikt cię nie jest w stanie oszukać

To dlaczego porównujesz do wagi blockchaina bez sygnatur segwitowych? ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
To dlaczego porównujesz do wagi blockchaina bez sygnatur segwitowych?


@xinn: Porównuję cały rozmiar blockchaina Bitcoina. Zresztą nie wiem jak wyliczyłeś, że sygnatury segwitowe mają 140GB :D Jakby z 10GB miały to może byłbym skłonny uwierzyć.
  • Odpowiedz
@fervi: ~124GB to waga gołego blockchaina ethereum.

Porównałem sobie dane z https://bitinfocharts.com/bitcoin/ z tym co podałeś i tak coś mi nie grało... Tyle, że teraz doczytałem, że tam podany jest po prostu rozmiar zajmowany na dysku katalogu blocks. Także faktycznie tamten wykres zawiera już dane z sygnaturami wyrzuconymi po za blok...
  • Odpowiedz
@xinn: Nie wiem, ja wziąłem wagę Ethereum na podstawie etherscan, który takie dane podaje. Może reszta to syf potrzebny do działania Ethereum. Nie podałem przecież archive nodes, który ma prawie 4TB :P
  • Odpowiedz