Wpis z mikrobloga

Trudno powiedzieć na 100% ponieważ jest to bardzo archaiczny zwyczaj. Poganie wręczali prezenty swoim bogom ale podczas Saturnalii prezenty dostawali również ojcowie rodzin a i sami przyjaciele nawzajem sobie je wręczali na przyjęciach. Co do chrześcijaństwa to tej tradycji można doszukiwać się u Trzech Króli, którzy wręczali prezenty Jezusowi. Natomiast kolędowanie, choinka jak i również sama data ma czysto pogańskie źródło
@newcartman: Wiem, że mędrców dlatego napisałem z dużych liter Króli używając nomenklatury katolickiej

Zdajesz sobie sprawę że te dni są wolne praktycznie w całym liczącym się świecie i niewiele mają wspólnego z kościołem


No ja przecież o tym mówię, że te dni nie mają za wiele wspólnego z kościołem. Proszę czytać ze zrozumieniem
@Bonwerkz: Nie wiem ile trzeba mieć mentalnie lat, żeby nie móc z prezentów zrezygnować XD
Jestem ateistką, na Wigilię przychodzę do rodziny normalnie, bo nie będę robić cyrków jeśli chcą ze mną spędzić ten czas, tak samo jak przyjdę na bat/bar micwe jeśli ktoś mnie zaprosi czy na pogrzeb, bo to że mój będzie kiedyś świecki to nie znaczy, że moja katolicka rodzina nie powinna przyjść.
Po prostu nie biorę udziału