Wpis z mikrobloga

Proszę o rzeczową dyskusję:
Niech mi ktoś wyjaśni, dlaczego obecna Rada Polityki Pieniężnej mimo rosnącej inflacji, utrzymuje stopy procentowe na niezmiennym poziomie, od początku swojej kadencji? Kadencja trwa od 2016 do końca 2021 roku.
Poniżej wykresy (luty 1998- grudzień 2019):
-Inflacja CPI
-Podstawowe stopy procentowe NBP

Wyraźnie widać, że stopy procentowe reagowały na inflację, tymczasem w 2015, w lutym inflacja osiąga wartość -1,64% (najniższa wartość), natomiast w marcu, stopy procentowe zostają obniżone do poziomu najniższego w historii. Utrzymują ten poziom, do dziś, mimo rosnącej inflacji.
Inflacja CPI, na grudzień 2019, osiągnęła poziom 3,36 %.
Cel inflacyjny w Polsce wynosi 2,5 %. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 punkt procentowy w średnim okresie.

Źródło:
- www.nbp.pl

Przypominam, że Glapiński powiedział, że stopy procentowe powinny pozostać stabilne do końca jego kadencji - do końca 2021 roku.

#pytanie #finanse #bankowosc #glapinski #nbp #rpp #inflacja #stopyprocentowe wołam też #big4 dla zasięgu, może ktoś rzeczowo odpowie.
Unik4t - Proszę o rzeczową dyskusję:
Niech mi ktoś wyjaśni, dlaczego obecna Rada Pol...

źródło: comment_m1n354696m7gml0XmrRhGYE2ZeXvABvu.jpg

Pobierz
  • 13
@Unik4t Niskie stopy procentowe oznaczają tani kredyt, a tanie kredyty napędzają gospodarkę. Stąd jak najdłuższe utrzymanie stóp procentowych na jak najniższym poziomie jest w interesie RPP. Dzięki łatwo dostępnemu kapitałowi obcemu możliwy jest dynamiczny wzrost gospodarki (w polskich warunkach, ze względu na słabo rozwinięty rynek obrotu papierami wartościowymi, przedsiębiorstwa finansują swoją ekspansję zazwyczaj instrumentami bankowymi). Oczywiście jest to też korzystne z populistycznego punktu widzenia.

Innym ciekawym zagadnieniem jest okres karencji zmiany stóp
@Unik4t rada jest upolityczniona. Wysoka inflacja jest na rękę rządzącym, bo jak rosną pensje to i wszystkie podatki i składki automatycznie. Na papierze wszystko rośnie i wszyscy są szczęśliwi. Druga sprawa to wypchnięcie oszczędności z lokat, które są obecnie ze stratą. Na przykład w obligacje, żeby było z czego finansować 500+ i 13 emerytury
@Unik4t dobre pytanie, dopóki ludzie nie zaczną zauważać, że te same pieniądze kupują coraz mniej towaru i nie zmienia władzy?
W Polsce jest długa tradycja psucia pieniądza i wysokiej inflacji. Ot zrobi się kolejny nominał 1000zl a potem 2000 itd. Bardzo mało jest u nas ludzi oszczędzających, którzy mają jakiś większy kapitał i umieją go mądrze lokować w różne aktywa. Na 2 takich jest 10 co żyją od 1 do 1, jadą
@Unik4t: pozwolę się też wtrącić do dyskusji
@Dirty_Digger: chciałbym żebyś też przeczytał mój komentarz

Do wykresów na początku powinniśmy dorzucić jeszcze całą podaż pieniądza M3 (wybierz max na wykresie) oraz szybkość obiegu pieniądza w gospodarce. Inflacja to wzrost podaży, a wskaźnik wzrostu cen liczony przez GUS to zupełnie inna sprawa.

Ale wiecie co, ja tak mocno nie koncentrowałbym się na Polsce, bo uważam, że jeśli coś się wydarzy to raczej