Wpis z mikrobloga

IKZE (i ew. IKE, przy nadwyżkach) - warto wg Was w to wchodzić? Poproszę o coś więcej niż wyrok tak/nie, jakieś uzasadnienie opinii ;). Wiem, że są lepsze sposoby na inwestowanie, ale tak mnie nudzą te tematy związane z kasą, iż chcę mieć instrument prosty i bezobsługowy - wpłacam systematycznie, na starość wyjmuję więcej.

#ikze #ike #emerytura #finanse
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

IKZE i IKE to uprzywilejowany podatkowo sposób na gromadzenie prywatnych oszczędności w powszechnie dostępnych instrumentach finansowych

W IKZE masz zysk tu i teraz w postaci odliczenia od podatku. Sumę wpłat odejmujesz od podtsawy opodatkowania i dostajesz zwrot z US.

Właśnie teraz pod koniec roku widzę duże zainteresowanie na IKZE i IKE
@the_good_guy:
  • Odpowiedz
@insurance: Dzięki, wiem, jak to działa :) Bardziej interesują mnie spekulacje, analizy, czy warto, co może się wydarzyć itp. (np. czy jest opcja, że nagle rząd stwierdzi, tak jak z OFE, że robi z tą kasę nom-nom-nom). Mój plan jest taki, żeby w wersji minimalnej co roku wpłacać max limit IKZE, a przy ew nadwyżkach finansowych, czasami dolać coś do IKZE.
  • Odpowiedz
@the_good_guy: W OFE ustawowo pieniądze nigdy nie należały do Ciebie. To były oszczędności państwa (Twoje a państwo nimi dysponowało) W IKE i IKZE oszczędności są tak samo zabezpieczone jak w na koncie bankowym.

a wszystkie analizy znajdziesz na stornie analizy.pl ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
@insurance: zerknąłem na te wyliczenia opłacalności i śmiech na sali :D sam wpłaciłem maks limit IKZE kilka dni temu (PKO) i już jestem kilkadziesiąt zł w plecy. ale z tego, co widzę na wykresach długoterminowych, to bilans jest dodatni, więc póki co zostaję
  • Odpowiedz
@the_good_guy: wiesz, to jest kwestia w co wszedłeś. Ja mam ikze jako rachunek maklerski i tam sam kupuję akcjonariuszy gpw. Póki co na plusie, ale to moja decyzja co robię ze środkami tam. Wcześniej byłem w nn ikze i coś tam miałem wybranego, ale nawet nie kojarzyłem jak portfel wygląda pod spodem.
Stąd Twoj przypadek to kwestia konkretnego funduszu wewnatrz PKO. A nie ikze jako produktu w całości.

Co do
  • Odpowiedz
@OsSikorskiego Tak, w PKO wypełnia się kwestionariusz oceniający rozeznanie w tematach finansowych i to, plus wiek, staje się podstawą do wybrania jednego z subfunduszów. Różnią się one portfelem inwestycji, który z kolei jest dobierany pod profil ryzyka, trzymając się zasady, że im bliżej emerytury, tym bardziej zachowawcze inwestowanie (mniejsze ryzyko, ale też mniejsza szansa na większy zysk).
  • Odpowiedz
@the_good_guy: ogólnie wchodzić warto na pewno jeśli i tak chciałbyś jakieś fundusze emerytalne na przykład - w ike masz niższe opłaty za zarządzanie itp a reinwestuje się cała kasa bez płacenia podatku Belki. Czyli od razu wychodzisz lepiej niż na tym samym produkcie poza IKE/IKZE.
  • Odpowiedz