Wpis z mikrobloga

4 listopada 1794 roku miała miejsce Rzeź Pragi

Rzeź miała miejsce podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. Po 4-godzinnej walce wojska powstańcze wycofały się na lewy brzeg Wisły niszcząc za sobą most. Po przełamaniu polskiego oporu wojska rosyjskie rozpoczęły rzeź mieszkańców Pragi.

W wyniku masakry życie straciło 20 tysięcy ludzi. Ten przerażający akt sterroryzował lewobrzeżną część Warszawy i skłonił stolicę do kapitulacji. Wojska Polskie wycofały się na południe, a dzień później miasto zostało zajęte przez wojsko rosyjskie. Według relacji świadków masakry dowódca wojsk rosyjskich generał Aleksandr Suworow nie podjął żadnych działań zapobiegających rzezi oraz nie ukarał sprawców.
_______________________
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont

#historykon #historia #rzeczpospolita #nauka #wojna #liganauki #armia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #zainteresowania #kalendarium #ron #wojsko #polska #warszawa #praga #rosja #masakra #zbrodnia #mordercy
sropo - 4 listopada 1794 roku miała miejsce Rzeź Pragi

Rzeź miała miejsce podczas ...

źródło: comment_zLtxGZvPU5MK7HVy7sFFoZfXUfsR2JCc.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
@sropo gdzieś widziałem wzmiankę, że Suworow biegał po Pradze z dwoma indykami pod pachami i krzyczał 'niech przynajmniej one ocaleją" - ale ile w tym prawdy, nie wiem.
  • Odpowiedz
@sropo: Walka o warszawską Pragę była ostatnim zbrojnym starciem powstania kościuszkowskiego.

Wolę mówić o powstaniu kościuszkowskim, bo jest po polsku. Nigdy mi się nie podobało od-łacińskie określenie "insurekcja kościuszkowska", którą zresztą łatwo przekręcić na "insekurecję kościuszkowską" lub na inną nazwę.
Ogólnie, od-łacińskie nazwy, zwłaszcza długie, łatwo jest przekręcać. Gdy istnieje rdzenny polski odpowiednik, to po co używać od-łacińskiej nazwy?
  • Odpowiedz