Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki pomocy bo sram ze strachu i siedze na SOR, pisze z telefonu. Bylem w moim bloku w piwnicy, a nagle jakis menel cpun czy ch.. wie kto do mnie podszedl, zaczal cos belkowac i sobie poszedl. Wbilem do swojej piwnicy a on dalej przychodzi i cos belkocze nacpany, a potem nagle uklul mnie igla i powiedzial ze teraz tez mam hiva. Spanikowalem, odepchnalem go, nawet nie wiem kto to bo nie mam zdjecia ani danych ani nic tylko ucieklem stamtad, szybko wrocilem do domu po kluczyki do auta i pojechalem na SOR. Powiedzialem o mojej sytuacji na zgloszeniu czekam juz druga godzine i nic. Nie wiem co robic. Czy ten smiec mogl mnie czyms zarazic np. hivem? A jak tam byl hiv to mozna to na tak wczesnym etapie leczyc? Blagam o pomoc bo sram pod siebie, pomocy. #sor #medycyna #lekarz #pomocy #narkotyki #zdrowie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
  • 33
  • Odpowiedz
Student: Z tego co opowiadali studenci fizjoterapii na jednej imprezie w akademiku, chyba 3 dni masz 100% procent szans na wyleczenie tylko te leki są kuresko drogie (mówili ze ok 10k pln). Służba zdrowia płaci jakieś ubezpiecznie i maja to za darmo (jak np się chirurg skaleczy czy cpun ratownika pobije).
Ty masz dwie opcje - zebrać po rodzinie i zapłacić albo nie zapłacić i ryzykować HIV.
Przykro mi Mirku, są
  • Odpowiedz
OP to ważne. Jak wiesz, że miałeś kontakt z chorym na hiv to możesz zapobiec zakażeniu przyjmując leki PEP, zabiją wirusa zanim się rozwinie.

PEP, post-exposure prophylaxis, is medication taken immediately after exposure to HIV (within 72 hours) and continued for 28 days. PrEP, pre-exposure prophylaxis, is taken before exposure to HIV and continued for your “season” of HIV risk.

Ja osobiście nie mam doczynienia z tym i nigdy tego nie próbowałem
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania HIVem to pół biedy ryzyko zakażenia igła jest 0,3% z odpowiednią profilaktyka nic ci nie będzie. Koszt raczej nie aż taki wysoki, raczek 2/3k niż 10. Powinni cię zbadać jak najszybciej i to najlepiej od razu ktoś od chorób zakaźnych.

Bardziej bym się martwiła HCV bo nie ma profilaktyki poekspozycyjnej, a ryzyko zakażenia od igly jest między 1 a 2% czyli dużo wyższe. Pewnie z lecą ci oznaczenie antygenu HCV teraz
  • Odpowiedz
@emperorEye Zlecą oznaczenie czy nie jest nosicielem już teraz. Standardowa procedura poekspozycyjna, ustalenie obecnego stanu serologicznego.

48h, później można ale jest znacząco niższa skuteczność.
  • Odpowiedz
@emperorEye Gościu czytaj że zrozumieniem. Najpierw ustala się status serologicznu PRZED zdarzeniem. Nie ma sensu podawać profilaktyki jeśli złapałeś HCV od jakieś Roxy 10 lat temu ( ͡° ʖ̯ ͡°)

OP prosi o pomoc, ja jestem lekarzem wiem co mówię. Ostatnie czego tu trzeba to komentarzy a mnie się zdaje.
  • Odpowiedz