Wpis z mikrobloga

Czas na kolejny #polskizmeivels. Wybaczcie, że mnie wczoraj nie było, ale znowu nie miałam czasu. ( ͠° °) Dzisiaj o rozróżnianiu "jakichś" i "jakiś" na prośbę @Poro6niec.

"Jakiś" jest formą mianownika rodzaju męskiego w liczbie pojedynczej. "Jakichś" używa się za to do liczby mnogiej.

Przykłady "jakichś": "w restauracji zabrakło jakichś składników na pizzę", "na zbiórce nie było jakichś dziewczyn", "nie ma tu jakichś lepszych egzemplarzy?"
Przykłady "jakiś": "Jakiś dziwny człowiek kupował u nas dzisiaj piwo", "jesteś jakiś dziwny", "jakiś chłopak powiedział mi coś bardzo niemiłego"

Jak to szybko rozróżnić, którego słowa powinno się użyć? Zabierzcie końcówkę -ś i inaczej sformułujcie zdanie lub przekształćcie je w pytanie.
Jakich dziewczyn nie było na zbiórce? Nie było jakichś** dziewczyn na zbiórce.

Chciałabym wam dzisiaj podziękować za 100 obserwujących mojego tagu, nie spodziewałam się, że tak szybko dobiję do takiej liczby. () Proszę także, aby zapisane osoby do spamlisty nie dopisywały się jeszcze raz w następnym poście, bo się w tym gubię. Muszę sobie napisać jakiś program do oznaczania, ale jestem leniem śmierdzącym.

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu spisów zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski
  • 10
@Zajob_Ze_NieMaKiedy_TaczkiZaladowac Ucięło mi "w", powinno być "wpisów" i tak, masz rację, nie zauważyłam, bo kopiowałam to ze starszej wiadomości. A co do drugiego - obecnie zanika różnica w deklinacji rzeczowników żywotnych i nieżywotnych, więc według mnie to nie jest nic rażącego. Nie poprawię już, bo za późno. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Meivels: Zanika, bo ludzie są niedouczeni. :D Skoro chcesz uczyć wykopków polskiego, to każda Twoja wypowiedź powinna być poprawna, a nie naciągana. Ja rozumiem, że Bralczyk taki liberalny, bla bla bla, język żyje itd. W internecie ogłaszają się często korektorzy, co to poprawią i zredagują wszystko i będzie zajebiście poprawnie. Szkoda jednakowoż, że sami walą byki w swoich własnych ogłoszeniach. Słabo to wygląda i ja bym takiego nie wynajął do roboty.