Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Sezon 3

Dzień 66/100

Ja nie, Pani Maju!


Dziś o naszych pasiastych przyjaciołach

Pszczółczyn – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Kobylin-Borzymy

Wieś wchodziła w skład dóbr Kurowo. W I Rzeczypospolitej Pszczółczyn należał do ziemi bielskiej.
W roku 1827 wieś liczyła 28 domów i 287 mieszkańców. Pod koniec XIX w. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego informuje: Pszczółczyn, wieś włościańska, powiat mazowiecki, gmina Kowalewszczyzna, parafia Waniewo. Powierzchnia gruntów 966 morgów.
W 1921 r. było tu 46 budynków z przeznaczeniem mieszkalnym i 1 inny zamieszkały oraz 304 mieszkańców (162 mężczyzn i 142 kobiety). Wszyscy podali narodowość polską i wyznanie rzymskokatolickie.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Pszczółczyn to 250 z czego 50,8% mieszkańców stanowią kobiety, a 49,2% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 7,2% mieszkańców gminy.

Pszczółki-Szerszenie – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ciechanowskim, w gminie Grudusk

Nazwa miejscowości pochodzi od rodu szlacheckiego Pszczółkowskich (wcześniejsze formy: de Pczolky, de Psczolki, de Pszczółki). Ich rodowa posiadłość, wieś Pszczółki po raz pierwszy notowana jest w 1414. Na początku XVII wieku uległa rozpadowi na cztery działy: Pszczółki-Górne (znane też jako Pszczółki-Stępne), Pszczółki-Czubaki, Pszczółki-Szerszenie i Pszczółki-Golanki. W zapisach historycznych spotyka się także nazwy Pszczółki-Wiończyki i Pszczółki-Dziarnowo. W okresie, gdy gmina Grudusk znajdowała się w zaborze pruskim, istniał dodatkowo podział poszczególnych wsi na części oznaczone literami. Same Pszczółki Górne dzieliły się na 7 części, oznaczonych literami od A do G.
Obecnie drogowskaz do wsi wskazuje jedynie nazwę Pszczółki, jednakże pełna nazwa brzmi tak jak wymieniona wyżej.

Miodówko – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Stawiguda

Stawiguda. Należy do województwa warmińsko-mazurskiego, powiatu olsztyńskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Miodówko to 138 z czego 51,4% mieszkańców stanowią kobiety, a 48,6% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 2,0% mieszkańców gminy.
Wieś leży przy drodze ekspresowej S51.

Pasieka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie kraśnickim, w gminie Kraśnik

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego (1886) o wsi pisze tak:

Pasieka w wieku XIX Pasieka-Księża, wieś i folwark w powiecie janowskim, gminie Trzydnik, parafii Kraśnik, odległy 2 wiorsty od Kraśnika. Leży śród wyniosłych wzgórzy, w glebie gliniastej, urodzajnej, ma 37 domów włościańskich 240 mieszkańców wyznania rzymskokatolickiego, 410 mórg gruntu. Folwark Pasieka posiadał rozległość 285 mórg w tym ziemi ornej 240 mórg, ogrodów 2 morgi łąk 30 mórg, nieużytki 10 mórg, wód zarybionych karpiami 3 morgi. Folwark i wieś Pasieka Księża, jako cześć dóbr Rzeczyca Księża, nadanych klasztorowi kraśnickiemu kanoników regularnych laterańskich w XVII wieku do 1864 roku pozostawały w posiadaniu tegoż klasztoru, który prowadził wzorowe gospodarstwo i otrzymywał znaczne dochody. Po kasacie klasztoru, zajęty na rzecz skarbu, sprzedany został folwark Pasiaka komisarzowi włościańskiemu Kowalewskiemu. Nieopodal od dworu, na wyniosłości nad łąkami, znajdują się doskonale zachowane okopy, Szwedzkiemi zwane, albowiem w 1657 r. Gustaw Adolf ze wszech stron naciskany przez Polaków pod wodzą Czarnieckiego i Lubomirskiego, zająwszy stanowiska około Kraśnika i Urzędowa, wyczekiwał nadejścia posiłków Rakoczego. Jakoż połączywszy się z nim, rozpoczęli Szwedzi dalsze, kroki wojenne, a wtedy Kraśnik i cała okolica ogniem i mieczem zniszczoną została


Obecnie biegnie przez nią obwodnica Kraśnika. We wsi znajdują się 2 przystanki i drukarnia. Za wsią znajduje się lotnisko dla sterowanych samolotów. W 2012 roku wieś została skanalizowana. W południowo-wschodniej części wsi (zwanej przez mieszkańców „Dziadówką”) znajduje się zagajnik, z kilkoma stawami, wokół których rozciąga się malownicza okolica. W tejże okolicy jest również niewielkie źródło otoczone lasem. W północnej części znajdują się łąki, przez które biegnie rzeka Wyżnianka oraz ścieżka typowo spacerowa. Obok jest staw, za którym znajduje się skarpa, a na niej stara cegielnia.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Pasieka to 405 z czego 54,6% mieszkańców stanowią kobiety, a 45,4% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 5,5% mieszkańców gminy.

#podlasie #mazowieckie #warmia #lubelskie #ciekawostki #historia
MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek 

Sezon 3

Dzień 66/100

 Ja nie, Pani M...

źródło: comment_Rc4VYqiSCOI6yuQvVhmL9fwKdbAi5udB.jpg

Pobierz
  • 1