Wpis z mikrobloga

Położone nieopodal Bielska-Białej Wilamowice kryją w sobie wiele niezwykle interesujących tajemnic. W XIII wieku miasto założyli osadnicy z Europy Zachodniej. Ich niepowtarzalna na całym świecie ojczysta mowa przetrwała. Należy do zespołu gwar dawnej bielsko-bialskiej wyspy językowej.

"Mieszkańcy Wilamowic są prawdopodobnie potomkami osadników holenderskich, niemieckich i szkockich, którzy przybyli do Polski w XIII wieku[5]. Stąd też język wilamowski pochodzi prawdopodobnie od XII-wiecznej wersji języka średnio-wysoko-niemieckiego[6]. Wielowiekowy rozwój w izolacji oraz kontakty między osadnikami z różnych krajów sprawiły, że język wilamowski oddalił się od niemieckiego. Zaobserwować można silne wpływy innych języków: dolnosaksońskiego, niderlandzkiego, fryzyjskiego, polskiego, angielskiego oraz szkockiego[7].

Wilamowski był w powszechnym użytku w Wilamowicach do 1945 r., kiedy władze komunistyczne zabroniły jego używania[8]. Mimo zniesienia tego zakazu w 1956 r. wilamowski był stopniowo zastępowany przez polski, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia..."

https://www.wykop.pl/link/5237705/wilamowice-guter-mugja-jezyk-wilamowski-etnolekt-jez-niemieckiego-w-polsce/

#historia #jezykiobce #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #polska #wilamowice
  • 1