Wpis z mikrobloga

Jaki notebook kupić, a właściwie lista najciekawszych laptopów na luty 2020 w różnych przedziałach cenowych:
do około 500 zł
do około 1000 zł
do około 1500 zł
do około 2000 zł
do około 2500 zł
do około 3000 zł
do około 3500 zł
do około 4000 zł
do około 4500 zł

Data ostatniej aktualizacji znajduje się jak zawsze w prawych rogach przy danych podprzedziałach. Laptopy z nowymi ryzenami(4XXXh i 4XXXu), 10 mobilną serią intela(Comet Lake-H), radeony 5600M, 5700M, karty 1650 Super, 1650 Ti, RTX 2060 Super, 2070 Super, 2080 Super w mobilnych i wersjach max-Q od Nvidii raczej nie pojawią się wcześniej niż w kwietniu, a kto wie czy przez przerwane łańcuchy dostaw w związku z zamkniętymi największymi fabrykami w Chinach produkującymi do nich części przez epidemię koronawirusa jeszcze tego nie opóźnią.

Zacząłem też tworzyć coś takiego co będę rozbudowywał, może chcącym złożyć sobie stacjonarkę coś z tego się przyda - link
#pustulkowelaptopy #laptopy #szukamlaptopa
  • 199
@Gilbert_Prukwa: Teoretycznie i pewnie będzie ok na słabszym, ale teraz takim standardem robi się:
- 4 rdzeniowy procesor: ryzen 3500U, i5-8265u, i5-10210u
- 250-256GB SSD
- 8GB ramu

Ceny takich laptopów zaczynają się od 1800 zł za 14 calowego Lenovo S340-14, ale też nie ma chyba sensu wydawać więcej 2600 zł, no max 3000 zł.
@danielosw:
Do jakich zastosowań ma to być laptop? Hmm przy takim budżecie kupowałbyś na granicy
@Pustulka: laptop używany do programowania sterowników przemysłowych PLC. Duży dysk i RAM potrzebny do maszyn wirtualnych.
.
Myślę że pół roku spokojnie mogę poczekać.
Zastanawiałem się nad ThinkPadem P53S z 16 GB RAM. Można też coś dołożyć.
Niestety nie jestem na czasie z procesorami. A w tym laptopie jest procesor niskonapięciowy. Chyba mniej wydajny niż wysokonapięciowe.
@Pustulka Pytanko, co do lapka z Twojego blogu - ten Ideapad (13" do ok 2k) Masz może jakieś szersze info na temat opinii co do tego lapka? Potrzebny do użytkowania codziennego, czy zintegrowana od Intela karta nie będzie zbyt mało? Czy procek sobie poradzi?

Pozdrawiam.

Pytanie 2:
Można jakoś wspomóc Twoja działalność na wykopie poza daniem plusa?
laptop używany do programowania sterowników przemysłowych PLC.

Duży dysk i RAM potrzebny do maszyn wirtualnych.


@danielosw: Czyli to potrzebujesz to nosić, ja bym szedł w stronę wydajnej 14-stki, a że piszesz o wirtualkach to w 8 rdzeniowego ryzena 4800H, w zeszłym miesiącu zaprezentowano z nim Asusa ROG Zephyrus G14, waży 1.6 kg, 14 cali, magnezowa obudowa, cena startowa za wersję z 16GB ramu, 4800H, 1660 Ti, 512GB SSD i windows 10
Pustulka - > laptop używany do programowania sterowników przemysłowych PLC.

Duży dy...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Pustulka: korzystałem około dwóch lat temu z bloga, fajny i czytelny. Kupiłem x240 IPS i działam do tej pory na nim.z ssd super działa co prawda ja używam linuxa i sobie chwale za tą cenę. Dzięki
@Pustulka niby do 2k, ale te 2-4 stówki nie problem. Nie zwrocilem uwagi na te matryce :o

Jak masz, lub ktoś inny coś ciekawego do 2k- 2-4 max to z chęcią zobaczę. Zależy na 13 cali, użytkowanie bardziej biurowe (przeglądarka, pdfy, czasem jakiś film).
@krolwsi: Ogólnie nawet poza tym ta matryca nie jest najgorsza no i nie każda osoba będzie to odczuwać, jednak warto o tym wiedzieć przed zakupem. Problem jest taki, że wśród 13-stek masz nie bardzo wybór. Powiem ci jeżeli miałbym brać 13-stkę dla siebie to pewnie bardzo mocno rozważyłbym to, zupełnie inna klasa wykonania i serwis HP: https://allegro.pl/uzytkownik/Okoliczny?string=830&bmatch=baseline-cl-eyesa2-dict43-ele-1-1-0205

