Wpis z mikrobloga

Mirki, mam domek na wsi po babci. Znaczy ruinę z mikroskopijną działeczką xD Sęk w tym, że babcia na nikogo tego nie przepisała. Przez ponad 20 lat długi narosły pewnie dość wysokie. Powiedzcie mi, czy jest możliwość przejęcia go? Od czego zacząć? Iść do urzędu gminy? Do jakiego wydziału, czy ktoś tam będzie wiedział jak mi pomóc? Słyszałem, że zaległy podatek płaci się do 5 lat wstecz, czy to prawda? Zupełnie się nie znam... #prawo #nieruchomosci
  • 14
@md23 Gdyby ktoś chciał to dziedziczyć, to by już dawno to wziął. 20 lat minęło i nikt się tym nie interesuje. Chociaż założę się, że gdybym tam coś zbudował, to zaraz się znajdzie jakaś siódma woda po kisielu xD
@Damasweger: dodam tylko, że jeżeli żyje dziecko Twojej babci, które jest Twoim rodzicem to udział spadkowy przypada właśnie tej osobie, a nie Tobie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Damasweger: się wtrącę, ale z dobrej woli :)

księgi wieczyste prowadzą wydziały sądów rejonowych, tzw. "sądy księgowo-wieczyste".

Księga wieczysta to taka karta pojazdu dla nieruchomości - opisuje jej stan prawny (dział II objęty jest rękojmią wiary, tzn. że można założyć, że to co tam wpisane to jest prawda ;) Uregulowania prawne: ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece

Idąc motoryzacyjnym porównaniem, dowodem rejestracyjnym dla nieruchomości będzie
@Damasweger: możesz podejrzeć w internecie, za opłatą jakichś ~20 złotych. Wpisujesz ulicę i numer i masz. A zaglądać chyba możesz do jakiej chcesz - kiedyś chciałam zajrzeć do księgi wieczystej sąsiedniego mieszkania i odwiodły mnie od tego tylko lenistwo i niechęć do stania w kolejce.
@Limonene Tu można wpisać jedynie numer księgi. Obok jest instrukcja, w której piszą, że numer księgi można poznać, kontaktując się z sądem. Już napisałem do właściwego sądu rejonowego, może mnie nakierują, co dalej.
@Damasweger: Warto też się zorientować jakiego rodzaju jest to grunt. To może wynikać ze studium które znajduje się urzędzie gminy.
Jeżeli jest to grunt rolny, to może być kłopot bo koło tego może kręcić się ARiMR(lub może mieć prawo pierwokupu).
Warto też zbadać w gminie czy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego w gminie lub nie ma planu odnoszącego się do tego gruntu "na wyższym poziomie" (typu zaplanowana droga, gaz czy co