Wpis z mikrobloga

Miruny, wiem, że lubicie takie historie :D

W styczniu tego roku dałem ogłoszenie na Oferii odnośnie niewielkich prac z okolic #seo #marketing #webdev.
Zgłosiło się parę firm. Najlepszą (nie mylić z najtańszą) ofertę dała jakaś firma ze Szczecina. Krótki, paru minutowy risercz: kilkanaście pozytywnych opinii, strona www z portfolio, dane firmy. Spoko.

Wyłaniam zwycięzcę, parę wymian maili, wpłacam połowę umówionej kwoty (50% z 500 zł brutto) na podstawie przesłanej Faktury VAT.

Czekam tydzień (umówiony termin wykonania) - zlecenia brak. Po paru kolejnych dniach piszę przypomnienie - cisza. Mijają kolejne dni i znów piszę, ale tym bardziej bardziej stanowczo - cisza. Dzwonię pod podane numery, nieaktywne. Sprawdzam dane firmy - fejkowe. Kontroluję portfolio - wszystko #!$%@? z innych stron. No nic, padłem ofiarą oszustwa. Piszę typowi ostatniego maila, w którym mówię mu, że zadarł ze złą osobą i zostawił od #!$%@? śladów i namierzenie go to będzie łatwizna.

Zbieram dane, robię screeny, wydruki. Zgłaszam sprawę Oferii (wiecie, że właściciel Oferii to Leroy Merlin?). Gość ma wykupione konto premium, więc musiał zapłacić za nie z realnego konta. Ma wykupiony hosting w hekko, za który musiał zapłacić przelewem i domenę w nazwie (też płatność przelewem).

Piszę do hekko, że ich serwer wykorzystywany jest do działalności przestępczej, ale odpowiadają "Witam serdecznie, żadne akcje nie będą podejmowane przez naszą markę do momentu kontaktu prokuratury."

Idę na policję z dowodami, wydrukami. Dokładnie mówię tępej (ale tak na serio przygłupiej) Pani Policjantce gdzie ma się udać i do kogo. Kto będzie trzymał logi, kto ma dane płatności itd. Przyjęła zgłoszenie (mamy luty).

W kwietniu dostaję pismo z policji, że zajęli się sprawą.

W lipcu dostaję przekazem pocztowym 250 zł od jakiegoś typa z Radomia z tytułem "zwrot", ale nie potrafię skumać jaki towar zwracałem. Przekaz zaadresowany prawidłowo, po danych nie mogę znaleźć kontaktu, więc przyjmuję, że pewnie coś zwróciłem, ale nie pamiętam już co.

We wrześniu, jako pokrzywdzony dostaję pocztą zawiadomienie z sądu o dacie rozprawy. Dziś otrzymałem wyrok :) 4 miesiące ograniczenia wolności poprzez 20 godzin prac społecznych miesięcznie. Dzieciak rocznik 1999.

Na rozprawie #!$%@? mu tylko oszustwo, ale nie ma mowy o fałszowaniu dokumentów (faktura) oraz #!$%@? portfolio. Zaznaczałem to policjantce podczas składania zawiadomienia, ale chyba nie poszli tą stroną. Albo poszli tylko będzie osobna sprawa? Może ktoś bardziej kumaty będzie wiedział.

#prawo
Pobierz resuf - Miruny, wiem, że lubicie takie historie :D

W styczniu tego roku dałem ogło...
źródło: comment_R7hG9KXih7n9rLjLPyyMRLocnoUpn4VZ.jpg
  • 114
@gustav: Dokładnie tak. Ja miałem rozprawę jako 15-latek za włamanie na maila szkoły w którym pousuwalem trochę maili i napisałem jakieś obraźliwe rzeczy w odpowiedzi na czyjegoś maila. Zostałem uniewinniony i nie dostałem żadnej kary, ale sama rozprawa, przesłuchania, #!$%@? od rodziców itp. to było tyle stresu, że skutecznie wybiło mi to z głowy #!$%@? takich akcji w przyszłości. W pierwszej kolejności wyrok powinien pełnić funkcję resocjalizacyjną, a nie od razu
@resuf: Ja w listopadzie ubiegłego roku wykonałem kilka prac marketingowych dla człowieka z oferii, sklep internetowy. Dane firmy niby ok, facet płacił, więc nie miałem podejrzeń.
Do kwietnia, kiedy to do mojego domu przyjechał radiowóz, niby pomagałem w przestępstwie (koleś sprzedawał towar przez sklep internetowy, brał pieniądze i nie wysyłał go).

Całe szczęście po złożeniu zeznań zostałem oczyszczony z zarzutów :) Ale co dziwne, chciałem przekazać maile, nagrania z rozmów telefonicznych
@resuf: miałem podobną sprawę rok temu, podobna kwota, oszustwo na OLX, ale (trochę z braku czasu) odpuściłem. Czy po takim czasie warto wrócić do sprawy i zgłosić ją na policję czy mnie wyśmieją?
@resuf:
Działałeś w sprawie jako oskarżycieł posiłkowy?
Dziwne, że w ogóle dostałeś odpis wyroku, bo w postępowaniu sądowym nie działasz na prawach strony przecież..
tylko w postępowaniu przygotowawczym jestes stroną w roli pokrzywdzonego, gdzie masz prawo zapoznawać się z aktami sprawy.( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º