Wpis z mikrobloga

#programista15k #podatki

Cześć, mam pytanie. Otrzymałem umowę typu zlecenie studenckie (mam mniej niż 26 lat). Umówiliśmy się na pewną kwotę którą otrzymam na rękę. Mimo to mam wpisane że jest to kwota brutto, ponieważ powiedziano mi że "do 26 roku życia nie płacę podatku".
Więc pojawia się pytanie - czy otrzymam na konto całą kwotę czy dopiero przy rozliczeniu podatku?
Czy to jest normalna praktyka, spotkał się ktoś z tym?
  • 16
Ale czy zmieni się coś czy będzie wpisane brutto czy netto na daną kwotę, przyjmując że załapię się na ten 0%?


@Adam_pasztecik_czwarty: To zależy od kwoty, przy mniejszych kwotach nie będzie miało znaczenia, przy wyższych będzie miało.

Tak czy siak, pracodawcy niemal zawsze wpisują kwotę brutto, ze względów praktycznych. Jak mają stu pracowników, to kwota brutto jest taka sama, a kwoty netto mogą się różnić w zależności od wielu czynników. To
@zwierzak40: Dzięki. Okej, odznaczyłem wszystko, w tym PPK bo to zlecenie studenckie. Ta kolumna jest z prawej strony.

Teraz u mnie pojawia się pytanie - co pracodawcę obchodzi czy dostanę zwrot podatku, co nie?

Przyjmując że zarabiam np. 12k, brutto wyniesie tyle samo. Więc... nie wiem jaka jest różnica ale wolałbym mieć wpisaną kwotę netto skoro nei ma różnicy. Czy możesz mi wytłumaczyć, co ze studentem, który w połowie roku osiągnie
Teraz u mnie pojawia się pytanie - co pracodawcę obchodzi czy dostanę zwrot podatku, co nie?


@Adam_pasztecik_czwarty: Tu nie chodzi o to, czy dostaniesz czy nie dostaniesz zwrot podatku. Tylko choćby o to, czy prawcodawca ma obowiązek potrącić z Twoich wynagrodzeń zaliczki na Twój PIT. Zależnie od przepisów, pod które podpadasz albo ma albo nie.

Więc... nie wiem jaka jest różnica ale wolałbym mieć wpisaną kwotę netto skoro nei ma różnicy
@zwierzak40: Okej. Czyli przy kwocie 12,5 ~ 13000 zł na miesiąc - warto mieć wpisaną tą kwotę brutto. Po okresie pół roku, czyli kiedy będzie więcej niż 26 lat, będziemy ponownie rozważać umowę.

P.S. Sprawdzę to w domu ale chyba miałem kwotę netto na umowie poprzedniej, była podpisana kiedy nie było podatku 0.
Okej. Czyli przy kwocie 12,5 ~ 13000 zł na miesiąc - warto mieć wpisaną tą kwotę brutto. Po okresie pół roku, czyli kiedy będzie więcej niż 26 lat, będziemy ponownie rozważać umowę


@Adam_pasztecik_czwarty: Zawsze lepiej mieć wpisaną brutto - tak lepiej dla pracodawcy i pracownika.

P.S. Sprawdzę to w domu ale chyba miałem kwotę netto na umowie poprzedniej, była podpisana kiedy nie było podatku 0.


@Adam_pasztecik_czwarty: Często spotykane jest wpisanie
@zwierzak40: Jeśli jako jedyny na zakładzie mam poniżej 26lat a na kwitku rozliczeń z wypłaty mam taka samą kwotę jak wszyscy powyzej 26lat to o co chodzi? 1920zl na kwitku nie powinno być ponad 2k?