Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#rozowypadek here, ale nie będzie o rozterkach związanych z niebieskimi

Wykopowicze. Jak rozbudzić w sobie uczucia patriotyczne?
Czuję, że z roku na rok słabnie moja więź z ojczyzną (mimo iż mieszkam w Polsce). Obchody 11 listopada czy 3 maja? No fajnie, fajnie, ale dla mnie mogłyby nie istnieć. Duma z historii? Częściej uczucie złości, że tylu - delikatnie rzecz ujmując - nierozsądnych ludzi decydowało o losach kraju i życiu ludzi. Narodowcy budzą we mnie same negatywne odczucia, partii rządzącej nie popieram, żeby nie powiedzieć, że wręcz gardzę. Tak, wiem, że nie trzeba popierać polityków, żeby kochać swój kraj. Niestety do wielu rodaków też mam negatywny stosunek, tj. nie lubię niektórych cech, które są dość powszechne w narodzie (o dziwo na wykopie często można spotkać RIGCZ i wyśmiewanie takiej „polaczkowatości”, zawiści, ksenofobii czy zaściankowości).
Wiem, że są w tym państwie ludzie, których jest za co podziwiać. Wiem, że są też dobre aspekty naszej historii, jak i pozytywne cechy narodowe. Ale drażni mnie kult cierpiętnictwa, fanatyzm religijny, a czasami po prostu głupota (tak, zdaję sobie sprawę, że głupi ludzie są wszędzie). Historia sama w sobie jest dla mnie ciekawa i kiedyś się nią interesowałam, ale nie lubię przesadnego patrzenia wstecz, a to u nas często spotykane. Nie wiem, czy wyrażam się jasno, po prostu zarówno przesadna duma z historii, jak i wytykanie komuś czarnych jej kart, jest dla mnie niezrozumiałe. Nie mamy wpływu na to, co stało się przed naszym urodzeniem.
Macie jakieś rady, jak nabrać bardziej pozytywnego nastawienia do tego co polskie? Kiedyś czułam i więź, i dumę, i tożsamość narodową. Teraz ciężko mi to w sobie odnaleźć.

#polska #niewiemjaktootagowac #patriotyzm #11listopada #mojkrajtakipiekny

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Nie siedź w domu w ferie i w wakacje
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania wierzę, że ponad bycie Polakiem jestem człowiekiem... Szanuję każdego, bez znaczenia... Mogę się nie zgadzać z kimś, ale szklanki wody nikomu nie odmowie :)... Uważam, że tak powinien wyglądać patriotyzm...
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Przestań, patriotyzm to jeden z elementów kontroli społeczeństwa. Chodzi o to żeby znaleźć frajerów którzy będą walczyć i ginąć za darmo w imię flagi, orzełka czy historycznej racji. Julian Tuwim: Do prostego człowieka, polecam.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: pomyśl, że to Twoje korzenie, część Twojej tożsamości. Jeśli znasz swoje korzenie i historię, szanujesz je to dużo trudniej Cię zindoktrynować w którąkolwiek stronę. A zachodnia Europa zdaje się dążyć do takiej bezideowej masy, którą łatwo podzielić i rządzić nią.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: musisz oddzielić np taka klasa polityczna od pojęcia ojczyzny czy jak w moim przypadku jest mi o wiele łatwiej jako nacjonaliście bo naród to ci co byli przed nami,ci którzy żyją dziś i Ci co śmsię mogą w przyszłości poczuć do polskości lub w niej narodzić. Nie próbuj tylko nic na siłę i odpuść sobie oficjalny kult ofiar:) jak kolwiek byś nie uczynił- dziś mamy święto niepodległości gdzie nasi
  • Odpowiedz