Wpis z mikrobloga

@ZaplutyKarzelReakcji to, że nie potrafimy się przyznać do tych małych zbrodni to mimo wszystko prawda. Ale czemu tak jest? Może dlatego, że rozmywa się cudzą winę na nas. Polskie obozy - jakie polskie? Niemieckie. Jakiś masowy antysemityzm - fajnie, że gdy Żydzi byli tępieni i wyrzucani z zachodniej Europy za swoje machlojki Polska do końca swojego istnienia ich tolerowała.
To jest zwykła reakcja obronna. Tak, mamy swoje grzechy, ale nie takie jak
A pomimo tego ludzie spuszczają się, jak to hetman jeden z drugim podbili Moskwę, #!$%@? z tym, że ten sam hetman wsiadał na konia po plecach ich przodków.


@GienekZFabrykiOkienek: No i co z tego? Jedno i drugie jest częścią naszej historii. Jedno i drugie jest naszą spuścizną.

Byłoby miło, gdyby oni też uczyli się obiektywnej historii, ale na to mamy mniejszy wpływ niż na swoje własne podwórko.


@GienekZFabrykiOkienek: Dlatego właśnie,
@przeszczepy:
Pogrom Kielecki
Pogromu dokonali mieszkańcy Kielc oraz żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej
Do mieszkańców Kielc się nie #!$%@? bo możliwe, że tam byli, nie widziałem ich tam bo nie byłem tam ( ͡° ͜ʖ ͡°)\
KORPUS BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO, MILICJA OBYWATELSKA. Sądzisz, że szkolenie towarzyszy z zzsr i rozkazy przełożonych z wschodu nie wpłynęły na ten pogrom?

Pogrom Krakowski
Zdaniem Libionki
Żeby ludzie byli gotowi wspierać kraj w wysiłkach odparcia agresora. Jakby wyglądał świat gdyby nikt nie chciał przeciwstawić się Hitlerowi? "Bo przecież wojna jest zła! Wojna jest be! Panie Niemiec, niech pan robi co chce my wojować nie będziemy!"


@KonradLuzik: Może gdyby ludzie byli mniej gotowi nie doszłoby do Traktatu Wersalskiego, który doprowadził Hitlera do władzy. Może nie doszłoby do I wojny światowej. Może ktoś powinien się zastanowić, do czego może
@GienekZFabrykiOkienek: Z tym nie mam problemu. Z faktami się nie dyskutuje, natomiast nigdy się nie zgodzę na żadne przepraszanie, żadną poddańczą narrację, że jesteśmy takim a takim narodem, bo nasi dziadowie zrobili to i tamto. Dosyć tej odpowiedzialności pokoleniowej. My nie jesteśmy tamtymi Polakami, nie nosimy piętna ich win, nie jesteśmy winni nikomu żadnego zadośćuczynienia.
A umiesz wytłumaczyć czy ad hominem to twój max?


@GienekZFabrykiOkienek: To nie jest atak personalny tylko stwierdzenie faktów. Nie można oceniać zachowania ludzi sprzed stuleci bazując na teraźniejszych wzorcach moralnych czy kulturowych. Znaczy można ale to świadczy o zidioceniu oceniającego. Przykład? Hmm niech będzie np. rzeź jeńców dokonana na rozkaz króla Henryka V (taki angielski król) podczas bitwy pod Azincourt. Pozwól, że posłużę się cytatem z wiki:

O ile dziś ocena
@GienekZFabrykiOkienek: Co to za paskudny kolektywizm? Ludźmi jesteśmy, nie żadnym "głupim narodem". Jak długo będziemy patrzeć na innych jak na zbiory, zamiast na jednostki, tak długo będą wojny; łatwo zdehumanizować zbiór stereotypów, trudno odebrać człowieczeństwo komuś, kto jest do mnie podobny. Bleh. Głównie głupi i dający się zmanipulować? Gimme a break. ¯\_(ツ)_/¯
@ZaplutyKarzelReakcji: Tylko jeśli mówisz o obozach koncentracyjnych to napisz kogo tam trzymano i dlaczego i czy kogoś w nich mordowano. Mam nadzieję, że nie używasz tego określenia, by wzbudzić w czytającym skojarzenia do nazistowskich obozów.