Wpis z mikrobloga

@MBGMD: I gospodarki w modelu skandynawskim to gospodarki kapitalistyczne o małej regulacji biznesu. Mają tylko wysokie podatki i to na poziomie indywidualnym, bo podatki korporacyjne są tam dużo niższe, niż w np. Stanach za czasów Obamy.
Przy czym #!$%@?ę od faktu, że to co się sprawdziło na Wyspach Samoa niekoniecznie sprawdzi się w polskich realiach


@Dutch: to samo mozna napisac w odniesieniu do utopijnej skrajnej wersji wolnego rynku proponowanej przez Kowina. Ps. To że użyjesz w swojej wypowiedzi kilku mądrze brzmiących słow nie oznacza ze masz racje
@MBGMD: Szwecja od jakichś 200 lat nie była na wojnie, ale co sobie pohandlowali z trzecią rzeszą to ich, Norwegia ma złoża, Dania podobnie, polityka o której mówisz to nie jest ten czas kiedy te kraje się bogaciły tylko czas kiedy już były bogate i jest z czego rozdawać. Nawiasem mówiąc w Szwecji nawet lewica ostatnio zaczyna pobąkiwać że może jednak nie przyjmujmy aż tylu imigrantów, tak że tego.
@OddajButa123:

to samo mozna napisac w odniesieniu do utopijnej skrajnej wersji wolnego rynku proponowanej przez Kowina

No można. I?

Jest 2137 przykładów na to że socjalizm nie działa, ale zawsze musi się znaleźć tuman ze swoją SKANDYNAWIĄ. Epickie zaoranie.

Ps. To że użyjesz w swojej wypowiedzi kilku mądrze brzmiących słow nie oznacza ze masz racje

To prawda, mam rację niezależnie od tego jakich słów używam xD

PS Nadal się nie
Jest 2137 przykładów na to że socjalizm nie działa, ale zawsze musi się znaleźć tuman ze swoją SKANDYNAWIĄ. Epickie zaoranie


@Dutch: powtarzam jeszcze raz system socjaldemokratyczny funkcjonujacy w Skandynawii nie jest żadnym socjalizmem, tylko jednym wielu rodzai kapitalizmu który dziala tak samo, a moze nawet i lepiej od jego innych wersji, rozumiem ze ktos preferuje np. kapitalizm w wersji Anglosaskiej i potrafi to uargumentowac, ale ty twierdzisz ze system skandynawski jest
@genesis2303: Jakie Dania ma niby złoża i jaki % ich pkb jest generowany przez surowce?
Te kraje się dzisiaj cały czas rozwijają, w tempie takim jak reszta zachodniej Europy, tyle że ich PKB jest dzielony równiej.

@Dutch: Że niby lepiej żyć w Polsce niż w Szwecji? A co gdyby nie imigracja z krajów 3 świata? Różnica na korzyść Szwecji by była jeszcze większa.
@CzaryMarek: skoro system skandynawski jest taki fajny to dlaczego nie zaimplementowano go w Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, co stoi na przeszkodzie? System jest tylko elementem układanki, różne społeczeństwa mają różne nawyki, nie zamienimy się w Skandynawów od samego płacenia wyższych podatków i rozdawania hajsu w kraju z za żelaznej kurtyny gdzie umówmy się, każdy stara się po prostu jak najlepiej dla siebie. Mogę się natomiast zgodzić że to nie jest socjalizm
@genesis2303: Ja nie mówię czy jest dobry czy nie, bo to kwestia poglądów, tylko wyśmiewam te prawackie brednie, jakoby Szwecja upadała, panowała tam jakaś dzika przemoc, bieda, głód i nie wiadomo co. Ile jeszcze będziemy słuchać tych bredni że już za rok, już za dwa Polska przegoni Szwecję, bo Szwecja się wywali o własne nogi? Od 30 lat korwin tak mówi i nic takiego się nie dzieję.
@CzaryMarek: a ja tylko mówię, że są różnice kulturowe które sprawiają że system skandynawski nie sprawdziłby się w Polsce, prędzej miałby szanse nawet w Czechach gdzie jak idziesz zwiedzać jakiś zabytek to bywa że nikt go nie pilnuje tylko stoi puszka z napisem że jak chcesz obejrzeć to wrzucasz ileś tam na utrzymanie i ludzie wrzucają. Wyobrażasz sobie u nas coś takiego? Ja nie za bardzo. System skandynawski jest fajny jak
@dingi_dong: jak to mówią z kim przystajesz takim się stajesz, bardzo ładnie opisałeś swoje najbliższe otoczenie, nie wiem tylko co ty jeszcze w tym kraju robisz skoro tak nim gardzisz?

