Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirczynki

Mam dwa pytania odnośnie budowy domu i mam nadzieję, ze ktoś będzie mi to potrafił podsumować (bo sam szukam i tylko coraz mniej wiem...)

Sprawa 1: na dach struktonit czy blachę na rąbek?
Ogólnie to wynalazłem i zrozumiałem, ze:
a) blacha tańsza (i materiał i robocizna), jak się da dużo wełny to upały nie straszne, ale w deszczowe dni to głośno będzie
b) struktonit droższy (materiał trochę ale robocizna dużo droższa), trwalszy i jakoś lepiej sobie radzi z pogodą ogólnie
I czy wiecie czy są to jakieś dramatyczne różnice?
Bo jeśli będzie tak ze 20% różnicy w cenie a struktonit zdeklasuje blachę to spoko, ale jeśli struktonit będzie 2 razy droższy bo będzie 1 decybel ciszej podczas gradobicia to to będize mijać się z celem

Podobną rokminę mam z budulcem.
i) ceramika + styropian
ii) silikaty + twarda wełna

Wiecie jak to się kosztowo przedstawia żeby ściana była tak pomiędzy energooszczędną a pasywną?
Silikaty są kuszące ze względu na izolację akustyczną i akumulacje ciepła - tylko czy są to duże różnice w porównaniu z popularną ceramiką?

Z góry dzięki za oopinie i wyjaśneinia.

#budowadomu #budownictwo #budujzwykopem
  • 8
@malyaleBYK: Na pierwsze pytanie nie potrafię odpowiedzieć z doświadczenia. Mogę jendak stwierdzić, że przy 30cm wełny na dachu rzęsisty deszcz będziesz bardziej słyszał z rynien, niż z dachu, przy pokryciu blachą.
Co do drugiego pytania - dlaczego chcesz łączyć silikaty z wełną, a ceramikę ze styropianem? Dlaczego nie silikat i styropian?
@malyaleBYK struktonit na dachu wiąże się również z koniecznością wykonania pełnego deskowania.
U mnie jest membrana i blacha i deszcz słychać jak w okna dachowe wali a nie w blachę, tym bardziej przy dzisiejszych grubościach ocieplenia połaci.

Co do ścian to nie rozumiem połączenia silkatow z wełna? Co to ma niby dać? Nie mów przypadkiem o mistycznych właściwościach oddychajacych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja rozumiem wełnę przy budynku
@malyaleBYK akustycznie tłumi materiał co ma najwieksza gęstość, dlatego najlepiej pod tym względem wypada zwykła dachówka. Wełna wbrew pozorom nie tłumi dobrze, co widać po domach szkieletowych. Jak bym stał przed takim wyborem to mimo wszystko i tak bym brał blachę (bardziej mi się podoba) ale akustycznie zabezpieczył się deskowaniem albo podwójną płytą gk. Kwestia przeliczenia kosztów i sprawdzenia czy na skosach wieszaki wytrzymają bo na działówkach na stelażu podwójna płyta gk
@czarny_i_zly dzięki, właśnie nad wygłuszeniem przy blaszanym dachu się najbardziej zastanawiaj
Co do soli to tak mi zostało "przedstawione", albo idziemy w ceramikę i styropian, albo mnożymy kosztów nawet nie przez silke lecz przez wełne do niej...
@gruby_mbl i dzięki temu coraz bardziej utwierdzam się przy wyborze blachy
Co do połączenia, nie wiem czemu tak zostało połączone - staram się to ogarnąć ¯_(ツ)_/¯ czy jest tam jakiś sens czy tylko lekkie nasterowanie
@malyaleBYK to takie gdybanie z mojej strony i po przemyśleniu deskowanie by było chyba jednak lepsze i cenowo i akustycznie. W zabudowie na działówkach, korą miałem na myśli są 2 płyty z jednej i z drugiej strony, czyli łącznie 4 na ścianę. Na poddaszu byś miał tylko 2 a sama decha ma 2,5cm grubości
@malyaleBYK: Struktonitem raczej obróbki się obija a nie całe połacie, może w innych rejonach polski jest inaczej. Blacha na rąbek podwójny, taki klepany na budowie i robocizna to 5x tyle co ceramika z materiałem. Blacha typu Click, czyli panele od producenta w gotowych długościach kosztują około 50pln/m2 - na dwuspadowym dachu wyjdzie drożej niż nie jedna ceramika. W bajki typu będzie głośno itp to bajki. Cena robocizny za panele typu Click
@malyaleBYK: Osoba, która nagadała ci o silce i wełnie najprawdopodobniej handluje ceramiką i styropianem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie ma żadnych powodów, aby ocieplać silikaty wełną. Silikaty doskonale izolują akustycznie, ale nie wybaczają błędów ocieplenia i samego projektu.