Wpis z mikrobloga

Witam Mirki,
Jaki dysk SSD 120 gb polecacie mi do 100 zł ?
Zależy mi na trwałości, ma to być dysk systemowy.
Uprzednio miałem SanDisk 120 gb, który padł mi po niemal 5 latach użytkowania.
Z tego co czytałem po róźnorakich forach to powinienem unikać firmy Seagate i WD (ale z WD mam dysk twardy 1 TB i sobie cenię), a wszyscy ludzie zafiksowani w tym temacie najgoręcej polecali dyski firmy Crucial.
Co o tym sądzicie ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • 10
@Bofsky: Nie zależy mi na pojemności, tylko żeby system i programy zainstalowane na dysku systemowym których używam do pracy chodziły szybko. Rzadko grywam w gry. Poza tym tak jak wspominałem posiadam drugi dysk 1 TB HDD
@Krokdus: Jak wyżej, dyski SSD mają to do siebie, że zapełnione działają nieco wolniej.
Co do producenta to wszyscy polecają Crucial-a ze względu na niską awaryjność i dobrą cenę, ewentualnie można trochę przepłacić za Samsunga (mimo iż go nienawidzę uważam, że SSD robią wyśmienite).
@Krokdus: tak jak inni pisza - większy dysk będzie mniej "zapchany" czyli liczba transakcji-per-komórka będzie znacznie mniejszy (Bez ciągłego realokowania i czyszczenia przy dobijaniu pod korek) to pożyje znacznie dłużej, a równocześnie będzie też szybszy.
Czy to będzie miało naklejkę crucial, czy samsung, czy nawet kingston (or intel, jak cię stać) to wielka różnica nie jest, większa wynika z rodzaju pamięci i ich kontrolera.
@Krokdus: Obecnie trwałość (jak i szybkość) ma sporo wspólnego z pojemnością. Im większa pojemność tym więcej danych można zapisać na dysku aż się zniszczy i tym szybciej można odczytywać dane z kości pamięci.

Jeżeli trwałość to jedyny parametr który Cie interesuje, to szukaj starych dysków sata opartych o kości SLC, przy odrobinie szczęścia zmieścisz się w 100zł za dysk 100-128GB. Opcjonalnie szukaj Optane o podobnej pojemności, bardzo dobra trwałość, znacznie lepsza
@Krokdus: 5 lat to szmat czasu w świecie elektroniki. 6 lat temu kupowałem swojego SSD, Toshibę Q series pro 256GB MLC, wtedy był to absolutny high-end, mało popularny ale nieco tańszy i lepszy od najlepszego Samsunga, obecnie mimo katowania go ogromnymi ilościami zapisów nadal działa świetnie, ale to już low-end z którego zrobi miazgę jakikolwiek nośnik M2 NVME, do tego cały czas muszę się pilnować z ilością wolnego miejsca.
@Krokdus: To Nośnik TLC, szału nie ma, ale pewnie i tak wytrzymał by spokojnie 5 lat używania jako dysk systemowy. Możesz go kupić i pewnie będziesz zadowolony. Z drugiej strony na allegro masz w podobnej cenie sporo używanych nośników MLC, trudno powiedzieć które są lepsze, ja bym wolał używkę MLC od nówki TLC ale to moje subiektywne zdanie.