@zjadlbym_kebaba: prawie tak śmieszne jak wyrokowanie centralnie planowanej gospodarki po jednej wypowiedzi na tłiterzu, co teraz będzie śpiewane w neuropie, muzułmanie to wolny rynek, muzułmanie to nadzieja xDDD
Bosak prowadzi swoją kampanię do prawyborów, czymś się odróżniać musi, nigdy nie
@Dutch: panie meceniasie, pan się tak nie wzburza, najgorsze co można dać trollowi to twoje własne zjadanie zębów na nerwach których ci napsuł, dlatego anielska cierpliwość Mentzena jest wskazana.

@CzaryMarek: no tak Roman Kluska aprobuje twoją wypowiedź, rzeczywiście jest się z czego cieszyć...
Mentalność ludzi nie zmienia się od kilku lat tej partii czy tamtej, mentalność zmienia się gdy pokolenie wymiera, tak że ja nawet nie mówię twardego nie, ale wcześniej niż za 20 lat to bym systemu skandynawskiego nie próbował.
@dingi_dong: jaki kraj, to czekaj, ty się czujesz w końcu obywatelem Polski, a nie świata?

Przed wojną panowała sanacja którą w sejmie zjechał największy szur Konfederacji-Kapral Braun, tak że w sumie co to ma do tego wątku?

Moim zdaniem jeszcze ciekawszym pytaniem jest dlaczego ludzie z Cze na koszulkach, z flagami z sierpem i młotem nie wyjadą sobie do Korei Północnej?
@dingi_dong: nigdzie cię personalnie nie wysyłałem, chyba że czekaj, chodzisz w koszulkach z Cze i flagą sierpa i młota?

Jednocześnie to pozostawanie za zachodem daje nam też pewną przewagę, zwyczaje z krajów zachodnich wchodzą do nas z opóźnieniem na tyle dużym że kiedy tam coś okaże się niewypałem to nie musimy testować tego na własnej skórze. I tak właśnie dzięki temu opóźnieniu nie mamy dzisiaj w Polsce zamachów terrorystycznych, ani nie
@dingi_dong: nigdzie nie napisałem że Szwecja jest trupem czy cokolwiek w tym stylu, zwracam po prostu uwagę na to że ma problemy których można było bardzo prosto uniknąć. Wystarczyło sprawdzać ludzi których się przyjmuje, a nie wpuszczać jak leci ;) Z wysokiego poziomu spada się długo, na tyle długo że w pewnym momencie myślę że się ockną i zmienią politykę, zanim spadną, już teraz tamtejsza lewica mówi o zmniejszeniu liczby przyjmowanych
urojenia.


@dingi_dong: a gdzie twoje poparcie w danych że to urojenia? W Polsce jakimś dziwnym trafem bomby nie wybuchają, ciekawe dlaczego, dla kontrastu burmistrz Londynu stwierdził że to część życia w wielkim mieście, ergo zjawisko powszechne. Coś tu się nie zgadza, ciekawe co to może być. Chętnie poznam te twoje dane mówiące że w Szwecji również nie było wybuchów, zamachów czy innych incydentów. Piszesz o identyfikacji problemów, a nie widzisz tych
Ergo zjawisko występujące w dużych skupiskach ludzi*

@dingi_dong: Dziwne że w dużym skupisku ludzi Warszawy jakoś nie wystąpiło, w Budapeszcie też nie było okazji, no co za pech. Gdyby tylko istniał jakiś czynnik łączący te dwie stolice hmm.

Nie ma takich danych, tak jak nie ma danych, że w Polsce nie było wybuchów, zamachów czy innych incydentów. O to dokładnie chodzi i tego nie rozumiesz.


Wybuchy są na tyle głośne że
@qaswe: ale te głupoty mogłeś zostawić, screenów nie porobiłem, przecież to jest przypadek dobrze wystawiający laurkę neuropie, to się nadaje do dokumentacji, zamachy to urojenia, gwałty to urojenia, w ogóle to jakieś tam nieważne problemy bo w końcu co to tam jakaś bomba czy śmierć kilkunastu osób przez głupią politykę xD