Wpis z mikrobloga

PRZECIW WSPAKULTURZE

Slavia wkracza w nową epokę – w lata 20' XXI wieku. Od identyfikacji problemów, które targają naszą Słowiańską wspólnotą przez Jana Stachniuka minęły 72 lata (1948 r. - data wydania "Wspakultury"). Tezy postawione przez ojca ruchu Zadrużnego nadal, niestety, są aktualne. Ta seria wpisów jest swoistym manifestem przeciw wspakulturze i jej kikutom, które niczym hydra niszczą każdego z Nas i w najlepszym wypadku sprowadzają życie do biernej egzystencji. W każdym z Nas goreje sławska dusza, która chce wyzwolić się i tworzyć – zduszona przez otaczający Nas świat, świat ludzi którzy ugasili swój ogień, roztaczając fetor rozkładu i nihilizmu. Po 30 latach życia w końcu mam odwagę zajrzeć w siebie i powiedzieć dość.

Moje wpisy nie będą kalką myślową Zadrugi – te spokojnie możecie znaleźć w googlach jeżeli kogoś zainteresuje temat. Moim celem jest stworzenie Nowej Zadrugi, nowego tworu myślowego, który będzie definiował moje cele na rok 2020 – opierać się będzie jednak na walce z kikutami wspakulturowymi, opisanymi przez Stachniuka, wyrastającymi z:

1. Biologi Ludzkiej:

- Personalizm (osobniactwo) – które w myśl Nowej Zadrugi definiuję jako pogardę dla ludzi, którzy startowali z gorszego/niższego pułapu życia – tworzenie podziałów w społeczności ze względu na czynniki niewynikające wprost z winy działającego.

- Wszechmiłość – pogląd, który każe mi kochać każdego niezależnie od jego zachowania wobec mnie co w konsekwencji powoduje dewaluowanie samej idei miłości.

2. Woli Tworzycielskiej:

- Moralizm – bezproduktywny rozwój osobisty, który jest obojętny na rzeczywistość. Zmora Naszych czasów – tutaj zgadzam się w 100% ze Stachniukiem.
- Spirytualizm – odrzucenie życia doczesnego i umiejscowienie celu życia człowieka w zaświatach.

3. Kikuta Woli Instrumentalnej:

- Nihilizm – odrzucam nihilizm i fatalizm jako kolejną ucieczkę od rzeczywistości.

- Hedonizm – odrzucam z powodów kikuta personalizmu.

Wpis i tak jest długi więc na dzisiaj wystarczy – wszystkich którzy dotarli do tego momentu dziękuję i zapraszam na tag #nowazadruga - nie będę tam zamieszczał wpisów tylko odnośnie samej idei, będzie też to miejsce na mój osobisty dziennik i pamiętnik.

#oswiadczenie #cele2020 #filozofia #przegryw #depresja #manifest
  • 7
@YumeNikki

Jest jakieś nie za długie opracowanie, które pozwoli zrozumieć co napisałeś? Nic nie rozumiem z tej nowomowy, 'wspakultura', 'ruch Zadrużny', 'kikuty kultury', 'wyzwolenie sławskiej duszy', 'słowiańska wspólnota'.
@Wydmuszka: To wszystko zależy od tego jak rozumiesz nie za długie opracowanie - opracowań myśli Stachniuka w internecie jest troszkę - aczkolwiek większość z nich mi nie pasuje dlatego zrobię mały słowniczek pojęć o które pytasz.

Wspakultura - jest to proces ustania bądź regresu procesu kulturowego. Jest przeciwieństwem kultury, która z kolei interpretowana tutaj jest jako rozwój człowieka. Myślę, że można postawić tutaj znak równości z cywilizacją.

Ruch Zadrużny - rodzimy
@PolishDoomer: Może tak brzmieć bo Stachniuk odwoływał się mocno do wspólnotowego charakteru narodu - choć stawiał człowieka w centrum wszechświata i odrzucał szowinizm do tego walczył w AK więc z tym faszyzmem to tak nie do końca ( ͡° ͜ʖ ͡°). Nie wszystkie poglądy Stachniuka uważam za własne dlatego odcinam się od części z nich.