Wpis z mikrobloga

#antykapitalizm #historia #neuropa
2 grudnia 1956 liczący 82 osoby oddział Fidela Castro wylądował na Kubie. Rozpoczęła się rewolucja kubańska. W ciągu pierwszych 5 dni partyzanci tracą 61 towarzyszy.

Che Guevara zostaje ciężko ranny w szyję, a Castro, jego ochroniarz Universo Sanchez i lekarz Faustino Perez przez pięć dni ukrywają się na polu trzcinowym. „Nie wierzyłem już, że z Sierra Maestra uda nam się ujść z życiem” – napisze po latach Sanchez.

W latach 50. XX wieku statystyki pokazują, że Kuba należy do najzamożniejszych krajów regionu. Gospodarka opiera się na uprawie, przetwórstwie i eksporcie trzciny cukrowej oraz na turystyce. Tak naprawdę na wyspie istnieją obok siebie dwie Kuby. Większość społeczeństwa żyje w biedzie, szybko bogacą się zaś ci, którzy są związani z reżimem Fulgencio Batisty i sektorem kontrolowanym przez kapitał zagraniczny, przede wszystkim amerykański. Dyktator ustanawia system autorytarny, opierający się na nepotyzmie, korupcji i bardzo bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. De facto w tamtym okresie Kuba jest amerykańską półkolonią. Batista wchodzi także w układ z największymi rodzinami mafijnymi z USA, które postanawiają przekształcić Kubę, a przede wszystkim Hawanę, w drugie Las Vegas. Wyspa staje się największym burdelem obu Ameryk. Pracuje tu 11,5 tys. prostytutek, a w samej Hawanie działa 270 domów publicznych. Mafiosi z Meyerem Lanskym na czele, obrotnym Żydem pochodzącym z Polski, inwestują przede wszystkim w kasyna, które wyrastają w Hawanie jak grzyby po deszczu. Kuba jest także bazą przemytników alkoholu i centrum dystrybucji narkotyków.

https://www.rp.pl/Historia/170928965-Rewolucja-kubanska-Wolni-albo-martwi.html
BojWhucie - #antykapitalizm #historia #neuropa
2 grudnia 1956 liczący 82 osoby oddzi...

źródło: comment_5I8fzKml8TgqZ0aOZOq9Yq7N04OqDZhY.jpg

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
@yamnichek_pyesio: Niezależnie od tego co sądzi się o Castro wpis i historia pokazuje że niekontrolowany kapitalizm prowadzący do dynamicznych, dużych nierówności w społeczeństwie powoduje napięcia zdolne popchnąć ludzi do chwycenia za broń i rewolucji. Z historii wynika że przed rewolucją Kuba była państwem mafijnym z cichym wsparciem prokapitalistycznego USA - bo to im się najbardziej opłacało, kosztem biedy na Kubie.
  • Odpowiedz
przed rewolucją Kuba była państwem mafijnym z cichym wsparciem prokapitalistycznego USA - bo to im się najbardziej opłacało, kosztem biedy na Kubie.


@Koliat: a po rewolucji Kuba została państwem mafijnym z oficjalnym wsparciem antykapitalistycznego ZSRR - bo to im się najbardziej opłacało, kosztem biedy na Kubie.
  • Odpowiedz
@Sahelantrop: Kuba jest ogólnie biednym państwem, przy czym poradzili sobie z hazardem czy prostytucją, czyniąc z biednego państwa wykorzystywanego do handlu ludźmi, hazardu i mafii po prostu biedne państwo. Zdaje się jest to na plus dla zwykłych ludzi?
  • Odpowiedz
@KryptoFanatyk: Przed rewolucją ta zamożność nie należała praktycznie w ogóle do Kuby i Kubańczyków:

U.S. monopolies owned 25 percent of the best land in Cuba. More than 80 percent of farmland was owned by sugar and livestock-raising large landowners.[27] 90 percent of the country's raw sugar and tobacco exports was exported to the U.S. In 1956, U.S.-owned companies controlled "90 percent of the telephone and electric services, about 50 percent in
  • Odpowiedz
@PeknietaMorda: Nie mówię że ulepszenie, tą historię bardziej traktuję jak lekcję którą warto odrobić. Źródłem rewolucji było poczucie niesprawiedliwości, olbrzymich nierówności i biedy spowodowanej dzikim kapitalizmem. Kapitalizm w wydaniu niemalże kolonialnym prowadzi do takich historii w których nikt nie jest wygranym - jak pokazuje historia. Było też powtarzane na tagu: #antykapitalizm != #socjalizm
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Koliat: A potem ta zamożność przeszła na Castro i jego kolegów kiedy reszta kraju żyła w nędzy i uciekała na pontonach, ale ulepszenie

@PeknietaMorda: @KryptoFanatyk: @Bolszoj: problem w tym, że dla większości obywateli rządy Castro rzeczywiście wiązały się z poprawą jakości życia. Kuba była krajem niesamowitej nędzy, plantacji gdzie robotnicy żyli w fatalnych warunkach i nawet dzisiejsze warunki są dla wielu ludzi lepsze niż czasy przed rządami Castro.
  • Odpowiedz
Dlatego tam rewolucja komunistyczna się udała, a rząd utrzymał się przez tyle lat, bo ludzie widzieli tam poprawę swojego losu.


@HetmanPolnyKoronny: a nie dzięki siłom bezpieczeństwa i donosicielom? Czyli standardowej cesze wszystkich reżimów komunistyczno-socjalistycznych - strachowi?
  • Odpowiedz