Wpis z mikrobloga

Wy dopiero pewnie w wstajecie a ja już prawie dojechałem z Delhi do Riszikeszu tym oto motocyklem. Dziś pierwszy dzień mojej trasy na motorze.

To indyjski Royal Enfield, model Thunderbird 350 (i mniej więcej tyle ma cm^3) z roku 2013. Marka podchodzi z Wielkiej Brytanii, ale najpierw stały się one popularne w Indiach, a potem produkcja przeniosła się właśnie do tego kraju. Obecnie Royal Enfield uważany jest za kultowy motocykl indyjski. Niestety o kiepskiej jakości.

Przyznam, że najbardziej podoba mi się inny model - Classic, ale przejechałem się na nim i pozycja (zwłaszcza dla wysokiej osoby) nie jest najwygodniejsza. A że planuję objechać trochę Indii to zdecydowałem się właśnie na Thunderbirda. Wersja 500 cm^3 ponoć lepsza na dłuższe trasy, ale akurat mam międzynarodowe prawo jazdy tylko do 400 ccm. Niby w Indiach nie muszę się przejmować takimi pierdołami, ale ja tam nie lubię ryzykować - w razie jakiegoś wypadku mogę mieć problemy.

Ten egzemplarz już jest mocno wyeksploatowany - można nawet powiedzieć, że trochę złom. Kupiłem od handlarza, więc nie wiem ile wytrzyma bez awarii. Nawet nowe Royal Enfieldy ponoć regularnie się psują. Niestety nie udało mi się kupić niczego nowszego. W Indiach są problemy z kupnem motocykli przez turystów bo formalnie nie da się na taką osobę pojazdu przejestrować. Najłatwiej więc wypożyczyć (ew kupić z koniecznością odsprzedaży tej samej osobie), ale mi to nie pasowało bo nie planuję już wracać do stolicy.

Trzymajcie kciuki, żebym za często nie musiał odwiedzać mechanika oraz żebym mi się nic nie stało w szalonym ruchu ulicznym Indii.

#indie #podrozujzwykopem #motocykle #jemprzeciez <- moj tag o Azji
kotbehemoth - Wy dopiero pewnie w wstajecie a ja już prawie dojechałem z Delhi do Ris...

źródło: comment_muxprlgeUTJqpQvIhK086PnjBqJdiPat.jpg

Pobierz
  • 37
@kotbehemoth jaki masz plan? Aktualnie zaczynam za parę dni Everest Base Camp ale potem myślałem żeby skoczyć do Manali kupić trochę lokalnych przysmaków zanim śmignę do Goa :) może udałoby się nam gdzieś spiknać:) powodzenia w jeździe, sam jechałem raz motorem z jaipur do pushkar i na autostradach jest trochę masakra, ale tak to idzie przeżyć :P
@maximus481 plan zwiedzić Pandżab, potem Rajasthan a potem w jechać w kierunku Mumbaju i dalej do Goa i Kerali. Zobaczymy jak mi będzie szło.
Jakbyśmy byli w Goa o tej samej porze to możemy się zgadzać na jakiegoś Old Monka.
Póki co udanej wyprawy w Himalaje. Akurat szlak z Lukli do EBC bardzo turystyczny, chociaż już chyba sezon się kończy. Jak zrobiłem 3 przełęcze jakoś miesiąc temu.
@bugg Pajeet przykręcił. Normalnie jest takie małe oparcie dla pasażera. To z kolei kazałem wymontować.
A rozmiar w sam raz. Od czerwca podróżuję. Nawet w Himalajach z nim byłem (mimo, ze to TransAlp - ci debile nawet tego nie sprawdzają).
Mam jeszcze 20l z Decathlonu
Marka podchodzi z Wielkiej Brytanii, ale najpierw stały się one popularne w Indiach, a potem produkcja przeniosła się właśnie do tego kraju. Obecnie Royal Enfield uważany jest za kultowy motocykl indyjski. Niestety o kiepskiej jakości.


@kotbehemoth: Najpierw ta firma/nazwa była popularna w Wielkiej Brytani, w latach 50 Hindusi wykupili prawa i maszyny do produkcji. W nie zmienionej formie klepali je do 2000r. W latach 90 hindusi weszli na rynek Europejski. Okazało
Royal Enfield, model Thunderbird 350


@kotbehemoth: Stopień sprężania 7,3 :1
Pojemność skokowa 346 ccm
Liczba cylindrów 1
Liczba zaworów 4
Moment obrotowy 28 Nm
Moment obrotowy 4000 ot/min
Moc 14,5 kW
Moc 19,8 koni
Moc 5600 ot/min
Prędkość maksymalna 120 km/h
Przyspieszenie z 0 na 100 km/h - s

Z tego co znalazłem to to ma gorsze osiągi niż mz etz 250. Ma o 1KM mocy mniej ale ma o 1Nm
@mpetrumnigrum nie wiem jaki przebieg - podejrzewam, że duży. Miał chyba dzwona z przodu i zegary wymienione. Tu chyba każdy motocykl > 4 lata miał dzwona z przodu i parę gleb. Ale liczę że mały dzwon. Przy jeździe tylko trochę go na bok znosi :)
Olej muszę kupić i wiadomo uzupełniać.
Żałuję, że nie udało się kupić 2017 rocznika. Znalazłem takiego właśnie, z 6k przebiegu, ale ostatecznie gość nie chciał sprzedać bez
@kotbehemoth: Słuchaj jak siedzisz na wykopie codziennie to wrzuć chociaż jedno zdjęcie na dzień. Nie ważne jakie może być ichnie danie ichnie pola ichni ruch uliczny albo widok na miasteczko.
Cokolwiek wrzucisz odemnie dostaniesz zawsze plusa. Przynajmniej będzie co pooglądać. Nie zapomnij dodać pod wpisem #motocykle