Wpis z mikrobloga

  • 1167
#studbaza #politechnikarzeszowska #rzeszow #zalesie #polibuda

Witam Szanownych,

Chciałbym Wam przedstawić akcję jaka dzieje się na Politechnice Rzeszowskiej.

Dla rozgłosu można plusnąć.

Rozchodzi się o stypendium socjalne a konkretniej o kolejki do złożenia stypendium. Miałem to szczęście, że w pierwszym dniu terminu składania wniosków złożyłem wniosek bez stania w kolecje. Mija jutro 2-gi tydzień a od ponad tygodnia kolejki do złożenia są takie długie, że stoi się w nich po pare godzin a nawet można nie złożyć wniosku danego dnia. Rok temu wnioski składało się w budynku przeznaczonym do spraw stypendialnych i każdy wydział miał swoje okienko. W tym roku dany budynek teraz przechodzi remont i biuro stypendialne zostało przeniesione do budynku studium języków obcych. Dane biuro to jeden pokój, w którym jak byłem były 3 stanowiska do złożenia wniosków. Ponoć jest ok. 6k studentów ubiegających się o stypendium socjalne.

Sytuacja teraz wygląda tak, że ludzie przychodzą nawet o 4 nad ranem ustawic sie w kolejce aby złożyć papiery.

Na forum studenckim zaczeły powstawać z początku memy o tym aż studenci zaczeli nagrywać filmiki jak sytuacja wygląda.

Lokalne gazety opisały to wydarzenie jak wygląda składanie wniosków (link poniżej).
A nawet mówili o tym w Rmf.

https://rzeszow-news.pl/gigantyczne-kolejki-na-politechnice-rzeszowskiej-za-stypendiami-chory-kraj-chory-system/?fbclid=IwAR18uo_mcav2melxfMruqqJ_DYl1qdehB-PoTgBSv7hV8BdXVaEAp4WMJZM

Moje pytanie czy to jest normalne, że takie coś się dzieje?
Czy ktoś jest odpowiedzialny za tak złą organizację tego?

Czy w innych miastach też jest tak jest?

Poniżej wstawiam linki do nagrań, chodź nie wiem czy możliwe bedzie ich odtworzenie jeżeli nie jesteś członkiem grupy na fb (forum politechnika rzeszowska - studenci).

https://www.facebook.com/1607774446112994/posts/2447693132121117/

https://www.facebook.com/groups/300873169926732/permalink/3626527964027886/

W komentarzach zdjęcia i memy.
supremee - #studbaza #politechnikarzeszowska #rzeszow #zalesie #polibuda 

Witam Szan...

źródło: comment_GrrUKmj4DIigE7ODrKIbFc2shoBeO6sA.jpg

Pobierz
  • 280
  • Odpowiedz
@supremee: podejrzewam, że gdyby szanowni studenci raczyli przynosić odpowiednie dokumenty to kolejka byłaby dwa razy mniejsza.

przesiedziałem kilka lat w komisji stypendialnej na #politechnikalodzka , to komedia była, generalnie w pierwszych terminach nawet nie trzeba było w papiery patrzeć tylko każdemu z osobna mówić "wróć z załącznikiem C", na drzwiach nawet kartka była wielkimi literami o tej samej treści w pewnym momencie :D :D :D

rzeczywistość wyglądała tak,
  • Odpowiedz
@muchy_som_gupie: nie wiem jak to jest tam rozwiązane, u nas było jasne opisane przez nas jakie dokumenty w jakiej sytuacji etc, więc studenci nie musieli w ustawę nawet zaglądać.

co nie zmienia faktu, że kompletnie nic nie pomagało, bo tym leniwym lujom się nawet na stronę wejść sprawdzić nie chciało.
  • Odpowiedz
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: Ja studiowałem dziennie i dorabiałem w piątki/sob/nd i świeta jako kierowca busa. Jak skończyłem studia, to miałem odłożone kilkadziesiąt K złociszy :)
Starych nie było stać na sponsorowanie nieroba na studiach, żadnych pincet + nie było itd itp

W ogole zastanawiam się ile trzeba zarabiać żeby dostawać stypendium socjalne. Przecież to jakaś abstrakcja jest.
Wujo góógl podpowiada, że próg w tym roku jest 1.050,00 zł netto na osobę...
  • Odpowiedz
Moje pytanie czy to jest normalne, że takie coś się dzieje?


@supremee: Nie. Jeżeli mówisz, że 6k z 14k (43%) studentów danej uczelni ubiega się o stypendium socjalne to na pewno nie ma w tym nic normalnego. Niezależnie od powodu.
  • Odpowiedz
@amath: Niestety spora część społeczeństwa ma spory problem jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem, co na pewno nie ułatwia tej sytuacji ;) Aczkolwiek tutaj nawet ludzie, którzy siedzą w tym temacie zawodowo mieli problem, żeby niektóre aspekty zrozumieć, więc jest to na pewno dodatkowa trudność.
  • Odpowiedz
@supremee: W czasie studiów osobiście znałem gościa, który bez żadnej żenady przyznawał się, że jego starzy zarabiają gruby hajs, ale na czarno. Dlatego on bierze stypendium socjalne i kupuje sobie za nie telefony. Był bardzo dumny ze swojej zaradności w dymaniu państwa polskiego.
  • Odpowiedz
"Niemniej jednak PRz bije się w piersi. – Dokładamy wszelkich starań, aby niwelować studentom jakikolwiek dyskomfort, który wiąże się ze zmianami."

"przyjmowane wnioski w godz. 8:00-13:00"

To jakiś żart?? Wydłużcie godziny przyjmowania wniosków do 18:00 i obsłużycie studentów 2 razy szybciej.
  • Odpowiedz
Szkoda strzępić ryja. Przecież 80% z osób składających wnioski w ogóle nie powinna się o to stypendium ubiegać, nie mówiąc o otrzymaniu go. Socjalizm to patologia.
  • Odpowiedz
@supremee: Stypendium socjalne? Kolejki od bladego świtu ? Wszyscy, którzy stoją w tej kolejce są przegrani od samego startu, studia ani nic innego nie pomoże im w osiągnięciu sukcesu w życiu.
  • Odpowiedz