Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ej mirki jest sprawa [to nie ja]

Jest mieszkanie i jest przepisane na spadku
Wygląda to tak:
Jest wuj (brat ojca matki), przepisał mieszkanie w spadku na osobę.
Tylko jest tak #!$%@?, że jest podatek 20%. I teraz jest żal bo można było na umowie zwykłej na 2% z dożywociem. Ten wuj jest stary i może się nie zgodzić, że chcą go oszukać.

Czy jest jakiś sposób aby nie płacić 20% tylko jakoś to obejść? Czy wchodzi tylko umowa sprzedaży? Wujek ma ok 90 lat i nie chodzi, notariusz przyjedzie do mieszkania?

#spadek #notariusz #prawo #mieszkanie #podatki
  • 8
@masieg: napisz konkretniej o co chodzi, bo rzucasz hasłami dość niejasnymi więc cieżko pomóc. Jeśli zapisał w spadku, to mieszkanie właściciela zmieni dopiero jak umrze, więc jaki podatek? Jeśli chce teraz przepisać komuś, to jaki podatek 20%? Dochodowy jest 19% dopiero przy sprzedaży nieruchomości, czyli dostajesz od wuja darowiznę i jak sprzedaż szybciej niż 5 lat to płacisz podatek. A od tego roku w sprawach spadkowych w ogóle weszła właśnie nowelizacja,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Piotrek00: raczej tu chodzi o podatek od spadków i darowizn bo nie będzie zwolnienia z art 4a SiD. Obejść się nie da trzeba zapłacić. Jedyne wyjście to umowa o dożywocie albo umowa sprzedaży. Bo przy darowiznie będzie identyczny podatek.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Piotrek00: @Scrape: chodzi mi o to co kolega napisał. Jako że ta osoba nie jest spokrewnina to po śmierci dostanie mieszkanie i będzie musiała zapłacić 20% podatek od spadku. To tylko wchodzi sprzedaż i 2% podatku czy jest jakiś inny sposób
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@masieg: umowa o dożywocie. Przeniesienie własności nieruchomości w zamian za świadczenia na rzecz dożywotnika, czyli np dostarczanie jedzenia, leków, ubrań itp a potem np sprawienie pogrzebu. Plus służebnośc mieszkania. Przy tej umowie jak wspomniałem jest 2% PCC.