Raczej byłbyś zadowolony.
Pustulka - @krolwsi: Ogólnie nawet poza tym ta matryca nie jest najgorsza no i nie ka...
Edit: max budżet 4 - 4,2k


@wizzy83: Przejdzie, ale jak już tyle płacisz to brałbym coś z wyższych serii jak T495, Latitude 5400 i do nich dokupił drugą 8GB kość zamiast Edge.
Panie @Pustulka
Kupuje laptopa dla siostry, do internetów, worda i oglądania filmów.
No i mamy ten z tego zestawienia: https://www.komputronik.pl/product/666841/lenovo-ideapad-s340-15api-81nc007bpb-.html (czy lepiej i5? Ale sprawdzałem benchmarki i intel jest tylko trochę lepszy)

Ale znalazłem też coś takiego:
https://www.x-kom.pl/p/501300-notebook-laptop-156-hp-pavilion-15-i3-8145-8gb-256-silver.html

Różnica jest w ekranie, hp ma IPS, ale za to ma trochę gorsze parametry.

Jakieś sugestie, co by było lepsze? Czy ten ekran IPS robi robote? Bo ja jestem ślepy na kolory ;|
Jakieś sugestie, co by było lepsze? Czy ten ekran IPS robi robote? Bo ja jestem ślepy na kolory ;|


@TheAdas: Znowu nie dostałem powiadomienia. Tutaj tylko to sprawi, że w IPSie będą lepsze kąty, niestety niezależnie czy to matryca TN czy IPS kolorki i inne aspekty będą słabe.

3500U czy i5-8265U różnica będzie niezauważalna przy wyżej wymienionych czynnościach. Z tym, że wersje z intelem trochę lepiej trzymają na baterii, a te
@Rifi: Ma być jak najtaniej, ale w miarę z dobrą(jak oczywiście na laptopy do półprofesjonalnych i profesjonalnych NECów czy Eizo matryce w tych komputerach nie mają startu) matrycą?

Załatwić sobie voucher HP przed zakupem na 400 zł zwrot i wziąć pierwszy laptop z tej listy ze 144Hz matrycą:
https://polecanelaptopy.blogspot.com/2020/02/jaki-laptop-do-3000-zl-luty-2020.html

Jak już przyjdzie i będzie wszystko z nim w porządku to dokupić drugą 8GB kość sodimm ddr4 2666MHz na allegro czy olx
A duża to będzie różnica z baterią, rzędu 10% czy np 50%?


@TheAdas: przeważnie 1-1.5h na korzyść intela.
- wydajność zadań obciążających pojedynczy wątek i5-8265u>3500U
- wydajność zadań obciążających kilka wątków do kilkudziesięciu sekund i5-8265U>3500U
- wydajność zadań obciążających mocno kilka wątków w dłuższym okresie czasu i5-8265U<3500U
- wydajność grafiki zintegrowanej w ryzenie 3500U korzystając z pamięci pracującej w trybie dual channel, trochę gorzej do dedykowanej karty nvidii MX130, więc tutaj
@Rifi: Jak chcesz coś wydajniejszego tj. szybszy procesor z większą liczbą rdzeni oraz kartą z większą liczbą rdzeni cuda, bo aplikacje z których korzystasz mają wsparcie akceleracji obróbki/renderingu rdzeniami CUDA, to jest taki laptop:
https://www.delkom.pl/p/58953-laptop-lenovo-legion-y540-15irh-81sx00l8pb-i7-9750h-156fhd144hz-8gb-256ssd-gtx1660ti-noos.html

Matryca na zbliżonym poziomie w tej w pavilionie, ale niestety na baterii pod wifi będzie trzymał do kilku godzin, więc coś za coś. Oczywiście tak jak w przypadku tego HPka dokupiłbym drugą kość ram by mieć
@Pustulka: h00mmmmm, ciężki wybór. Ten s540 troche korci, szczególnie aluminiowa obudowa, ale bombelka nie mam i z dodatkowym +500zł może byc problem.
Jeszcze sie trochę zastanowie, ale skłaniam sie ku temu ryzenowi 5, cena niższa niż z intelem (w zasadzie o 100-150zł albo jestem ślepy) i większy dysk.