Wpis z mikrobloga

Obawiam się (w sumie to mam nadzieję), że Komunistyczna Partia Chin nie przetrwa do końca roku. Albo ludzie się zrobią tam rewolucję za wszelkie konsekwencje działań i cenzury dot. wirusa a jak nie, to szlag ich trafi po kryzysie który po tym epidemii nastąpi. Jeżeli w ciągu 2 miesięcy nie ruszą fabryki i transport to kraj ten stanie na krawędzi upadku. A wtedy wkroczą władze Tajwanu (być może wspólnie z władzami Hong Kongu), zaoferuja pomoc w naprawie i zjednoczą kraj. Tyle że to już nie będzie czerwonej flagi.

Co o tym sądzicie?

#chiny #2019ncov #geopolityka
  • 30
  • Odpowiedz
@sciana: Specjaliści od Chin wspominają czasem, że KPCh nie jest monolitem, są różne grupy wpływów, które się zwalczają. Kilka lat temu była w łonie partii silna grupa związana z mafią paliwową, która marzyła o przejęciu władzy. Ludzie związani z prezydentem Xi wykryli spisek i były jakieś procesy i kary śmierci. Dlatego stawiam tezę, że nikt spoza obecnego establiszmentu KPCh nie dopuściłby kogokolwiek z zewnątrz do władzy. W razie jakichkolwiek zawirowań grupy
  • Odpowiedz
@Zhukov: byłem tam rok temu, to co napisałem wynika z moich obserwacji. 3 lata temu byłem też na komunistycznej Kubie. Wiem, inna skala. Tyle że o ile na Kubie widać to "centralne sterowanie", o tyle w Chinach aż trudno uwierzyć że ten kraj jest kierowany przez partię komunistyczną. Życie na ulicach i tak toczy się w sposób wolnorynkowy, nawet bardziej niż w Europie. Zmiana ludzi przy sterach i tak wiele by
  • Odpowiedz
byłem tam rok temu, to co napisałem wynika z moich obserwacji.

@sciana: ja wiem, ze tutaj nie chodzi o przechwalanie sie czy tez przescigac sie w tym "kto ma wieksze doswiadczenie", ale wrocilem z 2 tygodniowego wyjazdu do Chin doslownie 10 dni temu i w polowie wyjazdu rozpoczela sie cala epidemia. No i dodatkowo za 2 tygodnie mam slub z moja Chinka ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wiem
  • Odpowiedz
@Zhukov: W sumie to nawet nie chodzi o tym, czy się tam było. Chodzi raczej o porównanie do upadku ZSRR, którego jedną z przyczyn były koszty związane z katastrofą w Czarnobylu oraz to, jak obnażono reżim po zatajaniu faktów. Tutaj może być podobnie. Szczególnie, że mimo wszystko społeczeństwo jest bardziej zorientowane w sytuacji i bardziej świadome, mimo blokowania mediów i cenzurowania nadal są sposoby w miarę swobodnego przepływu informacji.
  • Odpowiedz
  • 0
@sciana dlaczego ma upasc, to nie moze po prostu wyewoluowac w jakims nowym kierunku?! I dopiero potem sie rozsypać ;)
Dlaczego Chiny nie mialyby dac swiatu nowego uniwersalnego systemu wartosci, etycznego, ekonomicznego czy w koncu politycznego? Wielu ludzi uwaza ze kapitalizm nie jest najlepszym systemem, jest najlepszy jakimoglismy wymyslec do tej pory.
  • Odpowiedz
@sciana: To jest bait? XD Jezeli tak naprawde myslisz, to współczuje CI braku świadomości.
Kurfa, włodarze Honkongu i Tajwanu zjednoczeni przejma od tak sobie Chiny bo jakas niewielka epidemia jebła xD
#!$%@?
  • Odpowiedz
jakas niewielka epidemia jebła


@Hawthorne: epidemia taka mała, że całe Chiny sparaliżowane, to nie jest uzależnione od wódy i słoniny ZSRR, to jest kraj, który żyje eksportem, bycie zablokowanym przez 2 miesiące to jest kolosalny cios.

Władze w ciągu najbliższych kilku tygodni będą zdesperowane żeby odblokować transport i ruszyć z produkcją, skoro będą zdesperowane, to mogą posunąć się do wszystkiego a skutki mogą być nie do przewidzenia.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-07-16/china-s-debt-growth-keeps-marching-on-as-economy-loses-pace - artykuł sprzed
  • Odpowiedz
@sciana:

Tak wielki dług - każde państwo ma wielki dług. Tak wyglada dzisiejsza ekonomia. Nie ma wystarczającej ilości pieniedzy by spłacic cały dług istniejacy tak btw. Generalnie - jezeli nawet wzrosnie im sporo zadluzenie, to i tak bez roznicy.

Zaleznosc - co najwyzej lekka recesja, ale znowu, to musiałoby coś być ogromnego, a nie kilkumiesieczny przestoj.

Populacja - hmm, zawsze? XD
  • Odpowiedz
@sciana: Chiny komunistyczne są TYLKO politycznie. Ekonomicznie to obecnie najczystszy kapitalizm. To nie może jebnąć, nie ma takiej mocy na świecie, poza #!$%@? całej ludzkości na raz, żeby oni się rozpadli.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sawpel: czysty kapitalizm w taki sposób że większość firm chińskich jest dofinansowywana przez państwo aby być konkurencyjne na rynku międzynarodowym.
  • Odpowiedz