Wpis z mikrobloga

Pytanie do osób wykańczających mieszkania/domy ze stanu deweloperskiego. Skąd się biorą te koszty 1-1.5k PLN za metr? Chcę kupić pół bliźniaka w stanie deweloperskim, ok. 110m2. Instalacje wszystkie niby są, ogrzewanie jest, posadzki cementowe, tynki wewnętrzne maszynowe gipsowe. Interesuje mnie średni standard wykończenia. Serio na położenie paneli, płytek, malowanie ścian, zamontowanie gniazdek, lamp, wykończenie schodów, wykończenie 2 łazienek i kuchni potrzebuję 100-150k? Meble kuchenne ze sprzętem liczę ok. 20k i to jest chyba największy koszt. Naprawdę na resztę potrzebuję 75k+? Nie liczę w tym umeblowania pozostałej części domu, oprócz łazienek (2 x zestaw podtynkowy, 2 x umywalka, 1 x wanna). Nie chcę żadnych cudów w stylu podwieszane sufity, zabudowa pod wiszący telewizor i inne twory z płyty g-k. Tylko minimum, żeby się wprowadzić. Nie znam się, więc pytam ¯\_(ツ)_/¯

Na podstawie tego artykułu:
- łazienka1 9k
- łazienka2 4k
- salon 6k
- kuchnia 25k
- sypialnia 15m2 - 3k
- dwa pokoje po 12m2 - 6k
- wiatrołap + korytarze - 5k
- schody - 5k
Razem - 63k (odjąłem meble w pokojach i szafy w zabudowie)
Dodajmy jakieś inflacje, nieprzewidziane wydatki - niech będzie razem 75k. Na co idzie drugie tyle?

#budownictwo #budowadomu #mieszkaniedeweloperskie #kiciochpyta
  • 35
- schody - 5k


@okelm84: Schody żelbetowe do wykończenia? Bo jeśli tak, to za 5K będziesz miał je obłożone najtańszymi stopniami, z losową barierką. Za 3 lata będziesz to wymieniał, albo poprawiał. Jeśli schody są do zbudowania od podstaw to licz 10K i to za jeden poziom.

- łazienka2 4k


I znowu - możesz kupić tanią baterię prysznic/wanna która zakosztuje 200zł. Za 2 lata będziesz ją wymieniał i wtedy kupisz już
@McRancor:

Lustro by się przydało. I szafa przesuwna.

Tego nie liczę. Nie liczę karniszy, zasłon, wazonów, wypoczynku, stołu, krzeseł, poduszek itp. Wyposażenie to inny temat. Można wstawić meble z płyty, można z drewna tu jest na czym nabić koszty. I to mnie nie dziwi. Meble mogę uzupełniać latami. Wygodne łóżko już mam, to najważniejsze.
Baterii z termostatem nie chcę, rodzice mają i uj mnie strzela jak mam tam brać prysznic. Zwykłe
Mnie interesuje, czy te mityczne 1.5k za m2 jest już z uwzględnieniem pełnego wyposażenia/umeblowania - wtedy się nie dziwię, że tyle wychodzi.


@okelm84: No to w moim przypadku te 1200zł/m2 (podliczyłem teraz i wychodzi około 1200, nie 1300 jak pisałem wcześniej) wyszło z wyposażeniem. Ale tak jak pisałem wcześniej - wykończenie raczej bez szaleństw (panele po ~40zł/m2, płytki marketowe, też raczej bez szału, z meblami i AGD polowaliśmy na promocje i
Serio na położenie paneli, płytek, malowanie ścian, zamontowanie gniazdek, lamp, wykończenie schodów, wykończenie 2 łazienek i kuchni potrzebuję 100-150k?


@okelm84: Nikt w to nie wierzy. Ja też nie wierzyłem... Po wykończeniu trzech mieszkań wciąż nie dowierzam. Kiedyś zastanaiałem się skąd biorą się te koszty i ostatecznie chyba z piardyliadra śrubek, podkładek, zawiasków folii i innych dupereli, których nie bierzesz pod uwagę rozmieniając ogólne koszty. Ten badziew tani jest jednostkowo, ale będziesz
Mnie interesuje, czy te mityczne 1.5k za m2 jest już z uwzględnieniem pełnego wyposażenia/umeblowania - wtedy się nie dziwię, że tyle wychodzi.


@okelm84: Mówiąc z własnego doświadczenia - tak. To jest już z karniszami, lustrami i meblami.

Jeśli tak liczyć "na golasa" to faktycznie mocno urwiesz. W zasadzie potrzebujesz tylko podłogi, bez listew i pierdułek, kuchnię, ale bez wszyskich wykończeń i nawet całego AGD nie trzeba, łazienki też można przeżyć bez
@okelm84: Cześć, miesiąc temu przeprowadziłem się właśnie do domu 110m2. Liczyłem ok 150k i tyle właśnie wyszło. Jak chcesz jakieś szczegóły to pytaj. Schodów za 5k na pewno nie zrobisz bo tyle to same materiały kosztują, łazienka 4k to samo. Tzn możesz wszystko robić Castorama style z najtańszych rzeczy, ale chyba nie o to chodzi? Poza tym trwałość takich rzeczy jest mocno dyskusyjna i za 5 lat znowu będziesz musiał robić
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@McRancor: No właśnie o taką podstawę, żeby się wprowadzić mi chodziło. Próbuje oszacować ile kredytu muszę dobrać, żeby się wprowadzić. A takie rzeczy jak szafa w wiatrołapie, stół, lustro będę chciał kupować ze środków bieżących.
Dodaj
- zasłony i firanki - za ładne i szyte na wszystkie okna poszło 1,5k - serio spadłem z krzesła
- oświetlenia, żarówek - jak Ci się spodobają jakieś ładniejsze lampy to przepadłeś bo ceny tego gówna nie mają granic
- dobra farba przy taki metrażu to min. 2k
- dywanów
- drabiny
- stołeczków z ikei
- kabli elektrycznych na przeróbki, tynku, gipsu, silikonu, akrylu, wałków, pędzli, szpachelek, wiertarki, dłutek, papieru
@boso: Trochę odgrzebuję, ale mógłbyś coś więcej powiedzieć teraz na temat tych paneli dąb carrara po czasie? Jak oceniasz ich wytrzymałość? Czy np. w rogach się nie niszczą albo nie powstają jakieś nieusuwalne plamy?