Wpis z mikrobloga

Troche sie pozale....
Zawsze myslalem, ze internet w UK jest zajebisty jak mieszkalem w Polsce. Myslalem, ze UK taki bogaty i rozwiniety technologicznie kraj bedzie mial super internet w porownaniu do zacofanej Polski. Pomylilem sie bardzo oj bardzo. Mala analiza sytuacji. Wiekszosc kraju mam na mysli Anglie max co moze dostac to vdsl zwany mitycznie fiber lub super fiber a tak naprawde swiatlo do skrzynki na ulicy i do domu zwyklym miedziakiem max co mozna miec to od 50-76(jesli jest sie blisko)Mbit/s w innym przypadku pozostaje najwolniesza opcja od 11-14Mbpit/s. Na wioskach jeszcze gorzej... 5-8Mbit/s max. Alternatywa jest virgin czyli taka polska Toya czy tam UPC ograniczone oczywiscie regionalnie i tez reklamuja super hiper fiber optic do domu a w domu leci juz miedziakiem kablowkowym do routera i tu predkosci bodajze do 500Mbit/s o ile nie wolniej(nie wiem nie mam pisze z pamieci). 3 alternatywya to najgorzej rozwinieta galaz to swiatlowody o ile mieszka sie w duzym miescie ewentualnie na nowym osiedlu mozna miec swiatlo do domu i tu znowu kilku operatorow oferuje 900 do 1 Gbit/s max ale znaczna wiekszosc(mniejszosc) tylo do 360Mbit/s nie wspomne juz o cenach z kosmosu za to. Sam mam swiatlo do domu do ONT. Zapytalem isp czy moge to #!$%@? i kupic wkladke do routera na sfp oczywiscie nie moge w zadnym wypadku. Wczoraj zapytalem czy beda wspierac natywnie ipv6 co mi odpisali? Ze nie beda i nie maja takich planow.... porazka. Wezmy teraz polske. Pochodze z malego miasta na pld/wsch jade do siebie i co.... swiatlowody od przynajmniej kilku firm do wyboru lacza do 1Gbit/s z tv nawet jak ktos chce, radiowki i inne glupoty. Jade do narzeczonej na slak. Wiocha w srodku lasu i co kuzwa? Swiatlowody od 6 lat wszystko #!$%@? az milo a takie Uk... bida panie bida i do tego drogo........
#sieci #internet #uk #network
  • 18
@BajerOp: Z LTE tez w uk jaja sa. Sa miejsca gdzie wyciagam na speedtescie 130 a przewaznie to do 40 max. Odkad to cale 5G wchodzi nalozyli jakies limity na nadajniki 4g zeby zmusisc ludzi do przechodzenia na to 5G. Zanizaja strasznie predkosci i zasieg np w pacy juz nie idzie w dzien z netu korzystac bo predkosci modemowe w nocy dziala to lepiej ale tez predkosc tragiedia. Co do platnosci
@setka007: Nie wszędzie w PL jest tak różowo. Centra miast - spoko, duże zagęszczenie ludności.
Wioski, zadupia - dofinansowania z UE. Spoko.
Przedmieścia - marność, marność, marność. Za mała gęstość zaludnienia na dobry biznes, za duża, żeby zgarnąć dofinansowanie. U mnie w domu rodzinnym, dopiero bodajże od 2 lat światło dochodzi.

A co do UK, mieszkam w 40-tys miasteczku, fiber z realnymi 140mbps, bez problemów założony.
@GregPelka: o tego to nie widzialem wczrsniej to tylko BT to oferowalo. Niestety u mnie tego nie ma max co moge miec od EE to 31Mb/s. Oni swiatlo do domu do ONT czy to budynku? Dobra juz znalazlem to nie swiatlo 1:1 tylko G.Fast technology.
Jak wyjeżdżałem to miałem 50Mbit. Udało mi się osiągnąć to samo w UK po 6 latach. Jak przyjeżdżałem to zaczynali reklamować 70Mbit jako technologie z kosmosu. I to wszystko w miarę dużym mieście w centrum
Myslalem, ze UK taki bogaty i rozwiniety technologicznie kraj bedzie mial super internet w porownaniu do zacofanej Polski.


@setka007: Chyba zapomniałeś, że jak Twoi starzy stali po mięso na kartki, to Anglicy płacili kartami ( ͡° ͜ʖ ͡°) Infrastruktura jest po prostu stara. Pojedź do Rumunii to dopiero się zdziwisz.

Sam mam swiatlo do domu do ONT. Zapytalem isp czy moge to #!$%@? i kupic wkladke do routera na sfp oczywiscie nie moge w zadnym wypadku.


@setka007: Czemu musisz pytac dostawcy? Nie mozesz po prostu kupic wkladki do routera i odlaczyc ONT? Rowniez: Po co (dla jakich uslug i urzadzen) bys chcial uzywac IPv6?
@setka007: 3 "enginneerów" przez 3 miesiące zakładało mi internet, a to nie mogli na miejsce trafić, trzeba kable przez działkę sąsiada przepuścić, a to ja nie umiem, kolega przyjdzie, pozdro
@setka007: ta bo w Polsce jest tak zajebiście, szczególnie te radiowki na wsiach. Rodzina ma taką radiowe we wsi 15km za Krakowem. Zero alternatywy, nawet linii telefonicznej brak, tylko jedna firma oferująca łącze radiowe o takiej stabilności że pierwsza neostrada przy tym była demonem prędkości.
W końcu po jakichś 10 latach starań o telefon zamontowali im taki... Ale też radiowo więc żaden DSL nie pójdzie.

Virgin rzeczywiście leci w kanałach starej
@setka007: na użytek domowy od paru dobrych lat masz do wyboru tylko 2 opcje: #!$%@? droga, zmonopolizowana ale dość stabilna Virgin Media albo cala reszta gówno prędkości psuedo IPSow. Sytuacja wygląda inaczej dla dużych biznesow/korporacji gdzie BT mocno inwestuje monopolizujac od paru dobrych lat.
@m4jk3l - z tego co sie dowiedzialem nie kazda wkladka zagada z routerem i z gpon olt dlatego zapytalem isp jakiej moglbym uzyc i dostalem odpowiedz odmowna ze zadnej nie moge uzyc i tak musi zostac. Jesli wiesz cos wiecej na ten temat to bardzo chetnie sie dowiem co i jak;) Jesli chodzi o ipv6 po prostu z czystej ciekawosci chcialem zobaczyc jak to bedzie dzialac skoro po 4g lata myslalem ze