Wpis z mikrobloga

Pytanie pierwsze raty za kredyt hipoteczny. Czy raty spłacam od momentu podpisania umowy kredytowej czy od momentu kiedy cała kwota zostanie wypłacona na konto dewelopera.

Z tego co czytałem wygląda to tak że do momentu aż developer dostanie pieniądze za mieszkanie (całość) płacimy tylko odsetki a jak dostanie już wszystkie transze wtedy płacimy odsetki i kapitał. Czy to się zgadza? Nie mam jeszcze podpisanej umowy tylko pytam na przyszłość.
#kredythipoteczny #hipoteka
  • 11
@PiotrokeJ: płacisz odsetki od tego, co zostało już wyplacone. Jak ostatnia transza zostanie wypłacona, to zaczynasz też spłacać kapitał. Wszystko powiększone o ubezpieczenie pomostowe do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
@PiotrokeJ: Od momentu wypłaty przez bank zaczynasz płatność raty odsetkowej (kapitał nie w tym czasie spłacany). Nazywane jest to karencją w spłacie kapitału. W dwóch bankach - ING i Santander da się uniknąć karencji w spłacie kapitału i od samego początku płacić ratę kapitałowo-odsetkową, co przy długim okresie budowy daje spore oszczędności.
@marcpol: @PiotrokeJ: Rzeczywiście można uniknąć karencji w spłacie kapitału i od samego początku spłacać ratę kapitałowo-odsetkową. Dotyczy to jednak tylko kredytów, które uruchamiamy w całości. Jeśli kredyt uruchamiamy w transzach z karencji możesz zrezygnować dopiero po uruchomieniu ostatniej transzy.
@marcpol: z ciekawości - masz informacje czy ludzie decydują się na coś takiego? Może czegoś tu nie rozumiem, ale jaka, poza korzyścią wcześniejszej spłaty kredytu o te parę miesięcy w cyklu życia kredytu (co dla mnie osobiście jest niewielką wartością dodaną), jest dodatkowa korzyść takiego rozwiązania?

Pytam, bo trochę nie rozumiem czemu ktoś miałby się decydować brać na głowę pełne raty (kapitał + odsetki) za mieszkanie, do którego nie może się
@vinmcqueen: W trakcie karencji kapitał nie jest spłacany. Płacone są "puste" odsetki.

Wypłata kredytu w całości i rezygnacja z karencji to rozwiązanie wybierane przez świadomych klientów, u których rata kredytu stanowi stosunkowo niewielką część dochodów. Pozwala na lepsze wykorzystanie okresu stałego oprocentowania, ograniczenie kosztów kredytu i szybszą spłatę zobowiązania.

Alternatywnym rozwiązaniem jest nadpłacanie kapitału w trakcie wypłaty transz. Zwykle występują tutaj ograniczenia w kwocie nadpłat kapitału, jednak to rozwiązanie również redukuje
Płacone są "puste" odsetki.


@marcpol: no tak, słuszna uwaga, ale pewnie w praktyce jest tak jak napisałeś, że decydują się na to głównie ludzie zamożni, których stać na płacenie pełnej raty i opłacać sobie bieżące mieszkanie

dzięki za odpowiedź
@marcpol: okej to co robić w sytuacji kiedy chcemy kupić mieszkanie a raczej dziurę w ziemi i developer zamierza oddać mieszkanie dopiero za rok a nawet za 18 miesięcy? Płacić od razu "puste odsetki" i dopłacać samemu kapitał?
@PiotrokeJ:

Od momentu wypłaty przez bank zaczynasz płatność raty odsetkowej (kapitał nie w tym czasie spłacany). Nazywane jest to karencją w spłacie kapitału. W dwóch bankach - ING i Santander da się uniknąć karencji w spłacie kapitału i od samego początku płacić ratę kapitałowo-odsetkową, co przy długim okresie budowy daje spore oszczędności.