Wpis z mikrobloga

#dzicyzapylacze
Hej, hej. Dzisiaj nie będzie ekologicznych tekstów ;) Przedstawiam moją ulubioną rodzinę owadów, najbliższych krewnych pszczół. Są to grzebaczowate (Crabronidae).

Podobnie jak pszczoły, grzebacze odżywiają się pokarmem roślinnym (są zapylaczami). Odwiedzając kwiaty jednocześnie je zapylają. Grzebacze reprezentują jednak ciemną stronę mocy wśród pszczołowatych. Podczas gdy pszczoły dla swego potomstwa zbierają pyłek, grzebacze łowią dla swoich larw owady a niekiedy nawet pająki.

Możemy spotkać różne formy i kolory grzebaczowatych. Często ze względu na czarno-żółte ubarwienie mylone są z osami #ocieplaniewizerunkuosy Prowadzą samotny tryb życia i nie są agresywne.
Jak wszystkie żądłówki tylko samice posiadają żądło. Jednak większość grzebaczowatych ma je słabo rozwinięte i nie potrafi przebić nim ludzkiej skóry.

Jak zawsze skrót informacji we wpisie i komentarzach, a złaknionych szerszej wiedzy, zapraszam na stronę: http://dzicyzapylacze.pl/grzebaczowate-crabronidae/

Tutaj możecie zapoznać się ze skrótową systematyką

Na zdjęciu Philanthus triangulum (taszczyn pszczeli, wilk pszczeli) (fot. własna)

M.....e - #dzicyzapylacze
Hej, hej. Dzisiaj nie będzie ekologicznych tekstów ;) Prze...

źródło: comment_50KnHKqhAaPZTkdVjsGKAdZ5uYPKaDiy.jpg

Pobierz
  • 33
Wardzanka żądlica (Bembix rostrata). Szybkość ruchów robi wrażenie. Jest masywnym owadem (wielkość zbliżona do szerszenia) a energiczność ruchów sprawia wrażenie agresywnej żądłówki. Jednak jej żądło nie jest w stanie przebić ludzkiej skóry. Mistrzyni kopania gniazd, wielkością zbliżona do szerszenia. Troskliwie zajmuje się gniazdem znosząc dla jednej larwy nawet do 50 muchówek! W ciągu swojego życia wykarmić może jedynie szóstkę larw. Obserwacja wardzanki podczas kopania robi niesamowite wrażenie i jest niezapomnianym przeżyciem.
(fot.
M.....e - Wardzanka żądlica (Bembix rostrata). Szybkość ruchów robi wrażenie. Jest ma...

źródło: comment_Lf393rpdkRIusHPyknl2KZSgS8YSpymT.jpg

Pobierz
Taszczyn pszczeli (Philanthus triangulum) z wyglądu trochę przypomina osę. Jest silnie zbudowanym owadem. Potrafią żyć w dużych skupiskach, ale nie tworzą społeczeństw. Chociaż dorosły taszczyn pszczeli jest roślinożerny – żywi się pyłkiem i nektarem, to dla swojego potomstwa poluje na pszczoły miodne (wyłącznie), które lokalizuje po zapachu. Pszczoły atakowane są na kwiatach – nigdy w ulu.
(fot. własna)
M.....e - Taszczyn pszczeli (Philanthus triangulum) z wyglądu trochę przypomina osę. ...

źródło: comment_h2p8JxowzsrfRpMD44EWEZcp6mL1yR80.jpg

Pobierz
@PanHeniek45: Agresję mogą wykazywać owady społeczne (pszczoły miodne, szerszenie, osy - te latające do kanapek), ale to też przeważnie wtedy, gdy zagrożone jest gniazdo. Potrafią się one organizować w obronie swoich gniazd.

Owady samotne, jak dzikie pszczoły, grzebacze, samotne osy nie są agresywne. Można je dlatego obserwować z bliska bez obaw i, mimo czasami budzącego obawy wyglądu, są łagodne jak motyle. Bronią się jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia (np. ściśnięte ręką)
@Megachilidae: A jak to jest z naszymi osami na sterydach czyli szerszeniami. Wielokrotnie spotykałem się ze zdaniem, że one są po prostu ciekawskie a nie agresywne. Chociaż odgłos nisko lecącego bombowca bywa dość nieprzyjemny.
@PanHeniek45: Czuję przed nimi respekt, choć fotografuję z bliska.
Do tej pory w literaturze znajdowałam informacje, że mogą zachowywać się agresywnie jedynie w pobliżu gniazda, ale znajomy, który od lat zajmuje się żądłówkami opowiedział mi, że zdarzyło mu się, że został kiedyś zaatakowany przez pojedynczego osobnika. Więc odpowiedź brzmi: nie wiem.

Na razie to ja gonię szerszenie, by zrobić im zdjęcie, a nie one mnie, więc złego słowa o nich nie
@Megachilidae: Mała uwaga techniczna - na blogu, jak dajesz ciągiem zdjęcia z opisami, rób jakieś odstępy.
Myślę, że będzie czytelniejsze.

A zrobiłabyś może (a może już zrobiłaś, a nie mogę naleźć) jakiś poradnik jakie rośliny trzymać na balkonie dla owadów?
@powsinogaszszlaja: Cieszę się i czekam na Twoje obserwacje :)
W razie wątpliwości, możesz oznaczać w dziale "identyfikacja", ale tylko żądłówki.

Dodaje się do wołanych! (...) Mi się dalej zdarza uciekać przed szerszeniami więc i ryzykować nie będę.

@PanHeniek45: Miło mi. Mam nadzieję, że Cię nie zawiodę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Im więcej zdobywa się wiedzy o biologii i zachowaniu zwierząt, zaczyna zauważać się, że nie ma
M.....e - @powsinogaszszlaja: Cieszę się i czekam na Twoje obserwacje :) 
W razie wą...

źródło: comment_Pla0BHHceS20PC5pZKgKAOFXdIm39VFt.jpg

Pobierz
@kartofel: Ostatnio robiłam aktualizację skórki i jeszcze gorzej to wygląda. W najbliższym czasie to poprawię. Dziękuję za uwagi techniczne. Takie słowa zawsze w cenie.

Widziałam chyba gdzieś Twój komentarz o balkonie (albo coś zmyślam) i pomyślałam, żeby taki wpis stworzyć, bo to ciekawy i potrzebny temat. Postaram się to zamieścić przed wiosną, tak żebyś był gotowy. Skontaktuję się też z @Tulkandra Jej Tato jest specjalistą od roślin przyjaznych dla pszczół i
Obiecuję publicznie, że na wiosnę zrobię domek dla zapylaczy, znam siebie, wiem, że bez tego się nie zmobilizuję. Wszelkie sugestie odnoście prawidłowości wykonania miłe widziane


@sikejsikej: Ooo... Super informacja :) Będę Cię mobilizować oraz wspierać radą i dobrym słowem ( ͡° ͜ʖ ͡°)