Wpis z mikrobloga

#geoportal #mapy #kartografia #lidar #geodezja

Hej. Chciałbym wykorzystując dane dostępne na geoportalu stworzyć mapę poziomic na działce coby lepiej zaprojektować systemy wodne (łapanie wody deszczowej na konturze i powolne wsiąkanie jej w glebę). Czy ktoś ma jakiś pomysł jak się do tego zabrać wykorzystując dostępne tam dane, jakieś dodatkowe oprogramowanie open source itd. Wiem, że można to zrobić nie wiem tylko jak.
  • 8
@trypson_tryptaminka jeżeli nie masz jakiś hektarów to szybciej będzie print screen z mapy topo, ale dla zwykłych działek rzędu nastu arów rozdzielczość mapy z geooortlu będzie za mała, nie masz mapki z jakiegoś pozwolenia na budowę?
@trypson_tryptaminka: Z danych na stronie GUGiK możesz pobrać darmowy model rzeźby terenu o rozdzielczości 100x100 m. Nie wiem na ile Cię zadowoli taka dokładność. Na ichniej stronie masz też sklepik PZGiK gdzie zakupisz dane wysokościowe - gotowy NMT o rozdzielczości 1 m w różnych formatach, są też dane LIDARowe ale nie wiem, czy Ci sie będzie chciało to przetwarzać.

Można też zdigitalizować poziomice z jakiejkolwiek mapy topograficznej. Na samym Geoportalu można
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@trypson_tryptaminka: saga GIS polecam do analiz. Ale musisz doczytać instrukcje. Saga ma bardziej zaawansowane analizy środowiskowe.

P.s qgis ma od jakiegoś czasu narzędzia z sagi, więc pozostaje znalezienie odpowiedniej wtyczki